NGO-EXPO (29-30.06.2023)

II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO

Wielkie święto organizacji pozarządowych w Targach

ngo-expo-2023-galeria-12 - Te targi, dla nas, organizacji pozarządowych, są bardzo potrzebne. Wychodzimy z naszą ofertą do adresatów naszych działań, a ponadto, poznając inne fundacje i stowarzyszenia, czerpiemy pomysły na nowe działania dla naszych odbiorców – mówiła Aleksandra Bąk z podkieleckiej Fundacji DOGadanka. Takich opinii wśród 170 wystawców drugich NGO-EXPO w Targach Kielce było o wiele więcej. W wydarzeniu udział wzięło blisko 4 tysiące osób.

Już pierwsza edycja NGO-EXPO udowodniła, że organizacje pozarządowe chcą i potrzebują się spotykać. - Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w  2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy mamy do zaproszenia. Impreza ma przyszłość – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest organizatorem targów.   

W halach E i F Targów Kielce gościło ponad 170 fundacji, stowarzyszeń, klubów seniora, zakładów aktywizacji zawodowej, kół gospodyń wiejskich i wiele innych organizacji ze Świętokrzyskiego i całej Polski. W wydarzeniu wzięło udział blisko 4 tysiące osób, przede wszystkim społeczników.

– Organizacje nawiązują kontakt i porozumienie, uczą się od siebie, tu mają przestrzeń do tworzenia współpracy na szeroką skalę – tłumaczył Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor NIW – CRSO.

ngo-expo-2023-galeria-05 – Biorąc pod uwagę zainteresowanie wystawców, przyszłoroczne wydarzenie będzie jeszcze większe. Już wszystkie miejsca były zajęte, a kolejne grupy się zgłaszały – mówił Stefan Kołucki z Narodowego Instytutu Wolności. – Organizacje pozarządowe chcą prezentować, co robią nieodpłatnie dla społeczeństwa. Warto tu być i zobaczyć, jak wielka jest różnorodność tych działań, ofert dla każdej grupy społecznej. Gros tych  działań to niesienie pomocy. Społecznicy mają tu do dyspozycji instytucje grantodawcze, jak nasz Narodowy Instytut Wolności i Narodowe Centrum Kultury, tu mogą też zwerbować wolontariuszy. Już dziś zapraszamy na edycję 2024! 

O pieniądzach i promocji ngosów w Targach Kielce

Przez dwa dni, 29 i 30 czerwca, II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych społecznicy brali udział w ponad 20 warsztatach i szkoleniach. Ich tematy dotyczyły m.in. prowadzenia stron internetowych, pracy z niepełnosprawnymi, ale i nie brakowało makramy, muzyki i medytacji, porad o tworzeniu rolek i tiktoków do mediów społecznościowych.  – Tik Tok pozwala przekazywać wartościowe treści, chociażby jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak  z podpoznańskiej Fundacji Rysy.

Wiele mówiło się o pozyskiwaniu pieniędzy na realizację przedsięwzięć służącym różnym grupom społecznym. Źródła finansowania omówiła Elżbieta Cholewa, kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w czasie debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”. Wyjaśniała, w jaki sposób  organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać fundusze na swoją działalność. - Można znaleźć i niewielkie granty na mniejsze działania, i duże na większe projekty, i na poziomie centralnym, i regionalnym. Trzeba tylko szukać, instytucji oferujących fundusze jest bardzo wiele - tłumaczyła i zaprosiła do kontaktu ze specjalistami z ośrodka. 

Podkreśliła, że bardzo ważna jest współpraca między sektorami - samorządowym, biznesem i instytucjami administracji publicznej. - Warto nawiązywać relacje, dzięki nim powstają pomysły, z których wyrastają różne inicjatywy służące społeczeństwu - zaznaczała Elżbieta Cholewa.

ngo-expo-2023-galeria-01 O budowaniu relacji międzyludzkich mówił także Michał Rydzewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. - Bardzo duży kapitał rozwoju dla wspólnot lokalnych, budowania w nich tożsamości niesie kultura. Dla przykładu, w realizowanym przez nas programie Dom Kultury+ każdy może zgłosić własną inicjatywę do domu kultury w swoim otoczeniu, dzięki temu dajemy narzędzia do realizacji przedsięwzięć mieszkańcom, na co dzień nie związanych z organizacjami pozarządowymi. Mogą być więc realizowane projekty oczekiwane przez dane grupy społeczne - wyjaśniał Michał Rydzewski. - W ten sposób kultura buduje społeczności.

Wyjątkowa atmosfera targów NGO-EXPO

Wielu z uczestników wydarzenia zaznaczało, że bardzo ważny jest klimat wydarzenia. – Fantastyczna atmosfera, którą tworzą sami uczestnicy. Łatwiej się poznajemy, rozmawiamy, integrujemy. Nasza fundacja DOGadanka oferuje wiele możliwości wsparcia osobom niepełnosprawnym, a będąc tu poznaliśmy organizacje o podobnym charakterze i ich propozycje – podkreślała Aleksandra Bąk, prezes zarządu. – W takim klimacie to naprawdę się udaje!    

Przez dwa dni na scenach w halach E i F występowały koła gospodyń wiejskich. Folklor unosił się także na stoiskach i między nimi, porywał wręcz do tańca. Rozbrzmiewały dźwięki harmonii, a nawet dudy wielkopolskie. Czwartkowy dzień zakończył fantastyczny popis wokalnych umiejętności Wiktora Kowalskiego. Muzyk dał występ podczas koncertu „Ku  pokrzepieniu serc” o niepodległości Ziemi Świętokrzyskiej.

Aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.
28 czerwca 2023
170 wystawców z całego kraju zagwarantuje, że drugie NGO-EXPO będą największym wydarzeniem dla organizacji pozarządowych w Polsce. Na działaczy czekają warsztaty, szkolenia i dwudniowa integracja. Wielkie święto społeczników odbędzie się w Targach Kielce już 29 i 30 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.
27 czerwca 2023
Największe spotkanie organizacji pozarządowych w kraju rozpoczyna się już w czwartek, 29 czerwca w Targach Kielce. Swoje działania zaprezentuje 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Działacze będą się także szkolić i sieciować. Wiele ciekawych warsztatów czeka także na mieszkańców. Udział jest bezpłatny.
23 czerwca 2023
Spotkanie organizacji pozarządowych z całego kraju wzbogaci Koncert Muzyki Polskiej „Ku pokrzepieniu serc - o niepodległości Ziemi Świętokrzyskiej". Wybitne utwory w czwartek, 29 czerwca w Targach Kielce zaśpiewa  Wiktor Kowalski, zwycięzca programu „Szansa na sukces” 2022. Początek o godzinie 17.
16 czerwca 2023
O szkoleniach z surwiwalu, sportach i zajęciach dla młodzieży, rehabilitacji i leczeniu, pomocy psychologów i psychiatrów każdy będzie mógł zasięgnąć wiedzy w czasie targów organizacji pozarządowych w Targach Kielce 29 i 30 czerwca. Fundacje, stowarzyszenia, kluby, zakłady aktywizacji będą do dyspozycji w czwartek i piątek, 29 i 30 czerwca. Wstęp bezpłatny, rejestracja trwa.
30 maja 2023
Drugie Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO 29 i 30 czerwca zgromadzą około 170 wystawców z całej Polski – fundacje, stowarzyszenia, zakłady aktywności, koła gospodyń i wiele innych. Udział w wydarzeniu w Targach Kielce weźmie Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński.
25 maja 2023
O wielu formach pomocy - dla niesamodzielnych osób, borykających się z niepełnosprawnościami, poszukujących wsparcia w społecznym funkcjonowaniu, będzie można zasięgnąć informacji w czasie targów organizacji pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce. Na wydarzenie, które odbędzie się 29 i 30 czerwca już można się rejestrować. Wstęp jest bezpłatny.  
24 kwietnia 2023
- Druga edycja Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO będzie dwukrotnie większa niż premierowa. Około 150 wystawców w Targach Kielce zaprezentuje swoją działalność oraz jej wytwory 29 i 30 czerwca – mówił Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, który jest jednym z organizatorów wydarzenia. – Kochamy organizować targi, z sercem przygotujemy także tę wystawę – zaznaczył prezes kieleckiego ośrodka dr Andrzej Mochoń podczas konferencji prasowej.
28 października 2022
W trakcie drugiego dnia Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO zorganizowano panel dyskusyjny dot. funkcjonowania organizacji obywatelskich w czasie kryzysu. W panelu wziął udział prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
28 października 2022
Wykład „Organizacje obywatelskie w czasie kryzysu – wyzwania dla polityk publicznych” wygłosił Wicepremier Prof. Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego drugiego dnia Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO.
28 października 2022
Dotacje dla organizacji obywatelskich, przystosowywanie budynków dla osób niepełnosprawnych, czy projekty typu Erasmus. Podczas targów NGO-EXPO w Targach Kielce zainteresowani mogli poznać praktyczne szczegóły dotyczące różnych aspektów działania organizacji pozarządowych.
28 października 2022
- Trzy lata temu podczas Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych wymyśliliśmy to wydarzenie i jego organizację w Kielcach, gdyż to miasto kojarzy się z targami – rozpoczął przemówienie profesor Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów. – Dziękujemy za zaufanie, chcemy być z Wami w kolejnych latach – zadeklarował dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.  
27 października 2022
Na jakie wsparcie mogą liczyć organizacje pozarządowe? Jak sobie radzą i jaką mają receptę na rozwój organizacji? O tym rozmawiano w trakcie organizowanych po raz pierwszy w Polsce, Targów Organizacji Pozarządowych NGO-Expo w Targach Kielce. W trakcie spotkania przedstawiono praktyki i doświadczenia z całego kraju.
27 października 2022
– Uczmy się biznesowego podejścia do planowania i zarządzania – mówił Jacek Gralczyk rozpoczynając prelekcję pod nazwą „Podejście strategiczne w rozwoju organizacji pozarządowych” w czasie Targów NGO-EXPO.
27 października 2022
Koła gospodyń wiejskich, zakłady aktywności zawodowej, fundacje, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, towarzystwa wpierania rozwoju i wiele innych prezentuje swoją pracę podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce. Wydarzenie trwa w czwartek i piątek, wstęp bezpłatny.
27 października 2022
Bogactwo form działań organizacji pozarządowych uwidaczniają rozpoczęte w czwartek, 27 października, Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. Organizatorem wydarzenia w Targach Kielce są Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego.
26 października 2022
Wicepremier Profesor Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, w piątek, 28 października będzie gościem targów NGO-EXPO. Wygłosi wykład na temat organizacji obywatelskich w czasie kryzysu.
26 października 2022
Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce, które potrwają w czwartek i piątek, to nie tylko stoiska wystawców i prelekcje, ale i atrakcje artystyczne! Zaśpiewa między innymi Wiktor Kowalski, zdobywca Nagrody Publiczności podczas koncertu Debiuty 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
24 października 2022
W czwartek i piątek, 27 i 28 października, w Targach Kielce odbędą się pierwsze w kraju Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. Wstęp jest bezpłatny, a przyjść może każdy zainteresowany działalnością społeczną. Rejestracja dla dziennikarzy będzie trwała na miejscu w obydwa dni.
21 października 2022
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariusze oraz przedsiębiorcy z całej Polski, spotkają się w dniach 27-28 października na Ogólnopolskich Targach Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce. Wszyscy mogą się już rejestrować, wstęp jest bezpłatny.
21 października 2022
Społecznicy z całego kraju już 27 i 28 października spotkają się na Ogólnopolskich Targach Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce. Swoją ofertę zaprezentują wystawcy działający na tym gruncie oraz firmy i instytucje z ofertą dla organizacji. Wstęp jest bezpłatny, a przyjść może każdy zainteresowany działalnością społeczną.
19 października 2022
Jednym z wystawców Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Na jej stoisku stanie magiczna kapsuła 5D, czyli mobilne kino, w którym wyświetlane będą filmy w technologii 5D.
29-30.06.2023
    29-30.06.2023