1666880901211.jpg
Panel dyskusyjny podczas Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce.

Organizacje pozarządowe potrzebują wsparcia, aby rozwijać skrzydła

27 października 2022
Na jakie wsparcie mogą liczyć organizacje pozarządowe? Jak sobie radzą i jaką mają receptę na rozwój organizacji? O tym rozmawiano w trakcie organizowanych po raz pierwszy w Polsce, Targów Organizacji Pozarządowych NGO-Expo w Targach Kielce. W trakcie spotkania przedstawiono praktyki i doświadczenia z całego kraju.

W trakcie Targów Organizacji Pozarządowych w Targach Kielce zorganizowano prezentacje i panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli organizacji trzeciego sektora z całego kraju. Podczas wystąpień omówiono dotychczasowe praktyki NGO, a także sposób na zwiększenie skuteczności działań i przetrwanie.

W Kielcach swoje wystąpienie miała Anna Siłaczuk z Fundacji Instytut Poznański, która przedstawiła realizowane projekty mające wymiar historyczny, społeczny, kulturalny czy ekonomiczno-gospodarczy. Elwira Liegman, Dyrektor Zarządzająca Centrum eMOCja, Fundacja Pomorze Dzieciom – przedstawicielka pierwszego w Polsce holistycznego oferującego wsparcie osobom w najtrudniejszym życiowym momencie przedstawiła sposób, jaki znalazła na uzyskanie wsparcia dla swojej działalności:

- Organizacje pozarządowe stoją na wartościach. Naszym kluczem do sukcesu była prawda, miłość, determinacja i praca. Nie możemy uzależniać się od jednego źródła dofinansowania. W naszej działalności zarażamy ludzi ideą -podkreśla Elwira Liegman.

Grażyna Łańcucka ze Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego omówiła realizowane projekty, które służą nie tylko społeczności lokalnej, ale również osobom z różnych województw.

W trakcie Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano nt. największych problemów organizacji trzeciego sektora.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kielecki w trakcie panelu dyskusyjnego określił z jakimi problemami borykają się NGOsy: - Największymi przeszkodami w funkcjonowaniu organizacji pozarządowych jest nieodpowiednie, autorytarne zarządzanie, brak decyzyjności. Ważne jest, aby NGO miało swój głos w samorządzie, a  także aby w organizacjach pozarządowych widziano partnera, a nie zło konieczne - mówił ksiądz Krzysztof Banasik.

Karol Handzel, Prezes Zarządu Ośrodka Analiz Cegielskiego, który zapewnia wsparcie merytoryczne i organizacyjne instytucjom publicznym i organizacjom pozarządowym w swojej wypowiedzi wskazywał właściwe drogi działania, które zapewnią trwały rozwój organizacji pozarządowych.

Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce potrwa do piątku, 28 października 2022 roku.

(MS)

 

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.