2023-06-29-ii-targi-ngo-expo-26-53010157164-o.jpg
Koła gospodyń wiejskich podczas NGO-EXPO częstują różnorodnymi regionalnymi smakołykami. /fot. DK-ART/

Organizacje pozarządowe z ofertą i dla młodzieży, i dla seniorów. NGO-EXPO w Kielcach to rewia działań

29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.

Przez dwa dni II Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO fundacje, stowarzyszenia, kluby, zakłady aktywizacji prezentują niezwykle szeroką i różnorodną ofertę, skierowaną do instytucji, ale przede wszystkim indywidulanych odbiorców. Odwiedzając Targi Kielce można poznać możliwości, jakie oferują organizacje pozarządowe z zakresu aktywności fizycznej, umysłowej, rehabilitacji, czy leczenia. Nie brakuje oferty zajęć sportowych, w tym tych skierowanych do osób niepełnosprawnych, a nawet surwiwalowych przeżyć.

Nieodzownym wsparciem organizacji pozarządowych są wolontariusze, dlatego w wydarzeniu nie mogło zabraknąć Regionalnego Centrum Wolontariatu. – Działając w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, nasi wolontariusze współpracują z lokalnymi, ale i zagranicznymi instytucjami, pomagając im w rozmaitych zadaniach. Wiele osób nadal nie wie, czym się zajmujemy, a obecność tu pozwoli nam przedstawić ofertę i pokazać nasze działania – mówi Solomiia Panchyshyn, koordynatorka EKS w Regionalnym Centrum Wolontariatu. Każdego roku setki wolontariuszy RCW bierze udział w dziesiątkach projektów, wyjeżdżając bezpłatnie na zagraniczne programy, jak Erasmus. – Dzięki współpracy z naszym Centrum rodzice mogą być spokojni, że ich dzieci są bezpieczne i pracują w legalnych warunkach – dodaje Solomiia Panchyshyn.

 

Wśród kilkuset wystawców jest szereg instytucji, które oferują wsparcie społeczne, zdrowotne, edukacyjne, czy kulturowe. Kieleckie Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie od lat przeciwdziała patologiom społecznym. Edukuje, likwiduje bariery, prowadzi szkolenia. Podczas targów przedstawi m.in. możliwości aktywizacji osób niepełnosprawnych i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. – Staramy się organizować czas wolny dla osób w każdym wieku, co widać na naszym stoisku, ale pokazujemy też, że nasze stowarzyszenie może odgrywać ważną rolę w wychowywaniu młodzieży i być dużym wsparciem dla rodzin. Nie pozostajemy też obojętni na seniorów i osoby niepełnosprawne i ich także staramy się zachęcić do wyjścia z domu i aktywnego uczestnictwa w życiu, mimo pewnych barier – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie.

 

Swoje stoisko z ofertą dla osób niepełnosprawnych ma także Fundacja DOGadanka z podkieleckiej Woli Kopcowej, która m.in. poprzez sport i własną drużynę futsalu, aktywizuje to środowisko. Mazowiecka fundacja Chcę żyć pokazuje możliwości pomocy dla ciężko chorych dzieci z ubogich rodzin, organizując finansowanie leków i rehabilitacji. Z propozycją dla diabetyków przyjechała do Kielc Fundacja z Cukrzycą na Ty, propagująca zachowania prozdrowotne. 

 

W trakcie targów NGO-EXPO, wiele można  dowiedzieć się o znaczeniu harcerstwa w wychowaniu dzieci. O ten aspekt zadbają fundacja „Całym życiem” i Związek Harcerstwa Polskiego. Specjaliści z Jurajskiej Szkoły Surwiwalu z Częstochowy mówią o tym, jak praktyczne wykorzystanie surwiwalowego sposobu myślenia prowadzi do zaradności w wielu dziecinach życia i proponują treningi. Eksperci z Instytutu Psychologii Stresu z województwa łódzkiego omawiają Program Redukcji Stresu i dzielą się wiedzą o narzędziach obniżających jego poziom.

 

Swoją pracę prezentują też członkowie Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Oferują regionalne wypieki i serwują muzykę ludową. Ciekawe propozycje można dostrzec na stoiskach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacji Rysy, oferującym projekty dla młodzieży. W Targach Kielce obecne są także promujące polską historię Stowarzyszenie Odra – Niemen, czy Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Sztuki, Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych, Fundacja Ucz się Zdrowia, czy Klub Sportowy Seniora Royal.

 

Wstęp na NGO-EXPO w Targach Kielce 29 i 30 czerwca jest bezpłatny. Więcej na targikielce.pl/ngo-expo

 

fot. DK-ART

/ŁK/

 

 

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.
28 czerwca 2023
170 wystawców z całego kraju zagwarantuje, że drugie NGO-EXPO będą największym wydarzeniem dla organizacji pozarządowych w Polsce. Na działaczy czekają warsztaty, szkolenia i dwudniowa integracja. Wielkie święto społeczników odbędzie się w Targach Kielce już 29 i 30 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.