witt.jpg

Wittmann na Plastpolu z nowatorską wtryskarką EcoPower DC. Do pracy wykorzystuje prąd z fotowoltaiki

29 kwietnia 2024
Energooszczędne maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych zaprezentuje firma Wittmann podczas targów Plastpol, w dniach od 21 do 24 maja, na stoisku w F-11 w hali F. Trzonem tegorocznej prezentacji będzie wtryskarka EcoPower DC wraz z robotem WX142 DC, które do swej pracy wykorzystują prąd stały DC.

Instalowane na dachach firm baterie słoneczne zapewniają możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej, a tym samym dają oszczędności kosztów i poprawiają ochronę środowiska. Firma Wittmann postanowiła udzielić odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób prąd stały wytwarzany przez ogniwa słoneczne może być efektywnie wykorzystany do bezpośredniej obsługi systemów formowania wtryskowego.

 

Wykorzystanie prądu stałego do zasilania wtryskarki ma wiele zalet, więc Wittmann podjął kroki rozwojowe w celu promowania tej technologii, z jednej strony koszty energii można utrzymać na niskim poziomie dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu energii słonecznej, z drugiej strony prąd stały można łatwo magazynować w konwencjonalnych bateriach, dzięki czemu można go doskonale wykorzystać do pokrycia kosztownych szczytów mocy i zwiększenia bezpieczeństwa zaopatrzenia. Stosując technologię prądu stałego, zwiększając efektywność energetyczną można ograniczyć emisję CO2.

 

Podczas targów Plastpol zaprezentowana zostanie wtryskarka EcoPower 180/750+ B8X, na której prowadzona będzie produkcja korpusów z PP wykonywanych na formie austriackiej firmy Kunststofftechnik Grabher GmbH. Detale odbierane będą z formy przez robota Wittmann WX142, także napędzanego prądem DC. Robot zasilany będzie przez przyłącze na wtryskarce EcoPower DC. Robot wyposażony będzie w system odzysku energii z ruchów hamowania a odzyskana energia będzie przekazywana do wtryskarki.

 

Aby móc na żywo zaprezentować zwiedzającym technologię prądu stałego, maszyna będzie eksploatowana niezależnie od targowej sieci energetycznej poprzez system magazynowania energii słonecznej, składający się z najnowocześniejszej technologii ekologicznych baterii solnych firmy Innovenergy. Akumulator ma łączną pojemność 45 kWh, co w zupełności wystarcza do nieprzerwanej pracy maszyny przez cały dzień targowy trwający 8 godzin.

Wtryskarka DC to nie jedyna polska premiera Wittmann podczas Plastpolu. Zaledwie w kilka miesięcy po światowej premierze zaprezentowany zostanie robot serii Primus z najnowszym sterowaniem R9. Roboty PRIMUS są już dobrze znane klientom Wittmann. Są cenione i chętnie kupowane w przypadku prostszych systemów automatyzacji maszyn o sile zwarcia do 400t. Roboty Primus dzięki atrakcyjnej cenie oraz niezawodnej konstrukcji stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla aplikacji „weź i odłóż”. Na stoisku targowym stanie robot Primus 116.

 

Oczywiście  nie może być stoiska Wittmann bez urządzeń peryferyjnych. W tym roku firma postanowiła wyróżnić jedną z grup asortymentowych. Wittmann jest jednym z największych europejskich producentów urządzeń termostatujących. W ofercie ma bardzo szeroką gamę urządzeń pozwalających nam dobrać właściwy termostat do danej aplikacji. Podczas targów będą zaprezentowane wybrane modele.

 

Będą to: Wittmann Tempro Basic C120 - Termostat o wydatku pompy 200l/min, pozwalający na współpracę z dużymi formami, Wittmann Tempro D140 EcoDrive - urządzenie z napędem poprzez silnik serwo elektryczny. Zastosowanie energooszczędnego napędu termostatów to kolejny etap w optymalizacji i zmniejszeniu zużycia energii w przetwórstwie tworzyw. Termostaty z napędem EcoDrive pozwalają na ograniczenie zużycia energii nawet o 40% w porównaniu z termostatami konwencjonalnymi. Firma dba nie tylko o same urządzenia, ale także o warunki w jakich będą one pracowały. Przykładem może być Wittmann Tempro DeCalc. To specjalistyczne urządzenie choć przypomina termostat służy do czyszczenia obiegów termostatowanych w tym form wtryskowych. Jedno milimetrowej grubości kamień na ściankach w obiegu termostatowania zmniejsza o ca 10% wymianę ciepła. Kamień o grubości 2 mm redukuje wymianę ciepłą o 75%. Oto dlaczego utrzymanie obiegów termostatowania w właściwej jakości jest tak ważnym. W myśl dewizy firmy „Wszystko z jednej ręki” Wittmann może zaproponować zarówno termostaty jak i urządzenia do czyszczenia kanałów chłodzących.

 

XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL potrwają od 21 do 24 maja 2024 w Targach Kielce. Rejestracja dla zwiedzających i sprzedaż biletów trwa na targikielce.pl/plastpol

/oprac. MŚ/

 

Polecane aktualności
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.
22 maja 2024
Cała branża przetwórstwa tworzyw sztucznych spotkała się w Targach Kielce podczas 28. Międzynarodowych Targów Plastpol. Jednym ze stałych punktów programu wydarzenia jest seminarium Plastech Info organizowane przez wyłącznego branżowego partnera prasowego targów - serwis tworzywa.pl.
22 maja 2024
Wyzwania recyklingu tworzyw sztucznych to tytuł konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadami podczas trwających w kieleckim ośrodku wystawienniczym targów Plastpol. Podczas spotkania eksperci rozmawiali m.in. o trudnościach wynikających z norm recyklingowych.
22 maja 2024
Czy plastik można zastąpić materiałami pochodzenia roślinnego? W jaki sposób przetworzyć odpady z branży budownictwa lotniczego? Czy istnieją innowacyjne, w 100% przetworzone polimery oraz jakie są ich właściwości? Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci branżowego spotkania podczas Targów Plastpol w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
22 maja 2024
Największy producent regranulatu PP w Europie Środkowo-Wschodniej ML Polyolefins, oraz jeden z wiodących europejskich dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych, Keeeper Group podpisały umowę o współpracy na targach Plastpol w Kielcach.
22 maja 2024
Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń branży w Europie. Ważnym elementem rozważań o kierunkach rozwoju tej gałęzi przemysłu jest wizja systemu tworzyw sztucznych na starym kontynencie do 2050 roku przedstawiona w mapie drogowej „The Plastics Transition”, której poświęcona jest wystawa na tegorocznych Targach.
22 maja 2024
Targi Plastpol w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie. 28. edycja przyciąga tłumy zwiedzających, którzy poznają ofertę 603 wystawców z 31 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Wydarzenie odbywa się w siedmiu halach.