642a4761-20221027-TargiKielce-NGO-Expo.jpg

Wiedza praktyczna podczas targów NGO-EXPO

28 października 2022
Dotacje dla organizacji obywatelskich, przystosowywanie budynków dla osób niepełnosprawnych, czy projekty typu Erasmus. Podczas targów NGO-EXPO w Targach Kielce zainteresowani mogli poznać praktyczne szczegóły dotyczące różnych aspektów działania organizacji pozarządowych.

„Zapewnienie dostępności działalności NGO dla osób ze szczególnymi potrzebami”

Budynki użyteczności publicznej muszą spełniać wiele norm i nakazów. Jednym z nich jest dostępność dla osób niepełnosprawnych. W praktyce jednak organizacje zajmujące się audytami tego typu obiektów co rusz natrafiają na przykłady łamania tych przepisów. Wśród najciekawszych, o których mowa była podczas warsztatu jest problem estetycznych, ale niebezpiecznych szklanych drzwi i ścian. Bardzo często są one kompletnie nieoznaczone a tym samym, przez swoją transparentność powodują zagrożenie dla wszystkich, a w szczególności dla osób niedowidzących.

„Rządowe programy wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”

Warsztat prowadzony przez NIW stanowił kompendium wiedzy dla każdego, kto planuje działania obywatelskie wymagające jakichś funduszy lub innego rodzaju wsparcia. Jak się okazuje, w naszym kraju dostępnych jest wiele programów zapewniających wsparcie na wiele różnych sposobów. Przeszkodą jest jednak znajomość przepisów, umiejętność aplikowania o pomoc, czy brak wiedzy na temat samych programów. Podczas warsztatów eksperci tłumaczyli krok po kroku kto i w jaki sposób może otrzymać wsparcie rządowe.

„Międzynarodowa współpraca szansą na rozwój NGO - Erasmus+, EKS, Eurodesk i wiele innych”

Nie tylko rządy i ich organizacje mogą prowadzić współpracę międzynarodową. Wręcz przeciwnie. Jednym z takich przykładów jest oddolna, pozarządowa akcja Erasmus+ pozwalająca m. in. na wymiany uczniowskie pomiędzy obywatelami różnych krajów należących do wspólnoty europejskiej. Nie jest to jedyna tego typu organizacja. Podczas warsztatów przedstawione zostały różne przykłady na to jakie działania międzynarodowe prowadzone są przez organizacje pozarządowe i co jeszcze można zrobić w tym temacie.

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.