PLASTPOL-149.jpg

Sztuczna inteligencja zmienia przetwórstwo tworzyw sztucznych

11 marca 2024
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego, pisze Paweł Wiśniewski w ostatnim wydaniu Plastecho.

Jak czytamy, w ostatnich latach przemysł tworzyw sztucznych doświadczył rewolucji dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, które integrują sztuczną inteligencję (AI) z procesami produkcyjnymi. W ramach koncepcji Przemysłu 4.0 wprowadzono inteligentne i zautomatyzowane systemy, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT), Big Data, chmury obliczeniowe oraz uczenie maszynowe.

Rozmaite czujniki umożliwiają gromadzenie danych na temat parametrów maszyn i środowiska produkcyjnego, co pozwala na lepsze zrozumienie procesów produkcyjnych. Maszyny komunikują się między sobą, dzięki czemu mogą współpracować i podejmować wspólne decyzje. Dodatkowo, systemy AI umożliwiają analizę tych danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na zwiększenie wydajności, jakości i elastyczności produkcji oraz obniżenie kosztów i wpływu na środowisko.

Technologia sztucznej inteligencji odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu i analizie ogromnych ilości danych, umożliwiając maszynom uczenie się, rozumienie, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, zwłaszcza uczeniu głębokiemu, komputery są w stanie identyfikować wzorce i podejmować decyzje na podstawie doświadczeń, co pozwala optymalizować procesy produkcyjne.

W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych AI znajduje zastosowanie w wielu obszarach, m.in. w monitorowaniu i kontroli procesu formowania wtryskowego. Systemy AI analizują dane z czujników i wprowadzają modyfikacje w czasie rzeczywistym, co pozwala zmniejszyć liczbę wad w produktach i poprawić ich powtarzalność. Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do prognozowania konserwacji maszyn oraz optymalizacji cykli produkcyjnych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów produkcji.

Mimo postępu technologicznego, rola operatora wtryskarki pozostaje niezastąpiona. Operator nadal odpowiada za ogólny nadzór nad procesem produkcyjnym, monitorowanie stanu maszyny, rozpoznawanie awarii oraz konserwację i utrzymanie maszyn. Choć część obowiązków operatorów może być automatyzowana dzięki AI, ich wkład w utrzymanie efektywności i jakości procesów produkcyjnych jest niezbędny. Cały artykuł "Formowanie wtryskowe wspomagane AI" w ostatnim numerze Plastech, do pobrania ze strony plastech.pl

 

Zaś maszyny, które wykorzystują sztuczną inteligencję do przetwarzania tworzyw sztucznych, będzie można dokładnie poznać podczas najbliższych targów Plastpol, od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Rejestracja i bilety na plastpol.com

 

/oprac. MŚ/

Polecane aktualności
08 maja 2024
Platinum Plast jest prestiżowym konkursem organizowanym w ramach targów Plastpol. - Naszym celem jest uhonorowanie najwyższej jakości produktów, nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz osiągnięć w dziedzinie przemysłu tworzyw sztucznych. Zapraszamy wystawców do udziału i zgłoszenia produktów - mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce.
07 maja 2024
Tematyka prelekcji będzie dotyczyła przede wszystkim efektywności procesowej i energooszczędności w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 22 maja, o godzinie 10.30 w kapsule E-3 w hali E Targów Kielce. W spotkaniu mogą wziąć udział wystawcy i zwiedzający targi Plastpol.
07 maja 2024
Ten flagowy produkt jednego ze światowych liderów branży hydrauliki siłowej przeznaczony jest do filtracji oleju z jednoczesnym pomiarem klasy czystości i zawilgocenia. Agregatowi UMPC2 045 będzie można się przyjrzeć już od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Na Plastpol cały czas trwa rejestracja uczestników.
29 kwietnia 2024
Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska oraz eksperci przedstawią dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy.
29 kwietnia 2024
Targi Plastpol to wystawa pełnej oferty dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ważne miejsce zajmą surowce, dodatki, barwniki. Dodatki procesowe PFAS-free niezawierające związków per- i polifluorowanych oraz siloksanów pokaże firma Permedia.
29 kwietnia 2024
Udział w wystawie Plastpol to dla firmy Wiwax debiut na arenie targowej. Po raz pierwszy polskie przedsiębiorstwo, działające od 2006 roku zdecydowało się na przygotowanie wystąpienia targowego i wybrało wydarzenie w Targach Kielce.
29 kwietnia 2024
Technology Applied to zaawansowana drukarnia 3D, specjalizująca się w produkcji kontraktowej części z tworzyw sztucznych. Podczas targów Plastpol, od 21 do 24 maja, zaprezentuje szeroką gamę technologii.
29 kwietnia 2024
Pośród nowatorskich technologii prezentowanych przez przedsiębiorstwa dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych znajdą się także zaawansowane rozwiązania dedykowane efektywnemu chłodzeniu. Chillery, które przedsiębiorstwo SZE pokaże w Targach Kielce, to najnowocześniejsze urządzenia pracujące w transkrytycznym obiegu na CO2.