308836805-571885594729115-7396144621601190615-n.jpg
Zdjęcie: Mateusz Wolski l KCK

To był wyjątkowy Targi Kielce Jazz Festival Memorial to Miles. Pełna sala publiczności na koncertach

26 września 2022
Labirynt oraz Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet, Kasia Pietrzko Trio , Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings, i oczywiście Mino Cinelu - gwiazdy jazzu przyciągnęły tłum fanów. Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles zdecydowanie zachwycił.

Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles  to czterodniowe  wydarzenie upamiętniające legendarnego trębacza jazzowego - Milesa Davisa. W tym roku odbywał się w dniach 22 - 25 września w Kieleckim Centrum Kultury, tradycyjnie jego współorganizatorem były Targi Kielce.

Sobotnie koncerty Labiryntu oraz Anny Marii Jopek & Piotr Wojtasik Quintet to absolutne show. Sala Kieleckiego Centrum Kultury zapełniona była słuchaczami, którzy mocno nagradzali muzyków za każdą solówkę, a cenioną wokalistkę za wyjątkowe "manewry" głosem.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zdecydowanie "trafił w dziesiątkę" zapraszając do udziału w wydarzeniu zespół Labirynt, który zagrał tak duży koncert pierwszy raz od śmierci założyciela Michała Zduniaka.

Przypomnijmy, że band zaprzestał działalności po śmierci założyciela w 2009, zagrał dopiero dziesięć lat później podczas Wąchock Free Fest. Grupę tworzą jego filary, czyli amerykański saksofonista Tom Bergeron, świetny skrzypek Henryk Gembalski, ceniony basista Krzysztof Majchrzak, a dołączył do nich uznany perkusista Adam Buczek. Podczas koncertu na żywo została nagrana płyta.

Wielkie emocje i owacje towarzyszyły także koncertom pianistki Kasi Pietrzko, która popisem ugruntowała  swoje miejsce dla nadziei polskiego jazzu. Publiczność z pasją  wsłuchiwała się też w muzykę  Tomasza Dąbrowskiego & Individual Beings. Mnogość dźwięków urzekała w czasie występu reaktywowanego  przez flecistę Krzysztofa Popka zespołu Young Power. Teraz pod nazwą Young Power New Edition pojawił się w szesnastoosobowym składzie, z czego połowę stanowili muzycy grający tu jeszcze przed dwoma dekadami.

Wrześniowy festiwal to nie tylko koncerty. Wydarzenie rozpoczęła filmowa dokumentacja „Co ja tu robię? Miles Davis” o powstaniu pierwszego w Europie pomnika jazzmana właśnie w Kielcach. tego dnia zagrał także kielecki młody zespół Breaking Funk.

Międzynarodową z kolei gwiazdą Targi Kielce Jazz Festival był kwartet  Mino Cinelu, francuskiego perkusisty, który w latach osiemdziesiątych grał z Milesem. Miłośnicy jazzu byli zachwyceni. 

Przypominamy. Z okazji dwudziestolecia, tegoroczny festiwal „kropkę na i” postawi 17 listopada, kiedy to na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zagra kwartet Rona Cartera, słynnego amerykańskiego kontrabasisty, który tworzył zespół między innymi z Milesem Davisem. Koncert rozpocznie się o 20. Bilety na https://kck.bilety24.pl/

 

Polecane aktualności
23 września 2022
W czwartek, 22 września rozpoczął się jubileuszowy Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival projekcją filmu dokumentalnego „Co ja tu robię? Miles Davis". Od 23 do 25 września na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbywać się będą koncerty gwiazd tegorocznej edycji Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival.