DSC00179.JPG

KOLEJNA EDYCJA SEMINARIUM TECHNICZNEGO PLASTECH INFO NA PLASTPOLU

27 lutego 2023
Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów PLASTPOL w Kielcach będzie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja 2023 r. a motywem przewodnim skupiającym techniczny nurt prezentacji i wystąpień, będzie hasło „ZAAWANSOWANE MATERIAŁY POLIMEROWE – TECHNOLOGIE, PRZETWÓRSTWO, APLIKACJE”.

Zakres tematyczny Seminarium w największej mierze odnosić się będzie do roli i znaczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu człowieka, jako materiału dającego możliwość opracowania i implementacji innowacyjnych rozwiązań dla stale zmieniających się potrzeb i wyzwań stawianych przez społeczeństwo. Wszechstronne, trwałe i z ogromnym potencjałem dostosowania do różnych potrzeb, tworzywa sztuczne to grupa niezwykłych materiałów, nierozerwalnie związanych z przemysłem, rozwojem technologii, innowacjami a także nauką – mówi Jacek SZCZERBA, reprezentujący Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL

- Polska od wielu dziesięcioleci zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej[1]. Ten ogromnie istotny obszar dla polskiej gospodarki jest lokowany na 3. miejscu pośród sektorów przetwórstwa przemysłowego (mając na uwadze wytwarzaną wartość dodaną brutto) i zatrudniający ponad 200 tysięcy osób. Według danych Fundacji Plastics Europe, wielkość lokalnej produkcji tworzyw, szacuje się na 1,7 mln ton i jest ona całkowicie niewystarczająca na potrzeby przetwórców, pomimo licznych instalacji polimeryzacji (m.in.: HDPE, LDPE, PA6, PET, PP, PS, PVC) oraz obecności lokalnych compounderów zajmujących się produkcją modyfikowanych odmian szerokiej gamy tworzyw. Dlatego duża część zapotrzebowania pokrywana jest surowcami z importu.

Tak naprawdę tworzywa sztuczne definiują sposób, w jaki dzisiaj żyjemy. Poprawiają jakość życia milionów ludzi na całym świecie, czyniąc je łatwiejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym, a jednocześnie są kluczem do przyspieszenia europejskiego przejścia na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której zasoby i energia są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Pamiętajmy także, że tworzywa sztuczne to bardziej wytrzymałe i jednocześnie lżejsze konstrukcje gwarantujące nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także niższy poziom hałasu, redukcję emisji spalin czy wprost ratujących zdrowie i życie. Wymagają one jednak interdyscyplinarnych umiejętności pozwalających na odpowiednie ich stosowanie i przede wszystkim przetwórstwo.

Zapraszając do udziału w Seminarium wszystkich uczestników Targów PLASTPOL, chcemy pokazać jak bardzo ciągle rozwijające się i nieustannie udoskonalane technologie przetwórstwa TS zrewolucjonizowały i nadal zmieniają nasze codzienne życie. To dzięki tworzywom i umiejętnie dobranym technologiom produkujemy wyroby lepsze, bardziej trwałe i doskonałe, odpowiadające ciągle zmieniającym się wymogom rynku – dodaje.

- Długoterminowe i długofalowe inwestycje rozwojowe oparte o wysoki poziom i stopień innowacji[2], dobrze wykształconą kadrę inżynierską i techniczną oraz odpowiednio tworzone zachęty ekonomiczne (specjalne strefy i ulgi podatkowe) pozytywnie wypłynęły na automatyzację, robotyzację i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz implementację najnowszych osiągnięć i technologii w branży przetwórstwa TS (w tym rozwiązań energooszczędnych i niskoemisyjnych oraz instalacje odzysku ciepła), które przekładają się na obecność na naszych Targach europejskich liderów sektora przetwórczego – mówi Kamil PERZ, dyrektor projektu PLASTPOL.

Będąc jednoznacznie przekonanymi, że tworzywa sztuczne stanowią materiał zapewniający zrównoważoną przyszłość i rozwój, dla których kluczowymi wyznacznikami są takie obszary jak ecodesign, ekoprojektowanie, zielone technologie czy też zielona energia polskie firmy z całą pewnością wyznaczają europejski kurs rozwoju całej branży. Potwierdzeniem tego stanu jest widoczne zainteresowanie i inwestycyjne zaangażowanie polskich producentów i przetwórców tworzyw sztucznych mającego na celu rozszerzanie swojego portfolio produktowego w kierunku wyznaczanym przez wyzwania klimatyczne i gospodarkę̨ obiegu zamkniętego. I o tym wszystkim będzie traktować tegoroczna edycja naszego Seminarium PLASTECH INFO. Chcemy także eksponować rolę wiedzy, kompetencji i doświadczenia dla procesu projektowania i rozwoju wyrobu oraz jego produkcji poprzez właściwy dobór materiału, technologii i optymalizację procesu przetwórczego.

W przekonaniu Organizatorów w dalszym ciągu w całej branży istnieje silna potrzeba propagacji i zwiększenia odpowiedniego poziomu wiedzy inżynierskiej oraz nieustannego kreowania pozytywnego wizerunku tworzyw i wpływu technologii przetwórstwa oraz ich rozwoju na poprawę warunków życia nas wszystkich.

Zapraszamy do Kielc!

Miejsce Wydarzenia | PLASTPOL 2023 | Targi Kielce, Pawilon E, Sala Konferencyjna, 24.05.2023 | WSTĘP WOLNY

Partnerem i Współorganizatorem Seminarium jest Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL

Polecane aktualności
04 lipca 2023
Szefem stowarzyszenia reprezentującego około 170 największych włoskich firm z branży maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, urządzeń pomocniczych i form został jego dotychczasowy wiceprezes Massimo Margaglione. Ta największa we Włoszech i jedna z najbardziej znaczących w Europie organizacji w branży od wielu lat jest obecna na targach Plastpol w Kielcach.
25 maja 2023
Prawda o tworzywach sztucznych, rola OCS i najnowsze rozwiązania technologii wtryskiwania polimerów – to jedne z tematów poruszonych podczas corocznego seminarium technicznego, organizowanego przez portal tworzywa.pl. Spotkania tradycyjnie miało miejsce w trakcie targów Plastpol w Targach Kielce.
24 maja 2023
Pierwsza umowa dystrybucyjna pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych a dystrybutorem z Europy Zachodniej została zawarta w czasie targów Plastpol w Kielcach. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów.
24 maja 2023
Poznaliśmy firmy, które podczas tegorocznej edycji targów Plastpol zwróciły uwagę komisji, prezentując innowacyjne produkty, ale też ciekawą aranżację stoisk. We wtorek, podczas pierwszego dnia wystawy, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Platinum Plast. Prezentujemy pełną listę wyróżnionych i nagrodzonych przedsiębiorstw.
24 maja 2023
Poznaliśmy zwycięzców konkursu OMNIPLAST. Po raz pierwszy na podium stanął obcokrajowiec.
24 maja 2023
Od konieczności edukacji społeczeństwa z segregacji odpadów przez problemy z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i zagospodarowaniem recyklatu po wizję ograniczenia produkcji odpadów nie do przetworzenia… Konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” ujawniła szereg problemów, z którymi boryka się branża odpadowa oraz wskazała kierunki rozwoju.
24 maja 2023
Chłodnictwo, wykorzystywanie odpowiednich maszyn i procesów zapewniających najlepsze rezultaty w biznesie przetwórstwa tworzyw sztucznych to wiodące tematy poruszane na stoisku firmy SZE ECO podczas tegorocznych targów Plastpol. Dostępne na rynku innowacyjne transkrytyczne chillery na CO2 pozwalają oszczędzić energię o nawet 40%.
23 maja 2023
Polski producent folii Bogucki folie podpisał umowę zakupu linii produkcyjnej z niemiecką firmą Reifenhauser. Instalacja wartej 7 milionów EUR linii do produkcji folii barierowej potrwa około roku.