Aktualności

Japoński producent Sumitomo z nowością na PLASTPOLU
SZYBKOBIEŻNA, W PEŁNI ELEKTRYCZNA INTELECT S 75 TON Z WŁASNYM ROBOTEM SAM-C
Na wtryskarce z nowej serii szybkobieżnych elektrycznych wtryskarek IntElect S, o sile zamykania 75 ton, zintegrowanej z robotem SAM-C typu handle & place, Sumitomo (SHI) Demag zaprezentuje produkcję osłonki o średnicy 4 centymetrów na element silnika. Detal będzie produkowany w formie czterogniazdowej, w cyklu 28 sekund. Następnie przy pomocy zintegrowanego robota własnej marki SAM-C, detal zostanie odebrany z formy i odłożony na taśmociąg. W całym procesie najbardziej zaskakująca jest wysoka energooszczędność tego gniazda produkcyjnego jak i samej wtryskarki. Zużycie energii przez maszynę wynosi średnio zaledwie 1,4 kWh. Tak niskie zużycie energii jest możliwe tylko dzięki udoskonalonej konstrukcji wtryskarki, wyposażonej w wysokowydajne napędy bezpośrednie o niskiej bezwładności i wysokowydajne śruby kulkowe. Komponenty te zostały specjalnie zaprojektowane w celu ograniczenia zużycia energii potrzebnej do stopienia materiału do minimum, przez co nowa wersja serii IntElect S zapewnia wysoką wydajność i efektywność energetyczną. Jedną z kluczowych zalet procesowych elektrycznych napędów jest możliwość sterowania osią liniową z prędkościami przekraczającymi 500 mm/s. Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen energii, przeciwdziałanie wpływowi rosnących kosztów produkcji poprzez wyższą produktywność, powtarzalność procesu i zmniejszenie ilości odpadów jest coraz bardziej konieczne z punktu widzenia konkurencyjności. Właśnie z tych powodów wersja IntElect S cieszy się tak dużym zainteresowaniem na rynku.
Razem z pokazem szybkobieżnej, elektrycznej wtryskarki IntElect 75 ton, firma zaprezentuje również swoje możliwości w zakresie automatyzacji, wykorzystując do tego robota własnej marki SAM-C typu handle & place, zintegrowanego z maszyną. Linia robotów SAM została zaprojektowana z myślą o zminimalizowaniu prac naprawczych poprzez zastosowanie własnej technologii silników serwo oraz prowadnicy o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Zaprojektowane specjalnie w celu optymalizacji produkcji na wtryskarkach Sumitomo (SHI) Demag roboty SAM-C mogą znacznie zmniejszyć rozmiar samodzielnego gniazda produkcyjnego, jednocześnie ułatwiając użytkownikowi sterowanie maszyną. Niewątpliwą bowiem zaletą zintegrowanego z wtryskarką IntElect S 75 ton robota SAM-C jest obsługa obydwu urządzeń z panelu maszyny i możliwość zapisywania danych procesowych w jednym miejscu w pamięci maszyny. Nowa wersja IntElect S 75 ton w połączeniu z kompaktowym robotem SAM-C, zintegrowaną obudową i podajnikiem taśmowym, doskonale zobrazuje synergię między maszyną a robotem, tworząc w pełni wyposażone gniazdo produkcyjne.
Sumitomo (SHI) Demag zamierza zademonstrować efektywność energetyczną i ekonomiczność prezentowanej produkcji na wtryskarce IntElect S 75 ton poprzez umożliwienie przeprowadzenia testu porównawczego zużycia energii przez czajnik elektryczny oraz wtryskarkę. Obok wtryskarki IntElect S 75 ton będzie znajdował się czajnik i miernik, który umożliwi dokonanie pomiaru energii – odwiedzający stoisko firmy będą mieli możliwość przekonać się, które urządzenie jest bardziej ekonomiczne.
ENERGOOSZCZĘDNA INTELECT S 180 TON Z ROBOTEM R1 POLSKIEGO PRODUCENTA
Drugie gniazdo produkcyjne będzie również prezentacją energooszczędności, szybkości i zrównoważonego rozwoju podczas produkcji opakowań cienkościennych. Sercem tego gniazda będzie w pełni elektryczna szybkobieżna wtryskarka elektryczna IntElect S 180 ton. Będzie ona współpracować z robotem bocznym do aplikacji IML, opracowanym i stworzonym przez polską markę Matsim Sp. z o.o. z Koszalina. W tej aplikacji będzie produkowany pojemnik do żywności o pojemności 150 mililitrów w formie dwugniazdowej, w czasie cyklu ok. 4 sekund. Formę wykonała i dostarczyła firma JES Technology z Koszalina. Pojemnik będzie wyposażony w dwie etykiety IML – etykietę owijkową oraz etykietę dna. Opakowanie prezentowane na stoisku zaprojektowała firma JES Opakowania z Koszalina.
Zaletą IntElect S 180 ton jest większa sztywność płyt zapewniająca najwyższą precyzję nawet przy bardzo szybkich cyklach. Ta wysoka precyzja produkcji, charakteryzująca się dużą dynamiką i wysoką efektywnością energetyczną, znacząco przyczynia się do sukcesu tego projektu. Dzięki własnym napędom bezpośrednim IntElect zużywa do 20% mniej energii niż konwencjonalne, w pełni elektryczne wtryskarki dostępne na rynku.
W celu uzyskania optymalnej wydajności gniazda produkcyjnego, współpracujący robot R1 wykonuje wiele zadań, w tym odbiera etykietę z magazynu, podaje etykietę, ruchem bocznym odbiera detal z formy, który następnie sztapluje na taśmociągu. Robot zachowuje przy tym wysoką energooszczędność, zużywając 0,046 kWh/kg tworzywa, a 0,36 kWh na godzinę. Robot firmy Matsim został od podstaw przystosowany do współpracy z wtryskarką IntElect S 180.
Robot R1 firmy Matsim jest dostosowany do przezbrajania magazynka etykiet IML oraz przezbrajania kopyt IML i odbiorów. W warunkach produkcyjnych pracuje naprzemiennie z dwiema różnymi formami produkującymi odrębny asortyment. Przezbrojenie robota do pracy z drugą aplikacją zajmuje doświadczonemu operatorowi do 20 minut. Budowa robota oparta jest na ramie stalowej, na której posadowiona jest belka kompozytowa o dużym współczynniku tłumienia drgań. Robot nie wymaga zakotwiczenia do podłoża – choć oczywiście jest to zalecane. Ten model posiada napęd liniowy o wysokiej dynamice ruchu; może on osiągnąć maksymalną prędkość 7 m/s i przyspieszenie 72 m/s2 (~7g).
Istotnym dla firm Sumitomo (SHI) Demag i Matsim jest pokazanie w tej aplikacji możliwości wdrożenia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Głównym założeniem podczas projektowania tego gniazda była jego energooszczędność oraz ochrona środowiska. W związku z tym firma Matsim wszystkie wyprodukowane detale podda zmieleniu, aby użyć surowiec ponownie w innych produkcjach.
Sumitomo (SHI) Demag będzie obecne na targach Plastpol w hali F, stoisko F-19.