PLASTPOL (23-26.05.2023)
XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL

O wydarzeniu
PLASTPOL 2023. Najnowsze technologie, milionowe kontrakty i dyskusje o kluczowych wyzwaniach
Około połowa wystawców to zagraniczne przedsiębiorstwa - z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Izraela, Japonii, Korei Południowej, Turcji, Włoch, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Słowacji, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Łotwy i Chin. - Jest to pierwsza tak międzynarodowa impreza Targów Kielce od czasów pandemii, z licznym udziałem azjatyckich firm. Tylko z Chin wystawiło się około 100 przedsiębiorstw. Na takie odbicie po pandemii czekaliśmy – mówi prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. – Międzynarodowa prezentacja firm była imponująca. Zajmowała wszystkie siedem hal naszego ośrodka. Stoiska, przede wszystkim te z najnowocześniejszymi maszynami do przetwórstwa, obróbki i recyklingu, były oblegane. Toczyły się biznesowe rozmowy, a były i takie, które już nabrały wiążącego charakteru.
– Podczas tegorocznego Plastpolu mieliśmy okazję pić gratulacyjnego szampana, ponieważ udało nam się sprzedać kilka maszyn. Nie mówiąc o licznych zainteresowanych – mówił Konrad Szymczak z firmy Arburg Polska.
Wielu wystawców podkreślało także wysoką jakość rozmów. – Nasze stoisko było pełne klientów oraz osób, które pytały o nasze najnowsze technologie, jak choćby w zakresie Przemysłu 4.0. Jesteśmy tu co roku i w przyszłym też się wystawimy – zapewniał Adam Marcinak z firmy Engel Polska.
Kontrakty warte miliony podczas targów Plastpol
Plastpol 2023 był też miejscem zawarcia umowy dystrybucyjnej pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych ML Polyolefins a dystrybutorem z Europy Zachodniej, firmą Brenntag. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów: Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, w Czechach i Słowacji. - To pierwsza umowa dystrybucyjna, którą podpisuje recykler tworzysz sztucznych z naszej części Europy z tak poważnym dystrybutorem z Europy Zachodniej - podkreślał Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy w ML Polyolefins.
O wyzwaniach w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych podczas Plastpolu
Biznesowa atmosfera i obecność firm z różnych stron świata sprzyjała patrzeniu w przyszłość. Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie, podczas Plastpolu przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Wiele mówiono także o wyzwaniach, takich jak cyrkularność w przetwórstwie tworzyw sztucznych. O kolejnych problemach związanych z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i zagospodarowaniem recyklatu oraz o ograniczeniu produkcji odpadów nie do przetworzenia traktowała konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości”. Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje były tematem prelekcji i dyskusji podczas Seminarium Technicznego Plastech Info.
Wiedza branżowa nagrodzona w konkursie Omniplast
Prelekcje i dyskusje zdecydowanie wpływają na rozwój branży i popularyzację wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa. Taki cel wypełnia też konkurs Omniplast. Przedsięwzięcie podzielone jest na trzy etapy. Ostatni z nich, w formie pisemnej, został przeprowadzony w trakcie targów Plastpol. Nagrodę główną zdobył Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan Polska, a kolejne dwie otrzymali Nimit Bajaj z firmy RK Enterprises oraz Patryk Gratka z firmy Dopak. Pierwszy raz w historii konkursu na podium stanął zagraniczny uczestnik.
Kolejna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaplanowana jest na 21-24 maja 2024.