Fioletowy-Kwiaciarnia-Sprzedaz-Post-na-Facebook.jpg

Włoscy potentaci podzielą się planami na przyszłość podczas PLASTPOLU

21 kwietnia 2023
Międzynarodowe seminarium techniczne "Włoski przemysł maszynowy tworzyw sztucznych i gumy: relacje z Polską i perspektywy na przyszłość" odbędzie się po raz pierwszy podczas targów PLASTPOL 2023.

Organizatorem seminarium jest Confindustria Polonia i ICE. Na temat obecnej sytuacji branży przetwórczej we Włoszech i perspektywach biznesowych, m. in. w relacji do sektora Europy Środkowo-Wschodniej wypowiedzą się eksperci z włoskiego przetwórczego. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim i angielskim.

Seminarium odbędzie się podczas targów PLASTPOL, 25 maja o godzinie 11:00.

 

Poniżej prezentujemy wywiad z Alessandro Saglio, dyrektorem generalnym Confindustria Polonia.

Jakie tematy będą poruszane podczas seminarium?

Będzie kilka wystąpień zarówno od naszego siostrzanego stowarzyszenia AMAPLAST, jak i od niektórych naszych członków, którzy będą promować niektóre nowości rynkowe. Warto zaznaczyć, że wystąpienie instytucjonalne skupi się na tendencji włoskiego przemysłu maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i gumy, ze szczególnym uwzględnieniem wymiany z Polską, która jest ważnym partnerem handlowym: w rzeczywistości jest trzecim największym rynkiem zbytu dla eksportu w sektorze. Zaprezentowana zostanie również wystawa PLAST 2023, która odbędzie się w Mediolanie od 5 do 8 września tego roku. Podczas poprzedniej edycji (w 2018 roku) polscy goście stanowili 3,6 procent wszystkich zagranicznych gości.

Dlaczego Polska jest tak ważnym rynkiem dla włoskiego sektora maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i gumy?

W 2022 roku włoski eksport maszyn służących do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy do Polski osiągnął wartość 180 milionów euro, co jest rekordem wszechczasów, ze wzrostem o 30% w porównaniu z rokiem 2021.

Co więcej, znaczną część włoskich dostaw do polskich przetwórców stanowią wytłaczarki i linie wytłaczania, czyli urządzenia zaawansowane technologicznie i "szyte na miarę". To dobrze oddaje z jednej strony potrzebę polskich firm do inwestowania w wysokiej jakości maszyny - nie oferowane jeszcze przez azjatyckich konkurentów - w celu modernizacji fabryk, a z drugiej strony zdolność włoskich producentów do dostarczania zakładów pod klucz do produkcji produktów o wysokiej wartości dodanej.

Jaka jest sytuacja branży maszyn do produkcji tworzyw sztucznych i gumy?

Sektor technologii tworzyw sztucznych i gumy we Włoszech zakończył rok 2022 z obrotem 4,67 mld euro, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii, ze wzrostem +5% w stosunku do roku 2021. Bilans samego AMAPLAST, włoskiego stowarzyszenia handlowego, które jest naszym mile widzianym gościem tutaj w Kielcach, był jeszcze lepszy (+9% obrotu w stosunku do 2021 roku).

Tym, co umożliwiło ten historyczny wynik dla całego sektora, był przede wszystkim eksport, który szczególnie dobrze radził sobie pod koniec roku, a jego łączna wartość powróciła znacznie powyżej granicy 3 mld euro. Po doskonałym 2021 roku rynek krajowy pozostał bardziej statyczny, choć z pozytywną zmianą o 0,8% i obrotami na poziomie 2,54 mld EUR. Na tym początku roku można mówić o znacznej stabilności: pozostaje mieć nadzieję, że zostanie ona potwierdzona w nadchodzących miesiącach.

Dlaczego wybraliście Państwo Plastpol na gospodarza tego seminarium?

Confindustria Polska ma w swojej bazie członkowskiej wiele włosko-polskich firm z sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ponadto, zgodnie z danymi przekazanymi nam przez Amaplast, parter firm włoskich produkujących obejmuje około 170 producentów maszyn z tworzyw sztucznych i gumy, mających zastosowanie w różnych sektorach, od opakowań po motoryzację, od budownictwa po rolnictwo i nie tylko. Targi Kielce są dla nas ważnym i wiarygodnym partnerem, a Plastpol ma coraz większe grono z dużą i wykwalifikowaną obecnością włoskich firm w naszym sektorze. Dlatego też, jako Confindustria Poland wraz z Amaplast, postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia powitalnego, aby zaoferować konkretną usługę dla bazy naszych członków, podkreślając siłę włoskiej produkcji.

Polecane aktualności
04 lipca 2023
Szefem stowarzyszenia reprezentującego około 170 największych włoskich firm z branży maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, urządzeń pomocniczych i form został jego dotychczasowy wiceprezes Massimo Margaglione. Ta największa we Włoszech i jedna z najbardziej znaczących w Europie organizacji w branży od wielu lat jest obecna na targach Plastpol w Kielcach.
25 maja 2023
Prawda o tworzywach sztucznych, rola OCS i najnowsze rozwiązania technologii wtryskiwania polimerów – to jedne z tematów poruszonych podczas corocznego seminarium technicznego, organizowanego przez portal tworzywa.pl. Spotkania tradycyjnie miało miejsce w trakcie targów Plastpol w Targach Kielce.
24 maja 2023
Pierwsza umowa dystrybucyjna pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych a dystrybutorem z Europy Zachodniej została zawarta w czasie targów Plastpol w Kielcach. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów.
24 maja 2023
Poznaliśmy firmy, które podczas tegorocznej edycji targów Plastpol zwróciły uwagę komisji, prezentując innowacyjne produkty, ale też ciekawą aranżację stoisk. We wtorek, podczas pierwszego dnia wystawy, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Platinum Plast. Prezentujemy pełną listę wyróżnionych i nagrodzonych przedsiębiorstw.
24 maja 2023
Poznaliśmy zwycięzców konkursu OMNIPLAST. Po raz pierwszy na podium stanął obcokrajowiec.
24 maja 2023
Od konieczności edukacji społeczeństwa z segregacji odpadów przez problemy z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i zagospodarowaniem recyklatu po wizję ograniczenia produkcji odpadów nie do przetworzenia… Konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” ujawniła szereg problemów, z którymi boryka się branża odpadowa oraz wskazała kierunki rozwoju.
24 maja 2023
Chłodnictwo, wykorzystywanie odpowiednich maszyn i procesów zapewniających najlepsze rezultaty w biznesie przetwórstwa tworzyw sztucznych to wiodące tematy poruszane na stoisku firmy SZE ECO podczas tegorocznych targów Plastpol. Dostępne na rynku innowacyjne transkrytyczne chillery na CO2 pozwalają oszczędzić energię o nawet 40%.
23 maja 2023
Polski producent folii Bogucki folie podpisał umowę zakupu linii produkcyjnej z niemiecką firmą Reifenhauser. Instalacja wartej 7 milionów EUR linii do produkcji folii barierowej potrwa około roku.