warsztaty-oponiarskie-Post-na-Facebooka-Krajobraz-1.jpg

Innowacje w recyklingu gumy podczas targów PLASTPOL

10 maja 2023
Podczas targów PLASTPOL odbędą się warsztaty "CYRKULARNE SUROWCE I PRODUKTY: RECYKLING ZUŻYTYCH OPON.RE-PLAN CITY LIFE". Organizatorem jest Klaster Gospodarki Odpadami i Recyklingu, Krajowy Klaster Kluczowy.
Z punktu widzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym potencjał surowcowy gumy i zużytych opon nie jest w pełni wykorzystany. W tym zakresie, wieloletnie badania prowadzone przez jednostki naukowe UE, oraz wyniki wdrożeń wskazują że przy odpowiednim podejściu, stosowanie materiałów z recyklingu opon (guma, stal, tekstylia i tworzywa sztuczne) może przynieść wymierne korzyści. Dotyczy to szerokiej gamy zastosowań, wśród których można wymienić np. stosowanie materiałów z recyklingu opon do projektowania i produkcji elementów tłumiących drgania (infrastruktura sektora transportu i komunikacji miejskiej - tramwaje, kolejki, metro itp.), szerokie zastosowania w zakresie inwestycji z sektora sportowego i rekreacyjnego (maty lekkoatletycznebieżnie itp.), zastosowania budownictwie i drogownictwie zarówno w zakresie nowych materiałów i prefabrykatów, jak i domieszek granulatów gumowych poprawiających właściwości użytkowe betonu czy mas bitumicznych asfaltówJednakże wciąż istnieje wiele okoliczności o charakterze technicznym i proceduralnym, które utrudniają bądź uniemożliwiają efektywne wykorzystywanie zużytych opon. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości na temat możliwości wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) dla produktów i aplikacji materiałów z recyklingu zużytych opon (RTM), które będą sprzyjać stosowaniu i wdrażaniu przyjaznych dla środowiska dobrych praktyk możliwych do wdrażania w inwestycjach gminnychProjekt RE-PLAN CITY LIFE koncentruje się na możliwościach, jakie stwarza środowisko miejskie w zakresie szeroko pojętego wykorzystania surowców wtórnych pozyskanych w procesach recyklingu opon (recycled tyre materials RTM)W imieniu Klastra Gospodarki Odpadami i Recyklingu, Krajowego Klastra Kluczowego zapraszamy na warsztaty Cyrkularne surowce i produkty: recykling zużytych opon. Re-PLAN CITY LIFE w dniu 23 maja 2023 r., godz. 14:00-16:00, podczas Targów Plastpol w Kielcach.
Rejestracja bezpłatna dla uczestników targów, lecz obowiązkowa. LINK do rejestracji

Rejestracja nie zwalnia z opłat biletu wstępu na Targi.

Kontakt: www.klasterodpadowy.com, biuro@klasterodpadowy.com


WARSZTATY

CYRKULARNE SUROWCE I PRODUKTY: RECYKLING ZUŻYTYCH OPON.

RE-PLAN CITY LIFE


23 maja 2023 r.
godz. 14:00-16:00 Sala E-3, Hala H, Targi Plastpol Kiece


14:00
Otwarcie


Rynek recyklingu opon w kontekście
gospodarki o obiegu zamkniętym

Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarząduKlaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu

Projekt „Re-PLAN CITY LIFE”. Praktyczne
zastosowania recyklatów z przetwarzania opon


Mariusz Kalisz, koordynator projektu, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Innowacje
- cyrkularne produkty z recyklingu Przemysław Zaprzalski, dyrektor ds. badań i rozwoju, Recykl S.A.


14:40
WARSZTATY

Prowadzenie: Agnieszka Zdanowicz, wiceprezes zarządu, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu


16:00
ZAKOŃCZENIE

Polecane aktualności
04 lipca 2023
Szefem stowarzyszenia reprezentującego około 170 największych włoskich firm z branży maszyn do tworzyw sztucznych i gumy, urządzeń pomocniczych i form został jego dotychczasowy wiceprezes Massimo Margaglione. Ta największa we Włoszech i jedna z najbardziej znaczących w Europie organizacji w branży od wielu lat jest obecna na targach Plastpol w Kielcach.
25 maja 2023
Prawda o tworzywach sztucznych, rola OCS i najnowsze rozwiązania technologii wtryskiwania polimerów – to jedne z tematów poruszonych podczas corocznego seminarium technicznego, organizowanego przez portal tworzywa.pl. Spotkania tradycyjnie miało miejsce w trakcie targów Plastpol w Targach Kielce.
24 maja 2023
Pierwsza umowa dystrybucyjna pomiędzy polskim recyklerem tworzysz sztucznych a dystrybutorem z Europy Zachodniej została zawarta w czasie targów Plastpol w Kielcach. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów.
24 maja 2023
Poznaliśmy firmy, które podczas tegorocznej edycji targów Plastpol zwróciły uwagę komisji, prezentując innowacyjne produkty, ale też ciekawą aranżację stoisk. We wtorek, podczas pierwszego dnia wystawy, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Platinum Plast. Prezentujemy pełną listę wyróżnionych i nagrodzonych przedsiębiorstw.
24 maja 2023
Poznaliśmy zwycięzców konkursu OMNIPLAST. Po raz pierwszy na podium stanął obcokrajowiec.
24 maja 2023
Od konieczności edukacji społeczeństwa z segregacji odpadów przez problemy z przetwarzaniem tworzyw sztucznych i zagospodarowaniem recyklatu po wizję ograniczenia produkcji odpadów nie do przetworzenia… Konferencja „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” ujawniła szereg problemów, z którymi boryka się branża odpadowa oraz wskazała kierunki rozwoju.
24 maja 2023
Chłodnictwo, wykorzystywanie odpowiednich maszyn i procesów zapewniających najlepsze rezultaty w biznesie przetwórstwa tworzyw sztucznych to wiodące tematy poruszane na stoisku firmy SZE ECO podczas tegorocznych targów Plastpol. Dostępne na rynku innowacyjne transkrytyczne chillery na CO2 pozwalają oszczędzić energię o nawet 40%.
23 maja 2023
Polski producent folii Bogucki folie podpisał umowę zakupu linii produkcyjnej z niemiecką firmą Reifenhauser. Instalacja wartej 7 milionów EUR linii do produkcji folii barierowej potrwa około roku.