Urszula-grzech.jpg
Urszula Dudziak i Grzech Piotrowski dadzą koncert w czwartek, 26 września w Kieleckim Centrum Kultury. fot. Adam Pluciński/ Tamara Behler

Urszula Dudziak i Grzech Piotrowski dadzą koncert podczas Memorial to Miles. Szykuje się jazzowa uczta

11 lipca 2024
Urszula Dudziak, uznawana przez wielu krytyków muzycznych za czołową postać polskiej wokalistyki jazzowej, podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles wystąpi w duecie z Grzechem Piotrowskim, cenionym muzykiem, wirtuozem saksofonu. Dadzą koncert w czwartek, 26 września o godzinie 20.30 w Kieleckim Centrum Kultury.

Urszula Dudziak na przestrzeni swojej kariery nagrała ponad 50 albumów i współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting oraz Lionel Hampton. Koncertowała na całym świecie, w tym w nowojorskiej Carnegie Hall i podczas Newport Jazz Festival.

W 1972 roku amerykański magazyn "Down Beat" przyznał jej albumowi "Newborn Light" pięć gwiazdek. W 1979 roku "Los Angeles Times" mianował ją Piosenkarką Roku. Jej utwór "PAPAYA" zdobył międzynarodową popularność. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 roku otrzymała tytuł "Artysta bez granic". Została również uhonorowana Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku UNESCO wyróżniło ją tytułem "Artysty dla Pokoju", a w 2017 roku otrzymała "Fryderyka" za całokształt twórczości.

Artystka dysponuje niezwykłą skalą głosu, porównywaną do Ymy Sumac, peruwiańskiej śpiewaczki o 5-oktawowej skali. Jest znana ze stosowania techniki wokalnej "scat", polegającej na naśladowaniu dźwięków instrumentów. 

W ostatnim czasie zaangażowała się we współpracę z Grzechem Piotrowskim, cenionym muzykiem, kompozytorem jazzowym i wirtuozem saksofon. Duet ten zyskuje uznanie publiczności, tworząc niezwykłą muzyczną relację, ich kompozycje cechuje wyjątkowa emocjonalność.  Piotrowski, lider wielu projektów muzycznych, wniósł do współpracy innowacyjne podejście do muzyki jazzowej.

Ich wspólne występy charakteryzują się dynamicznymi improwizacjami oraz głębokim zrozumieniem muzycznych fraz. Urszula Dudziak, dzięki swojej wyjątkowej skali głosu i technice wokalnej, doskonale uzupełniała brzmienie saksofonu Piotrowskiego. Występują razem na wielu prestiżowych festiwalach i scenach muzycznych, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

Będzie ich można posłuchać w Kielcach. Urszula Dudziak i Grzech Piotrowski dadzą koncert podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles w czwartek, 26 września w Kieleckim Centrum Kultury. Początek o 20.30. Tuż przed nimi, o godzinie 19, na tej samej scenie wystąpi Andrzej Chochół Band.

Bilety na obydwa koncerty: kck.bilety24.pl/

Karnet na cały festiwal Memorial to Miles:  bilety24.pl

/MŚ/

 

Polecane aktualności
18 lipca 2024
Taki już los standardów, że można je interpretować na różne sposoby. Monika Borzym zrobiła to w bliskiej jej, sensualnej estetyce. Ciepły, niski głos artystki działa kojąco na zmysły i zaprasza do otwarcia się na przyjemności. Usłyszą go widzowie Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles, w sobotę, 28 września o godzinie 20 w Kieleckim Centrum Kultury.
18 lipca 2024
Miłośnicy jazzu usłyszą nową propozycję uznanego saksofonisty w piątek, 27 września w Kieleckim Centrum Kultury. Bilety na koncert i karnety na całe wydarzenie już dostępne.
11 lipca 2024
Ważnym elementem Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles jest prezentacja jazzu nowoczesnego, romansującego z innymi gatunkami muzycznymi. Drugiego dnia wydarzenia, 27 września, zagra więc Tantfreaky, zespół z Wrocławia, na czele którego stoi charyzmatyczna wokalistka, Karolina Lipska.
10 lipca 2024
Zgodnie z tradycją, Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles rozpocznie koncert artysty wywodzącego się z regionu świętokrzyskiego. Andrzej Chochół to lokalny patriota, uznany pedagog, obsypywany komplementami gitarzysta, który grał z Mirą Kubasińską i Billem Evansem. Z bandem wystąpi w czwartek, 26 września o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury.
24 września 2023
 Zespół zaproponował publiczności zgromadzonej w niedzielny wieczór w Kieleckim Centrum Kultury materiał z dwóch ostatnich płyt, poświęconych polskim kompozytorkom i kompozytorom XX wieku. Ten koncert zafiniszował czterodniowe wydarzenie współorganizowane przez Targi Kielce.
24 września 2023
- Zawsze miło zagrać w swoim rodzinnym mieście – mówił laureat nagrody Grammy jeszcze przed niedzielnym koncertem w Kieleckim Centrum Kultury. Popis, który dał wraz basistą Damianem Kostką oraz perkusistą Cezarym Konradem usatysfakcjonował licznie zgromadzoną publiczność. "Klasa mistrzowska" - komentowali widzowie.
23 września 2023
Towarzyszący jej na scenie cenieni muzycy z Brazylii - gitarzysta Toninho Horta i basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista mieszkający w Niemczech Bodek Janke, ujęli publiczność zgromadzoną tłumnie w Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzenie trwa jeszcze w niedzielę, 24 września. Współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
Nie mogło być inaczej! Mistrz jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem zachwycili publiczność podczas koncertu trzeciego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Wydarzenie, współorganizowane przez Targi Kielce, trwa jeszcze w niedzielę.