23.jpg
Zdjęcia: Mateusz Wolski l KCK

Jubileuszowy Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival wystartował

23 września 2022
W czwartek, 22 września rozpoczął się jubileuszowy Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival projekcją filmu dokumentalnego „Co ja tu robię? Miles Davis". Od 23 do 25 września na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbywać się będą koncerty gwiazd tegorocznej edycji Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival.

W dokumencie o historii powstania pomnika Milesa Davisa w Kielcach wystąpili m.in pomysłodawcy budowy monumentu – ówczesny wojewoda świętokrzyski Wojciech Lubawski, prezes Kieleckiego Klubu Jazzowego Jacek Gajewski i sekretarz klubu Jacek Jabłoński, a także prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń. Po premierze filmu na scenie Kieleckiego Centrum Kultury można było zobaczyć lokalny zespół Breaking Funk.

Jak wspominał dla Gazety Wyborczej Andrzej Mochoń pomysł postawienia pierwszego w Europie pomnika legendarnego trębacza jazzowego w Kielcach wywołał wówczas kontrowersje. Jak się później okazało była to inicjatywa jak najbardziej trafiona. Obecnie pomnik przyciąga pod KCK wielu zagranicznych i krajowych gości. Pierwszy koncert Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival miał miejsce w 2001 roku. Od 2003 roku wydarzenie odbywa się bez przerwy, a pomysłodawcy i organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby każda edycja spełniała oczekiwania najbardziej wymagających miłośników jazzu:

– Odkąd mam wpływ na ten festiwal, staramy się, aby obok gwiazd występowali również utalentowani młodzi jazzmani. A tych nam nie brakuje. Nigdy nie mieliśmy w Polsce tak wykształconych młodych muzyków, nigdy nie było tak bogatego życia jazzowego, jak obecnie. Poza tym pewne punkty festiwalu są stałe, zawsze staramy się, żeby byli trębacze i żeby zagrali muzycy, którzy grali z Milesem Davisem. W tym roku będzie to francuski perkusista Mino Cinelu, a na Memorial to Miles Post Scriptum w listopadzie przyjedzie amerykański kontrabasista Ron Carter – wyjaśniał Andrzej Mochoń.

Program Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival 

23 września (Duża Scena KCK) (69 PLN)

19.00 Kasia Pietrzko Trio

20.30 Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings

 

24 września (Duża Scena KCK) (99 PLN)

18.00 Labirynt ’22 (Bergeron / Gembalski / Buczek / Majchrzak)

20.00 Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet

 

25 września (Duża Scena KCK) (99 PLN)

18.00 Young Power New Edition

20.00 Mino Cinelu

 

Memorial To Miles Post Scriptum

17 listopada (Duża Scena KCK) (od 129  PLN)

20:00 Ron Carter: Foursight – Dear Miles

 

Polecane aktualności
26 września 2022
Labirynt oraz Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet, Kasia Pietrzko Trio , Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings, i oczywiście Mino Cinelu - gwiazdy jazzu przyciągnęły tłum fanów. Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles zdecydowanie zachwycił.