642A3659.jpg

Organizacje pozarządowe działające jak biznes? Tak! Z celami i strategią

27 października 2022
– Uczmy się biznesowego podejścia do planowania i zarządzania – mówił Jacek Gralczyk rozpoczynając prelekcję pod nazwą „Podejście strategiczne w rozwoju organizacji pozarządowych” w czasie Targów NGO-EXPO.

Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO, które organizują Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego trwają w czwartek i piątek, 27 i 28 października. Przedsięwzięcie służy poszerzeniu wiedzy na temat organizacji pozarządowych i ich działalności, jest polem wymiany doświadczeń oraz prezentacji działalności.

Podczas wydarzenia prowadzone są liczne konferencje, warsztaty oraz panele dyskusyjne. Eksperci zajmujących się tematyką NGO radzą, jak się efektywniej rozwijać.

 

Jacek Gralczyk,  związany ze stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, radził, by organizację pozarządową prowadzić jak biznes. – Uczmy się biznesowego podejścia do planowania i zarządzania – mówił podczas prelekcji pod nazwą „Podejście strategiczne w rozwoju organizacji pozarządowych”.

 

Tłumaczył, że bez względu na to, czy działa się jako koło gospodyń wiejskich, czy fundacja, czy stowarzyszenie, należy wyobrazić sobie w jakim miejscu chce się być za 10 lat i opracować strategię dążenia do celu. – Proces w organizacji i zarządzaniu to łańcuch powiązanych ze sobą wzajemnie czynności, które są niezbędne w skutecznym osiąganiu stawianych celów – mówił Gralczyk. Wyjaśniał, że każda organizacja powinna wprowadzić do działania procesy operacyjne. – Zaczynamy od opracowania wizji i strategii, następny punkt to rozwój i zarządzanie produktami i usługami. Zajmujemy się też marketingiem i sprzedażą produktów i usług. Musimy zwracać uwagę na zaopatrzenie i realizowanie dostaw. Bardzo ważne jest też zarządzanie obsługą – podkreślał.

 

Kolejne prelekcje i warsztaty w piątek. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Wicepremier Prof. Piotr Gliński, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, który wygłosi wykład „Organizacje obywatelskie w czasie kryzysu – wyzwania dla polityk publicznych”. Tego dnia mowa będzie także o roli NGO w procesie wdrażania czy programowania funduszy unijnych.

Więcej na targingo.pl/

/MŚ/

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.