Memorial to Miles (21-24.09.2023)

Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival

Mistrzowski Memorial To Miles. Ptaszyn, Włodek Pawlik i Dorota Miśkiewicz zachwycili

21. edycja Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles cieszyła miłośników tego gatunku muzyki znakomitymi i wyjątkowo zróżnicowanymi popisami wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Sala Kieleckiego Centrum Kultury była wypełniona każdego dnia, a największy tłum pasjonatów zgromadziły koncerty polsko – brazylijskiego duetu Doroty Miśkiewicz oraz kwartetu Ptaszyna.

ptaszyn.jpg [2.53 MB]

Nie mogło być inaczej! Mistrz jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. – To klasyka, którą kocha każdy miłośnik jazzu. Wspaniale było posłuchać mistrza na żywo – mówili liczni słuchacze  w Kieleckim Centrum Kultury.

Zaś w czasie występu cenionej wokalistki Doroty Miśkiewicz i brazylijskiego gitarzysty Toninho Horty podkreślali niebywałą energię muzyków i popisów. Artystka z werwą ruszyła między fotele na widowni i tańczyła z publicznością. Gorące klimaty z Rio de Janeiro  udzielały się i zachwycały. Duetowi towarzyszyli basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista mieszkający w Niemczech Bodek Janke.

Wielkie uznanie i mocne oklaski spadły na Włodka Pawlika oraz towarzyszących mu basistę Damiana Kostka oraz perkusistę Cezarego Konrada. -Klasa mistrzowska - komentowali widzowie.  - Zawsze miło zagrać w swoim rodzinnym mieście – mówił laureat nagrody Grammy jeszcze przed koncertem w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Klasyka w parze z nowym jazzem podczas festiwalu w Kielcach 

YazzAhmed.jpg [838.01 KB] Bardzo dobre recenzje wśród widzów zebrała także projekcja dreszczowca "Lokator" Alfreda Hitchcocka z muzyką na żywo. Wystąpili pochodzący z Kielc gitarzysta jazzowy Piotr Domagała, trębacz Adam Kawończyk, perkusista i akordeonista Oleg Dyyak oraz Kinga Rataj, wokalistka znana z zamiłowania do brzmień fado. – Byliśmy zaskoczeni zmianą, oczekiwaliśmy spektaklu pamięci Komedy, ale to połączenie filmu i gry zespołu okazało się fantastyczne. Cały festiwal trzyma cały czas bardzo wysoki poziom, bardzo się cieszę, że w Kielcach mamy takie wydarzenie – zaznaczali kolejni uczestnicy Memorial To Miles. Festiwal współorganizują Targi Kielce i Kieleckie Centrum Kultury. 

Publiczność była usatysfakcjonowana także propozycjami nowego jazzu. Yazz Ahmed, brytyjsko - bahrajńska artystka dała popis, który publiczność śmiało określała jako rewelacyjny, padły takie komentarze jak "Trąbka ostra w brzmieniu jak brzytwa". Nowy jazz w jej wykonaniu nie został pozbawiony klasyki - inspiracje twórczością Milesa Davisa dało się wyczuć.  Liczni uczestnicy piątkowego koncertu  zachwycali się także grą muzyków towarzyszących Yazz Ahmed. A byli to grający na wibrafonie Ralph Wyld, basista David Manington oraz perkusista Martin France.

„To nie mainstream, ale światowa czołówka. Trip w jaki mnie zabrali będę pamiętał bardzo długo.", "Moc! Wielkie dzięki!" - takie komentarze padły po z kolei po koncercie duetu Skalpel w czasie jazzowego festiwalu w Kielcach.

Unikalne analogowo-cyfrowe brzmienie występu przygotowanego przez  Marcina Cichego i Igora Pudłę zachwyciło publiczność. Towarzyszyli im perkusista Rafał Dutkiewicz, grający na wibrafonie Piotr Rakowski oraz kontrabasista Damian Kostka.

Różnorodność form i brzmień podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles

Cała 21. edycja Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles cechowała różnorodność form i brzmień. I taki też był finał. Ostatni koncert dał oktet Marka Pospieszalskiego, który zaproponował materiał z dwóch ostatnich płyt, poświęconych polskim kompozytorkom i kompozytorom XX wieku.

Ten zespół to dla wielu najistotniejszy w polskim jazzie projekt ostatnich lat. Zespół tworzy plejada polskich muzyków sceny jazzowej i niezależnej pokolenia 80/90. Na scenie stanęli  Marek Pospieszalski - saksofony, klarnety, flet, magnetofon szpulowy, Piotr Chęcki - saksofon tenorowy, Tomasz Dąbrowski - trąbka, Tomasz Sroczyński - altówka, Szymon Mika - gitary, Grzegorz Tarwid - fortepian, Max Mucha - kontrabas, Qba Janicki - perkusja, soundboard.

Dziękujemy za Waszą obecność podczas 21. edycji i już zapraszamy na 22. edycję festiwalu Memorial to Miles, który potrwa w dniach od 27 do 29 września 2024. 

Aktualności
24 września 2023
 Zespół zaproponował publiczności zgromadzonej w niedzielny wieczór w Kieleckim Centrum Kultury materiał z dwóch ostatnich płyt, poświęconych polskim kompozytorkom i kompozytorom XX wieku. Ten koncert zafiniszował czterodniowe wydarzenie współorganizowane przez Targi Kielce.
24 września 2023
- Zawsze miło zagrać w swoim rodzinnym mieście – mówił laureat nagrody Grammy jeszcze przed niedzielnym koncertem w Kieleckim Centrum Kultury. Popis, który dał wraz basistą Damianem Kostką oraz perkusistą Cezarym Konradem usatysfakcjonował licznie zgromadzoną publiczność. "Klasa mistrzowska" - komentowali widzowie.
23 września 2023
Towarzyszący jej na scenie cenieni muzycy z Brazylii - gitarzysta Toninho Horta i basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista mieszkający w Niemczech Bodek Janke, ujęli publiczność zgromadzoną tłumnie w Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzenie trwa jeszcze w niedzielę, 24 września. Współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
Nie mogło być inaczej! Mistrz jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem zachwycili publiczność podczas koncertu trzeciego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Wydarzenie, współorganizowane przez Targi Kielce, trwa jeszcze w niedzielę.
23 września 2023
Yazz Ahmed, brytyjsko - bahrajńska artystka, wraz zespołem wystąpiła w Kieleckim Centrum Kultury w ramach Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Zaproponowali nowe brzmienia jazzowe, które przypadły do gustu publiczności. Wydarzenie trwa jeszcze w sobotę i niedzielę, jego współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
"To nie mainstream, ale światowa czołówka. Trip w jaki mnie zabrali będę pamiętał bardzo długo.", "Moc! Wielkie dzięki!" - takie komentarze padają po piątkowym koncercie duetu Skalpel w czasie jazzowego festiwalu w Kielcach. Wydarzenie, którego współorganizatorem są Targi Kielce, trwa w sobotę i niedzielę.
22 września 2023
„Lokator” z muzyką na żywo rozpoczął w czwartek, 21 września czterodniowe święto miłośników jazzu, którego współorganizatorami są Targi Kielce i Kieleckie Centrum Kultury.
19 września 2023
- Będzie to kooperacja pomiędzy muzykami z Brazylii, którzy specjalnie w tym celu przylecą do naszego kraju, a polskimi artystami. Bardzo się cieszę i zapraszam – mówi Dorota Miśkiewicz, jedna z gwiazd Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles. Czterodniowe wydarzenie rozpoczyna się już w czwartek, 21 września w Kieleckim Centrum Kultury.
13 września 2023
Dla widzów projekcji w Kieleckim Centrum Kultury w czwartek, 21 września wystąpią trio Piotra Domagały i Kinga Rataj. Zaś planowany spektakl o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim „Nim wstanie dzień” został z przyczyn niezależnych od organizatorów odwołany.
25 sierpnia 2023
Dla wielu najistotniejszy dla polskiego jazzu projekt ostatnich lat zakończy 21. edycję jazzowego święta w Kielcach. Marek Pospieszalski Oktet wystąpi na scenie Kieleckiego Centrum Kultury w niedzielę, 24 września o godzinie 20.
18 sierpnia 2023
Emocje ostatniego dnia festiwalu jazzowego w Kielcach napędzi trio Włodka Pawlika, kielczanina i pierwszego Polaka, który otrzymał jedną z najważniejszych nagród amerykańskiego przemysłu rozrywkowego.
11 sierpnia 2023
Ceniona artystka Dorota Miśkiewicz oraz Toninho Horta, ikona brazylijskiej bossanovy, wystąpią trzeciego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles, w sobotę, 23 września na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
07 sierpnia 2023
Kwartet Yazz Ahmed, czołowej trębaczki nowego pokolenia w Europie, zagości na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury drugiego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles, w piątek, 22 września. Zapowiada się wyjątkowy instrumentalny popis z nutą orientu...
19 lipca 2023
Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. Jan Ptaszyn Wróblewski zagra podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem. Koncert rozpocznie się w sobotę, 23 września o godzinie 18 w Kieleckim Centrum Kultury.
19 lipca 2023
Bardzo duża różnorodność brzmień cechuje 21. edycję Memorial to Miles, wydarzenia współorganizowanego przez Targi Kielce. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury w dniach od 21 do 24 września wystąpią klasycy gatunku, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, ale i przedstawiciele nowego jazzu, jak duet Skalpel.
19 lipca 2023
Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles po raz 21 upamiętni słynnego amerykańskiego trębacza Milesa Davisa. Wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 września w Kieleckim Centrum Kultury, rozpocznie wyjątkowo wspomnienie Krzysztofa Komedy.
29 marca 2023
W ramach Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles, który kielecki ośrodek współorganizuje od dwóch dekad, wyświetlony został film przybliżający kulisy powstania i odsłonięcia pomnika Milesa Davisa w Kielcach w dziesiąta rocznicę jego śmierci. Dokument "Co ja tu robię? Miles Davis" zrealizowało Kieleckie Centrum Kultury. Dziś wszyscy możemy go oglądać.
26 września 2022
Labirynt oraz Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet, Kasia Pietrzko Trio , Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings, i oczywiście Mino Cinelu - gwiazdy jazzu przyciągnęły tłum fanów. Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles zdecydowanie zachwycił.
23 września 2022
W czwartek, 22 września rozpoczął się jubileuszowy Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival projekcją filmu dokumentalnego „Co ja tu robię? Miles Davis". Od 23 do 25 września na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbywać się będą koncerty gwiazd tegorocznej edycji Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival.
21-24.09.2023
    21-24.09.2023