357119096-298602339270525-8991431694250880916-n.jpg
Debatę prowadził Michał Rulski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności (z lewej).

- Źródeł finansowania działań jest bardzo wiele. Trzeba tylko szukać - mówiła Elżbieta Cholewa z ŚOWES podczas targów NGO-EXPO

30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.

Rozmowę ekspertów prowadził Michał Rulski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest organizatorem targów NGO-EXPO. Elżbieta Cholewa, kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, wyjaśniała, w jaki sposób  organizacje pozarządowe mogą pozyskiwać fundusze na swoją działalność. Zaznaczała, że tych źródeł w różnych instytucjach jest bardzo wiele. - Można znaleźć i niewielkie granty na mniejsze działania, i duże na większe projekty, i na poziomie centralnym, i regionalnym. Trzeba tylko szukać - podkreśliła Elżbieta Cholewa. Zapraszała także do kontaktu ze specjalistami Świętokrzyskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej, którzy chętnie udzielą wskazówek. 

Podkreśliła, że bardzo ważna jest współpraca między sektorami - samorządowym, biznesem i instytucjami administracji publicznej. - Warto nawiązywać relacje, dzięki nim powstają pomysły, z których wyrastają różne inicjatywy służące społeczeństwu i mieszkańcom - zaznaczała Elżbieta Cholewa. 

O budowaniu relacji międzyludzkich mówił także Michał Rydzewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury. - Bardzo duży kapitał rozwoju dla wspólnot lokalnych, budowania w nich tożsamości niesie kultura. Dla przykładu, w realizowanym przez nas programie Dom Kultury+ każdy może zgłosić własną inicjatywę do domu kultury w swoim otoczeniu, dzięki temu dajemy narzędzia do realizacji przedsięwzięć mieszkańcom, na co dzień nie związanych z organizacjami pozarządowymi i mogą być realizowane projekty oczekiwane przez dane grupy społeczne - wyjaśniał Michał Rydzewski. - W ten sposób kultura buduje społeczności. 

Reprezentujący samorząd Damian Gad, przewodniczący Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego wyjaśniał, że gminy dysponują wieloma narzędziami wspierającymi organizacje samorządowe i inicjatywy społeczne. Są to między innymi budżet obywatelski i sołecki, tworzenie rad seniorów i rad młodzieżowych, wynajęcie lokalu dla organizacji, czy też pomoc w funkcjonowaniu jak rozliczanie działalności. - Bardzo ważne jest, by stale zachęcać mieszkańców do korzystania z tych opcji, angażować chociażby do takich działań jak głosowanie w budżecie obywatelskim - mówił.   

Więcej o targach NGO-EXPO na targikielce.pl/ngo-expo

/MŚ/

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.
28 czerwca 2023
170 wystawców z całego kraju zagwarantuje, że drugie NGO-EXPO będą największym wydarzeniem dla organizacji pozarządowych w Polsce. Na działaczy czekają warsztaty, szkolenia i dwudniowa integracja. Wielkie święto społeczników odbędzie się w Targach Kielce już 29 i 30 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.