DorotaMiskiewicz-1946.jpg
Dorota Miśkiewicz podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles wystąpi wraz z brazylijskimi muzykami, jednym z nich będzie gitarzysta Toninho Horta.

Dorota Miśkiewicz zaprasza na Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles! Wystąpi w nowym projekcie

19 września 2023
- Będzie to kooperacja pomiędzy muzykami z Brazylii, którzy specjalnie w tym celu przylecą do naszego kraju, a polskimi artystami. Bardzo się cieszę i zapraszam – mówi Dorota Miśkiewicz, jedna z gwiazd Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles. Czterodniowe wydarzenie rozpoczyna się już w czwartek, 21 września w Kieleckim Centrum Kultury.

 

Jak  zapowiada ceniona wokalistka, wraz z nią na scenie pojawią ikona brazylijskiej bossanovy gitarzysta Toninho Horta, basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista Bodek Janke. Zaproponują  dźwięki, które powstawały w mieście wiecznego słońca, Rio de Janeiro. Niespodzianką będą też nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty Miśkiewicz pochodzących z płyty "Caminho", jak „Nucę, gwiżdżę sobie”. 

Występ duetu zaplanowany jest na sobotę, 23 września, ale jazzowe klimaty wypełnią Kieleckie Centrum Kultury już w czwartek. – Będzie to niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu usłyszeć tak wielu różnych muzyków – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, które są współorganizatorem wydarzenia. – Zaangażowaliśmy artystów, którzy już są legendą, jak Jan Ptaszyn Wróblewski, a także twórców nowego jazzu, w tym oktet Marka Pospieszalskiego – zaznacza Andrzej Mochoń.  

„Lokator” Hitchcocka z muzyką na żywo rozpocznie Memorial to Miles

21. edycję Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles rozpocznie projekcja dreszczowca "Lokator" Alfreda Hitchcocka z muzyką na żywo. Wystąpią artyści cieszący się uznaniem. Pochodzący z Kielc gitarzysta jazzowy Piotr Domagała jest twórcą oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku. Grał na wielu europejskich i polskich scenach. Będą mu towarzyszyć trębacz Adam Kawończyk, perkusista i akordeonista Oleg Dyyak oraz Kinga Rataj, wokalistka znana z zamiłowania do brzmień fado. Projekcja „Lokatora” zastąpiła planowany na ten wieczór spektakl ku pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego „Nim wstanie dzień”. Z przyczyn niezależnych od organizatorów, został on odwołany.

Skalpel i Yazz Ahmed w Kielcach z nowym jazzem

Z kolei piątek, 22 września, będzie należał do oryginalnych brzmień jazzowych. O godzinie 19 w towarzystwie live bandu popis da elektroniczny duet Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami muzyki elektronicznej.

Piątkowego wieczoru wystąpi także kwartet Yazz Ahmed, czołowej trębaczki nowego pokolenia w Europie. Ta brytyjsko - bahrajńska artystka należy do grona tych, którzy zmieniają reguły gry w jazzie.

Sobotni wieczór w KCK z Ptaszynem

Weekend przyniesie poruszenie. W sobotę, 23 września o godzinie 18, na scenie pojawi się mistrz, człowiek, bez którego polski jazz byłby w zupełnie innym miejscu - Jan Ptaszyn Wróblewski. Artyście na scenie będą towarzyszyć wybitni muzycy - pianista Wojciech Niedziela, basista Andrzej Święs i perkusista Marcin Jahr. Po klasyce na scenę wkroczy polsko – brazylijska bossanowa z Dorotą Miśkiewicz.

Finał Memorial to Miles z Pawlikiem i Pospieszalskim

Niedzielne jazzowe spotkanie, 24 września o godzinie 18, rozpocznie trio Włodka Pawlika, kielczanina i pierwszego Polaka, który otrzymał statuetkę Grammy - najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego.

Zaś na finał Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles zagra oktet Marka Pospieszalskiego, dla wielu najistotniejszy w polskim jazzie projekt ostatnich lat. Zespół tworzy plejada polskich muzyków sceny jazzowej i niezależnej pokolenia 80/90. Na scenie obok Marka Pospieszalskiego staną więc saksofonista tenorowy Piotr Chęcki, trębacz Tomasz Dąbrowski, skrzypek Tomasz Sroczyński, gitarzysta Szymon Mika, pianista Grzegorz Tarwid, kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Qba Janicki.

Cztery dni z mistrzami jazzu w Kielcach

Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles potrwa cztery dni – od czwartku 21, września, do niedzieli, 24 września. Projekcja filmu i koncerty odbywać się będę na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury przy placu Moniuszki 2 w Kielcach. Wstęp jest płatny, bilety na każdy dzień bądź karnet na cały festiwal do kupienia w kasie KCK oraz na stronie kck.bilety24.pl. Bilety na czwartek nadal są ważne.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
24 września 2023
 Zespół zaproponował publiczności zgromadzonej w niedzielny wieczór w Kieleckim Centrum Kultury materiał z dwóch ostatnich płyt, poświęconych polskim kompozytorkom i kompozytorom XX wieku. Ten koncert zafiniszował czterodniowe wydarzenie współorganizowane przez Targi Kielce.
24 września 2023
- Zawsze miło zagrać w swoim rodzinnym mieście – mówił laureat nagrody Grammy jeszcze przed niedzielnym koncertem w Kieleckim Centrum Kultury. Popis, który dał wraz basistą Damianem Kostką oraz perkusistą Cezarym Konradem usatysfakcjonował licznie zgromadzoną publiczność. "Klasa mistrzowska" - komentowali widzowie.
23 września 2023
Towarzyszący jej na scenie cenieni muzycy z Brazylii - gitarzysta Toninho Horta i basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista mieszkający w Niemczech Bodek Janke, ujęli publiczność zgromadzoną tłumnie w Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzenie trwa jeszcze w niedzielę, 24 września. Współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
Nie mogło być inaczej! Mistrz jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem zachwycili publiczność podczas koncertu trzeciego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Wydarzenie, współorganizowane przez Targi Kielce, trwa jeszcze w niedzielę.
23 września 2023
Yazz Ahmed, brytyjsko - bahrajńska artystka, wraz zespołem wystąpiła w Kieleckim Centrum Kultury w ramach Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Zaproponowali nowe brzmienia jazzowe, które przypadły do gustu publiczności. Wydarzenie trwa jeszcze w sobotę i niedzielę, jego współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
"To nie mainstream, ale światowa czołówka. Trip w jaki mnie zabrali będę pamiętał bardzo długo.", "Moc! Wielkie dzięki!" - takie komentarze padają po piątkowym koncercie duetu Skalpel w czasie jazzowego festiwalu w Kielcach. Wydarzenie, którego współorganizatorem są Targi Kielce, trwa w sobotę i niedzielę.
22 września 2023
„Lokator” z muzyką na żywo rozpoczął w czwartek, 21 września czterodniowe święto miłośników jazzu, którego współorganizatorami są Targi Kielce i Kieleckie Centrum Kultury.
13 września 2023
Dla widzów projekcji w Kieleckim Centrum Kultury w czwartek, 21 września wystąpią trio Piotra Domagały i Kinga Rataj. Zaś planowany spektakl o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim „Nim wstanie dzień” został z przyczyn niezależnych od organizatorów odwołany.