andrzej-chochol-fot.-klaudia-cybulska.jpg
Andrzej Chochół z bandem wystąpią w czwartek, 26 września o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury. (fot. Klaudia Cybulska)

Andrzej Chochół z bandem rozpoczną festiwal Memorial to Miles w Kielcach

10 lipca 2024
Zgodnie z tradycją, Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles rozpocznie koncert artysty wywodzącego się z regionu świętokrzyskiego. Andrzej Chochół to lokalny patriota, uznany pedagog, obsypywany komplementami gitarzysta, który grał z Mirą Kubasińską i Billem Evansem. Z bandem wystąpi w czwartek, 26 września o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury.

Andrzej Chochół urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim w rodzinie o tradycjach muzycznych. Już jako nastolatek poważnie zajął się nauką gry na gitarze, rozwijając swoją muzyczną pasję do dziś. W 1983 roku, wraz z Darkiem Galonem, założył zespół Stan d’Art, do którego dołączyli Włodzimierz Kiniorski, Marian Zych i Leszek Dziark. Zespół zdobył popularność w Polsce, zdobywając I nagrodę na Festiwalu Krzysztofa Komedy w 1985 roku oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Nowoczesnego „Jazz nad Odrą” w 1986 roku. Andrzej Chochół został uznany za jednego z 10 najlepszych gitarzystów jazzowych w kraju w latach 1985-1987.

 

 

Pod koniec lat osiemdziesiątych skoncentrował się na muzyce jazzowej, tworząc grupę Trouble Makers, z którą nagrał płytę „Andrzej Chochół Cooperation” w 1998 roku. Jego twórczość była wysoko oceniana, a płyta otrzymała cztery gwiazdki w prestiżowym magazynie muzycznym.

Andrzej prowadził również działalność pedagogiczną, wspierając rozwój wielu młodych muzyków, takich jak Marek Motylski, Grzegorz „Ornette” Stępień i Wojtek Kidoń. Organizował także Zaduszki Jazzowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyciągając znanych muzyków zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Współpracował z wieloma artystami, m.in. Krzysztofem Ścierańskim, Aleksandrem Koreckim, Henrykiem Gembalskim i wieloma innymi. W swojej karierze nagrał liczne albumy, m.in. „Stan d`Art – Undegrajdoł”, „Zdu-Bop – Tańce Zdubopskie”, „Andrzej Chochół – Piosenki dla niegrzecznych dzieci” oraz „Here We Go” z Billem Evansem.

Jego zaangażowanie w muzykę i działalność pedagogiczną przyniosło mu liczne nagrody i uznanie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Andrzej Chochół Band wystąpi w czwartek, 26 września o godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury. Drugi koncert tego wieczoru dadzą Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski. Bilety na bilety24.pl

/MŚ/

Polecane aktualności
18 lipca 2024
Taki już los standardów, że można je interpretować na różne sposoby. Monika Borzym zrobiła to w bliskiej jej, sensualnej estetyce. Ciepły, niski głos artystki działa kojąco na zmysły i zaprasza do otwarcia się na przyjemności. Usłyszą go widzowie Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles, w sobotę, 28 września o godzinie 20 w Kieleckim Centrum Kultury.
18 lipca 2024
Miłośnicy jazzu usłyszą nową propozycję uznanego saksofonisty w piątek, 27 września w Kieleckim Centrum Kultury. Bilety na koncert i karnety na całe wydarzenie już dostępne.
11 lipca 2024
Ważnym elementem Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles jest prezentacja jazzu nowoczesnego, romansującego z innymi gatunkami muzycznymi. Drugiego dnia wydarzenia, 27 września, zagra więc Tantfreaky, zespół z Wrocławia, na czele którego stoi charyzmatyczna wokalistka, Karolina Lipska.
11 lipca 2024
Urszula Dudziak, uznawana przez wielu krytyków muzycznych za czołową postać polskiej wokalistyki jazzowej, podczas Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles wystąpi w duecie z Grzechem Piotrowskim, cenionym muzykiem, wirtuozem saksofonu. Dadzą koncert w czwartek, 26 września o godzinie 20.30 w Kieleckim Centrum Kultury.
24 września 2023
 Zespół zaproponował publiczności zgromadzonej w niedzielny wieczór w Kieleckim Centrum Kultury materiał z dwóch ostatnich płyt, poświęconych polskim kompozytorkom i kompozytorom XX wieku. Ten koncert zafiniszował czterodniowe wydarzenie współorganizowane przez Targi Kielce.
24 września 2023
- Zawsze miło zagrać w swoim rodzinnym mieście – mówił laureat nagrody Grammy jeszcze przed niedzielnym koncertem w Kieleckim Centrum Kultury. Popis, który dał wraz basistą Damianem Kostką oraz perkusistą Cezarym Konradem usatysfakcjonował licznie zgromadzoną publiczność. "Klasa mistrzowska" - komentowali widzowie.
23 września 2023
Towarzyszący jej na scenie cenieni muzycy z Brazylii - gitarzysta Toninho Horta i basista Michael Pipoquinha oraz polski perkusista mieszkający w Niemczech Bodek Janke, ujęli publiczność zgromadzoną tłumnie w Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzenie trwa jeszcze w niedzielę, 24 września. Współorganizatorem są Targi Kielce.
23 września 2023
Nie mogło być inaczej! Mistrz jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski wraz z pianistą Wojciechem Niedzielą, basistą Andrzejem Święsem i perkusistą Marcinem Jahrem zachwycili publiczność podczas koncertu trzeciego dnia Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Wydarzenie, współorganizowane przez Targi Kielce, trwa jeszcze w niedzielę.