PLASTPOL-149.jpg

Sztuczna inteligencja zmienia przetwórstwo tworzyw sztucznych

11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.

Jak czytamy, w ostatnich latach przemysł tworzyw sztucznych doświadczył rewolucji dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, które integrują sztuczną inteligencję (AI) z procesami produkcyjnymi. W ramach koncepcji Przemysłu 4.0 wprowadzono inteligentne i zautomatyzowane systemy, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT), Big Data, chmury obliczeniowe oraz uczenie maszynowe.

Rozmaite czujniki umożliwiają gromadzenie danych na temat parametrów maszyn i środowiska produkcyjnego, co pozwala na lepsze zrozumienie procesów produkcyjnych. Maszyny komunikują się między sobą, dzięki czemu mogą współpracować i podejmować wspólne decyzje. Dodatkowo, systemy AI umożliwiają analizę tych danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na zwiększenie wydajności, jakości i elastyczności produkcji oraz obniżenie kosztów i wpływu na środowisko.

Technologia sztucznej inteligencji odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu i analizie ogromnych ilości danych, umożliwiając maszynom uczenie się, rozumienie, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, zwłaszcza uczeniu głębokiemu, komputery są w stanie identyfikować wzorce i podejmować decyzje na podstawie doświadczeń, co pozwala optymalizować procesy produkcyjne.

W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych AI znajduje zastosowanie w wielu obszarach, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego. Systemy AI analizują dane z czujników i wprowadzają modyfikacje w czasie rzeczywistym, co pozwala zmniejszyć liczbę wad w produktach i poprawić ich powtarzalność. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do prognozowania konserwacji maszyn oraz optymalizacji cykli produkcyjnych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów produkcji.

Mimo postępu technologicznego, rola operatora wtryskarki pozostaje niezastąpiona. Operator nadal odpowiada za ogólny nadzór nad procesem produkcyjnym, monitorowanie stanu maszyny, rozpoznawanie awarii oraz konserwację i utrzymanie maszyn. Choć część obowiązków operatorów może być automatyzowana dzięki AI, ich wkład w utrzymanie efektywności i jakości procesów produkcyjnych jest niezbędny. Cały artykuł "Formowanie wtryskowe wspomagane AI" w ostatnim numerze Plastech, do pobrania ze strony plastech.pl

 

Zaś maszyny, które wykorzystują sztuczną inteligencję do przetwarzania tworzyw sztucznych, będzie można dokładnie poznać podczas najbliższych targów Plastpol, od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Rejestracja i bilety na plastpol.com

 

/oprac. MŚ/

Polecane aktualności
24 kwietnia 2024
Polimarky powstały w 1984 roku. Zaledwie dwa lata później przedsiębiorstwo rozpoczęło przetwórstwem tworzyw sztucznych - produkcję rur, która wciąż pozostaje jednym z głównych biznesów. Od ponad 30 lat Polimarky zajmują się compoudingiem, dostarczając materiały dla klientów z najróżniejszych branż w Polsce i Europie. 40 lat istnienia na rynku będą świętować podczas Plastpolu. Na targi zwiedzający mogą się rejestrować.
24 kwietnia 2024
Przez cztery dni Plastpolu będzie można poznać najnowsze maszyny typu ENERGYLINE, zaprojektowane z myślą o oszczędzaniu energii potrzebnej do produkcji i zasobów potrzebnych do konstrukcji maszyn. Co więcej, eksperci Tools Factory na środę, 22 maja, przygotowują prezentację o nowym sposobie grzania tworzyw i maszynach ENERGYLINE. Na targi zwiedzający cały czas mogą się rejestrować.
20 kwietnia 2024
Energooszczędne maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych zaprezentuje firma Wittmann podczas targów Plastpol, w dniach od 21 do 24 maja, na stoisku w F-11 w hali F. Trzonem tegorocznej prezentacji będzie wtryskarka EcoPower DC wraz z robotem WX142 DC, które do swej pracy wykorzystują prąd stały DC.
16 kwietnia 2024
Urządzenie, które TMA Automation zaprezentuje podczas majowych targów Plastpol, ilustruje główne kierunki rozwoju przedsiębiorstwa: etykietowanie IML, overmolding, stanowiska montażowe. Na wydarzenie w Targach Kielce zwiedzający mogą się rejestrować.
16 kwietnia 2024
Podczas targów Plastpol Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny udowodni swoją mocną pozycję w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentując energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250. Na wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 maja w Targach Kielce, zwiedzający mogą się rejestrować.
12 kwietnia 2024
Zwiedzający zobaczą model t-win, serwo-hydrauliczną maszynę dwupłytową, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej. Na targi Plastpol 2024, które potrwają od 21 do 24 maja, trwa rejestracja uczestników.
05 kwietnia 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
26 marca 2024
Arburg, ceniony na świecie producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i stały wystawca majowych targów Plastpol w Kielcach, na najbliższą edycję wydarzenia przygotowuje prezentację najnowszej wtryskarki ALLROUNDER 720 E GOLDEN ELECTRIC. Atrakcją na stoisku przedsiębiorstwa będzie pokaz produkcji półlitrowych kufli do piwa w ekspresowym tempie.