DSC00247.jpg
Magdalena Dziczek ze związku EKO-PAK zaznaczała, że nadchodzące zmiany w użytkowaniu opakowań dotkną każdego mieszkańca.

Wyzwania dla recyklingu tworzyw sztucznych. O zmianach, które dotkną każdego mieszkańca na konferencji w czasie targów Plastpol

24 maja 2023
Od konieczności edukacji społeczeństwa z segregacji odpadów przez problemy z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i zagospodarowaniem recyklatu po wizję ograniczenia produkcji odpadów nie do przetworzenia… Konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” ujawniła szereg problemów, z którymi boryka się branża odpadowa oraz wskazała kierunki rozwoju.

Spotkanie dotyczące recyklingu tworzyw sztucznych w Targach Kielce zorganizowane przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zgromadziło specjalistów związanych z segregacją odpadów, produkcją tworzyw sztucznych, przetwarzaniem odpadów i wytwarzaniem recyklatu.  Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu wyjaśniała, że Europejski Zielony Ład obejmuje także branży odpadowej. – Plan Przemysłowy Zielonego Ładu zakłada między innymi przewidywalne i uproszczone otoczenie regulacyjne, co jest bardzo ważne dla całej branży odpadowej. Mowa jest też o szybszym dostępie do finansowania na szczeblu krajowym i unijnym dla sektorów czystych technologii oraz wniosek dotyczący Europejskiego Funduszu Suwerenności w celu pobudzenia badań i innowacji. Plan obejmuje też podnoszenie umiejętności w strategicznych branżach oraz globalną  współpracę w celu usprawnienia, by handel działał na rzecz Zielonych Transakcji w całym łańcuchu dostaw – opisywała Katarzyna Błachowicz.

 

Ekspertki Anna Kozera – Szałkowska, dyrektor zarządzająca z Fundacji PlasticsEurope Polska oraz Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK zwracali uwagę na najważniejsze problemy w recyklingu. Mowa była o podejściu społeczeństwa do segregacji i konieczności edukacji. Poruszone zostały kwestie zmian w technologii produkcji opakowań, które prowadzić mają do tworzenia opakowania podlegającego recyklingowi. Ważnym tematem konferencji było połączenie recyklingu mechanicznego z chemicznym, co mogłoby pozwolić na przekształcanie wcześniej nienadającego się do recyklingu plastiku w nowe butelki, materiały na ubrania lub inne przedmioty codziennego użytku. 

 

Kolejne zmiany dotkną każdego mieszkańca - trzeba się przygotowywać na to, że na półkach sklepowych warzywa i owoce będą mogły być dostępne w opakowaniach powyżej 1,5 kg. Mniejsze, jak dziś mamy np. owoce w koszyczkach po poł kilo, znikną - owoce i warzywa będzie można kupić tylko luzem. W planach są także opakowania wielokrotnego użytku na kawę bądź frytki na wynos.  

Wiele emocji wywołała dyskusja pod hasłem "Tworzywa sztuczne w zrównoważonej gospodarce", która była częścią konferencji  zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu w czasie targów. Udział wzięli Anna Kozera – Szałkowska, dyrektor zarządzająca z Fundacji PlasticsEurope Polska, Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Szymon Dziak – Czekan, prezes zarządu Stowarzyszenia Polski Recykling,  Ewa Starzyk, dyrektor do spraw naukowych i legislacyjnych z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz Robert Szyman, dyrektor generalny z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Moderatorem była Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

 

Prelegenci zaznaczali, że duży problem w recyklingu stanowią opakowania na niewielkie produkty, jak batony i tusze do rzęs, czy fast foody, które trzeba będzie zamieniać na opakowania wielokrotnego użytku. Prezes Szymon Dziak – Czekan podkreślił, że firmy zajmujące się recyklingiem przeżywają ogromne trudności związane z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. – Nawet zamrożenie cen energii nie pomogło. Koszty są ogromne, w dodatku zapotrzebowanie na recyklat maleje. W tym momencie nie wykorzystujemy w pełni naszych mocy przerobowych. Potrzebne są ustawowe rozwiązania wspierające wykorzystanie recyklatu – wyjaśniał.

 

Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy  Plastpol trwają jeszcze środę, czwartek i piątek w Targach Kielce. Więcej na targikielce.pl/plastpol

 

/MŚ/

Polecane aktualności
04 lipca 2023
Szefem stowarzyszenia reprezentującego około 170 największych włoskich firm z branży maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, urządzeń pomocniczych i form został jego dotychczasowy wiceprezes Massimo Margaglione. Ta największa we Włoszech i jedna z najbardziej znaczących w Europie organizacji w branży od wielu lat jest obecna na targach Plastpol w Kielcach.
25 maja 2023
Prawda o tworzywach sztucznych, rola OCS i najnowsze rozwiązania technologii wtryskiwania polimerów – to jedne z tematów poruszonych podczas corocznego seminarium technicznego, organizowanego przez portal tworzywa.pl. Spotkania tradycyjnie miało miejsce w trakcie targów Plastpol w Targach Kielce.
24 maja 2023
Pierwsza umowa dystrybucyjna pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych a dystrybutorem z Europy Zachodniej została zawarta w czasie targów Plastpol w Kielcach. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów.
24 maja 2023
Poznaliśmy firmy, które podczas tegorocznej edycji targów Plastpol zwróciły uwagę komisji, prezentując innowacyjne produkty, ale też ciekawą aranżację stoisk. We wtorek, podczas pierwszego dnia wystawy, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Platinum Plast. Prezentujemy pełną listę wyróżnionych i nagrodzonych przedsiębiorstw.
24 maja 2023
Poznaliśmy zwycięzców konkursu OMNIPLAST. Po raz pierwszy na podium stanął obcokrajowiec.
24 maja 2023
Chłodnictwo, wykorzystywanie odpowiednich maszyn i procesów zapewniających najlepsze rezultaty w biznesie przetwórstwa tworzyw sztucznych to wiodące tematy poruszane na stoisku firmy SZE ECO podczas tegorocznych targów Plastpol. Dostępne na rynku innowacyjne transkrytyczne chillery na CO2 pozwalają oszczędzić energię o nawet 40%.
23 maja 2023
Polski producent folii Bogucki folie podpisał umowę zakupu linii produkcyjnej z niemiecką firmą Reifenhauser. Instalacja wartej 7 milionów EUR linii do produkcji folii barierowej potrwa około roku.
23 maja 2023
Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie już podczas Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Według ekspertów w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.