DSC00331.JPG
O organizacjach pozarządowych w czasie kryzysu podczas NGO-EXPO.

Organizacje pozarządowe w czasie kryzysu – współpraca zamiast konkurencji

28 października 2022
W trakcie drugiego dnia Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO zorganizowano panel dyskusyjny dot. funkcjonowania organizacji obywatelskich w czasie kryzysu. W panelu wziął udział prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

W panelu dyskusyjnym drugiego dnia Targów NGO-EXPO wzięli udział: Prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Mariusz Brelski, Prezes Stowarzyszenia Skała Lasocin, Kamil Rybikowski – Wiceprezes Zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej oraz Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych. Rozmówcy dyskutowali nt. funkcjonowania organizacji pozarządowych w czasie kryzysu oraz konieczności współpracy.

- Organizacje pozarządowe trzeba profesjonalizować. W sytuacjach kryzysowych, w obszarach wrażliwych, takich jak powódź czy trzęsienie ziemi potrzeba specyficznego urzędnika, który reprezentuje polskie państwo, jest przygotowany do tego aby zorganizować wszystkie służby, NGOsy, wolontariuszy z ulicy i jest profesjonalistą od takich sytuacji - mówił prof. Piotr Gliński.

W trakcie rozmów padł pomysł, aby organizacje pozarządowe i wolontariat włączyć do zarządzania kryzysowego. Wspomniano także o roku 1997 i obecnej sytuacji na granicy, gdzie najpierw pojawiła się aktywność społeczna,  aktywność organizacji pozarządowych i później systematyczna praca z administracją publiczną.

Na temat tego czym jest partnerstwo związane z programowaniem środków unijnych oraz Jakie doświadczenie ma Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej z wpływaniem na polityki z partnerstwem, z budowaniem budżetu obywatelskiego opowiedział Kamil Rybikowski, Wiceprezes Zarządu.

- Wszystkie sektory, administracja publiczna, sektor pozarządowy i przedsiębiorstwa prywatne muszą ze sobą współpracować, zwłaszcza w takich momentach kryzysu ta współpraca dobrze wychodziła. Ważne jest żeby przed tworzeniem wszelkiego rodzaju przepisów, aktów powszechnie obowiązujących i wykonawczych na poziomie samorządowym, rządowym lub unijnym dokonać konsultacji społecznych, aby każdy podmiot mógł się wypowiedzieć- podkreślał Kamil Rybikowski.

- Partnerstwo zaczyna się od słuchania siebie nawzajem, od budowania wzajemnego zaufania, także mówienia sobie rzeczy krytycznych. Po to są konsultacje, aby poznać punkt widzenia innych. Jednym z takich przykładów jest ustawa ekonomii społecznej, która spotkała się z jedną z największych krytyk Rady Działalności Pożytku Publicznego poprzedniej kadencji, ale to właśnie ta krytyka wyzwoliła zmiany, które zostały potem wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Podobnie jak impuls, który wyszedł od działaczy, od liderów organizacji pozarządowych – dodawał Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

O tym czy łatwo się współpracuje jeśli chodzi o konsultacje, o programowanie z administracją publiczną mówił Mariusz Brelski, Prezes Stowarzyszenia Skała Lasocin.

- To jest kwestia liderów lokalnych. Jeśli są oni akceptowani na poziomie lokalnym, od sołectwa po gminę czy powiat, są mocną ostoją dla swoich organizacji pozarządowych, to w 100 % ta współpraca wychodzi. To nie tylko kwestia zamieszczenia ogłoszenia na tzw. BIP-ie, to kwestia przekazania informacji jak najniżej, żeby organizacje bezpośrednio zobaczyły organizacje u siebie. To bardzo dużo zależy od jednostki samorządu jaki ona ma pomysł, aby ten program skonsultować – mówił Mariusz Brelski.

- Współpraca sprowadza się do czynnika ludzkiego. Tego na ile potrafimy siebie słuchać nawzajem i na ile jesteśmy w stanie wsłuchać się w głos środowisk, które nie mają dużej siły przebicia. W Europejskim Komitecie Ekonomiczno Społecznym pracujemy razem z pracodawcami, związkami zawodowymi, jak i organizacje pozarządowe, przedstawicielami środowisk wiejskich rolniczych i wolnych zawodów. Taki model dialogu jest optymalnym modelem, kiedy wszyscy wspólnie dyskutujemy – podkreślała Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych

Spotkanie podsumowano cytatem Ernesta Hemingwaya zgodnie z którym nie czas teraz myśleć o tym czego nie mamy, lepiej pomyśleć co zrobić z tym, co już mamy.

Targi NGO-EXPO było okazją do spotkania przedstawicieli zakładów aktywności zawodowej, fundacji, uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora oraz towarzystw wpierania rozwoju.

(MS)

 

Polecane aktualności
30 czerwca 2023
Drugiego dnia targów NGO-EXPO nie brakowało wartościowych szkoleń i warsztatów. Uwagę, szczególnie młodszej części zwiedzających i wystawców, przykuły te poświęcone tworzeniu tiktoków, reelsów i stories. – Tik Tok pozwala pokazywać wartościowe treści, chociażby takie, jak zasady pierwszej pomocy. To znakomite narzędzie komunikacji z młodym pokoleniem – przekonywał Maciej Tomkowiak z Fundacji Rysy.
30 czerwca 2023
"Mam nadzieję, że Targi NGO-EXPO na stałe wpiszą się w harmonogram ważnych wydarzeń społecznych w naszym państwie" - mówił otwierając drugi dzień targów Michał Rulski, Z-ca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
30 czerwca 2023
Temat pozyskiwania pieniędzy przez organizacje pozarządowe wielokrotnie był poruszany podczas NGO-EXPO w Targach Kielce. O źródłach wsparcia, a także o potrzebach i możliwościach budowania wspólnej przestrzeni do pracy dyskutowano podczas debaty "Pola współpracy administracji publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych w kształtowaniu tendencji prorozwojowych państwa”.
30 czerwca 2023
Jak uzyskać sukces w mediach społecznościowych, jak przekuć go w realne wyniki oraz czego się wystrzegać? Podczas Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce członkowie organizacji mogli zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat działania NGO w Internecie.
29 czerwca 2023
- Chcemy pokazać, że kluby Wolna Strefa są otwarte nie tylko dla młodzieży, ale całych rodzin i seniorów. Mamy szeroką ofertę aktywności, którą chcemy zaprezentować uczestnikom targów – mówi Beata Zawada, dyrektor klubów Wolna Strefa, prowadzonych przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Dzięki takim wydarzeniom, jak targi NGO, organizacje pozarządowe "wychodzą" do odbiorców, dla których zostały powołane. Targi trwają także w piątek, 30 czerwca.
29 czerwca 2023
Program drugich Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Targach Kielce obfituje w liczne szkolenia i warsztaty zorganizowane dla działaczy społecznych. To czas i miejsce rozmów, prelekcji, a także występów artystycznych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
29 czerwca 2023
- Wydarzenie rozrosło się z 80 wystawców zapełniających jedną halę w 2022 roku do 170 w dwóch naszych pawilonach dziś – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń w czasie otwarcia NGO-EXPO. - A mając na uwadze, że w naszym kraju działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych, mamy, Panie Dyrektorze, jeszcze wielu działaczy do zaproszenia – zwrócił się do Wojciecha Kaczmarczyka, szefa Narodowego Instytutu Wolności, który jest organizatorem targów.    
28 czerwca 2023
II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO rozpoczynają się już w czwartek, 29 czerwca o godzinie 10 w Targach Kielce. Przez dwa dni swoje działania będzie prezentować 170 fundacji, stowarzyszeń, zakładów aktywizacji, klubów seniora i kół gospodyń z całej Polski. Udział jest bezpłatny.