pexels-nataliya-vaitkevich-6863244.jpg

Ulga podatkowa za udział w targach!

28 listopada 2022
Od 1 stycznia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi podatkowej na ekspansję i rozwój firm m.in. za udział w targach. Wprowadzone rozwiązanie funkcjonuje również w tym roku. Dzięki niemu firmy zapłacą znacznie niższy podatek dochodowy.

Koszty udziału w targach, takie jak: organizacja miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych dla pracowników oraz zakwaterowanie i wyżywienie pracowników można odliczyć od podatku dochodowego w dwukrotnej wysokości. Przykładowo, wydając na udział w targach 100 zł firma, która płaci 19% podatku dochodowego, będzie mogła od tego podatku odliczyć 38 zł, a więc w praktyce zapłaci nie 100, a 62 zł. Wprowadzenie ulgi służy dodatkowemu wsparciu firm i stanowi zachętę do rozszerzania działalności. Odliczeniu może podlegać nawet do 1 mln zł w roku podatkowym.

Pamiętać należy, że z ulgi nie można skorzystać jeśli wydatki na udział w targach dotyczą usług świadczonych przez wystawców. Działa ona tylko w przypadku wydatków na zwiększenie sprzedawanych produktów, czyli rzeczy wytwarzanych przez firmę. Ponadto skorzystanie z ulgi wymaga od przedsiębiorcy, aby w kolejnych dwóch latach wykazał wzrost przychodów ze sprzedaży lub wykazał przychód ze sprzedaży nowych produktów lub produktów wykonywanych wcześniej, ale sprzedanych na nowych rynkach. Jeśli to się nie uda firma musi zwrócić ulgę w rozliczeniu podatkowym za trzeci rok licząc od roku w którym uczestniczyła w targach.

(ŁK)