PLASTPOL-149.jpg

Sztuczna inteligencja zmienia przetwórstwo tworzyw sztucznych

11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.

Jak czytamy, w ostatnich latach przemysł tworzyw sztucznych doświadczył rewolucji dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, które integrują sztuczną inteligencję (AI) z procesami produkcyjnymi. W ramach koncepcji Przemysłu 4.0 wprowadzono inteligentne i zautomatyzowane systemy, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT), Big Data, chmury obliczeniowe oraz uczenie maszynowe.

Rozmaite czujniki umożliwiają gromadzenie danych na temat parametrów maszyn i środowiska produkcyjnego, co pozwala na lepsze zrozumienie procesów produkcyjnych. Maszyny komunikują się między sobą, dzięki czemu mogą współpracować i podejmować wspólne decyzje. Dodatkowo, systemy AI umożliwiają analizę tych danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na zwiększenie wydajności, jakości i elastyczności produkcji oraz obniżenie kosztów i wpływu na środowisko.

Technologia sztucznej inteligencji odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu i analizie ogromnych ilości danych, umożliwiając maszynom uczenie się, rozumienie, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, zwłaszcza uczeniu głębokiemu, komputery są w stanie identyfikować wzorce i podejmować decyzje na podstawie doświadczeń, co pozwala optymalizować procesy produkcyjne.

W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych AI znajduje zastosowanie w wielu obszarach, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego. Systemy AI analizują dane z czujników i wprowadzają modyfikacje w czasie rzeczywistym, co pozwala zmniejszyć liczbę wad w produktach i poprawić ich powtarzalność. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do prognozowania konserwacji maszyn oraz optymalizacji cykli produkcyjnych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów produkcji.

Mimo postępu technologicznego, rola operatora wtryskarki pozostaje niezastąpiona. Operator nadal odpowiada za ogólny nadzór nad procesem produkcyjnym, monitorowanie stanu maszyny, rozpoznawanie awarii oraz konserwację i utrzymanie maszyn. Choć część obowiązków operatorów może być automatyzowana dzięki AI, ich wkład w utrzymanie efektywności i jakości procesów produkcyjnych jest niezbędny. Cały artykuł "Formowanie wtryskowe wspomagane AI" w ostatnim numerze Plastech, do pobrania ze strony plastech.pl

 

Zaś maszyny, które wykorzystują sztuczną inteligencję do przetwarzania tworzyw sztucznych, będzie można dokładnie poznać podczas najbliższych targów Plastpol, od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Rejestracja i bilety na plastpol.com

 

/oprac. MŚ/

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.