Historia Targów Kielce

Targi Kielce, które początkowo miały nazwę Centrum Targowe Kielce, powstały w 1992 roku, dzięki prezydentowi Kielc Robertowi Rzepce, wojewodzie Józefowi Płoskonce oraz dyrektorowi odpowiedzialnemu za świętokrzyską gospodarkę Stanisławowi Gieroniowi. To dzięki nim targi uzyskały swoją siedzibę, oni też przekonali do idei 50 kieleckich radnych.

Pierwsze targi rozwijały się pod auspicjami Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, której prezesem był Roman Musiał a jego zastępcą Andrzej Mochoń. Najważniejszy wówczas, a i dziś też mający ogromne znaczenie promocyjne, był Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Andrzej Mochoń będąc wiceprezesem a później prezesem Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju Regionu, pracując w niej stał się współtwórcą MSPO, pierwszego największego wydarzenia targowego w Kielcach. W 1996 roku przez kilka miesięcy był on prezesem Centrum Targowego Kielce. Przez kilka lat, od marca 2000 roku, Międzynarodowe Targi Poznańskie miały decydujący głos na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Rozpad współpracy nastąpił w 2006 roku, gdy miasto Kielce odkupiło udziały. Doszło do tego po konflikcie w sprawie przeznaczenia zysków na rozbudowę targów.

W 2002 zmieniono nazwę ośrodka na Targi Kielce. Od 21 stycznia 2006 funkcję Prezesa Zarządu Targów Kielce pełni dr Andrzej Mochoń.

Dzięki profesjonalnemu zespołowi Targi Kielce organizują imprezy o znaczeniu międzynarodowym. Wśród nich są m.in. Salon Przemysłu Obronnego MSPOTargi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL. Targi Kielce są także organizatorem jednego z dwóch najchętniej odwiedzanych wydarzeń targowych w Polsce. Co roku Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH goszczą bowiem ponad 70 tysięcy zwiedzających. Tutaj również odbywają się niszowe wystawy o wyjątkowym charakterze np. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO i Międzynarodowe Targi Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NECROEXPO.

W 2013 roku zakończyła się największa w historii Targów Kielce modernizacja i rozbudowa obiektów. Prace prowadzone były w ramach unijnego projektu „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Targów Kielce jako Międzynarodowego Ośrodka Wystawienniczo – Kongresowego” Działanie III.2 Infrastruktura turystyki kongresowej i targowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013”. Budowa terminali wejściowych, hali E, Centrum Kongresowego oraz parkingu wielopoziomowego kosztowała w sumie 189 mln i 858 tysięcy złotych (brutto). Targi Kielce mają 90 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, w tym 36 tys. w siedmiu halach. To w dużej części zasługa programu modernizacyjnego. W efekcie w najnowocześniejszym w Polsce pawilonie wystawienniczym o powierzchni 5,3 tys. m kw. można organizować kongresy dla 4,5 tys. osób. W ramach rozbudowy powstał też parking wielopoziomowy na 480 samochodów, salę kongresowo-bankietową dla 850 osób 19 nowoczesnych sal konferencyjnych czy sale konferencyjne w 57-metrowej wieży widokowej.