Raport-2024-1280x720.jpg
Pełny raport na stronie plasticseurope.org/pl

Już jest raport „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”

19 marca 2024
– Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.

Najnowszy raport „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”, wydany przez stowarzyszenie Plastics Europe zawiera przegląd danych na temat europejskiej produkcji tworzyw sztucznych, ich przetwórstwa, zużycia i zagospodarowania odpadów, a także dostarcza o informacji produkcji tworzyw sztucznych z surowców niekopalnych i pochodzących z różnych technologii recyklingu. Pełny raport na stronie plasticseurope.org/pl

Jak czytamy w dokumencie, cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią 13,5% wszystkich tworzyw używanych w produkcji plastikowych wyrobów w Europie. To już połowa drogi do 25% wykorzystania cyrkularnych surowców do 2030 roku, jak zakłada mapa drogowa The Plastics Transition.

W 2022 roku więcej odpadów plastikowych zostało zrecyklingowanych (26,9%) niż składowanych. Niemniej dane dla Polski są poniżej średniej. W nowych produktach i częściach z tworzyw sztucznych 10,2% surowców pochodziło ze źródeł cyrkularnych. Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce w 2022 roku wyniósł natomiast 21,2% (co odpowiada 542 tys. tonom odpadów tworzyw poddanych recyklingowi). – Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.

W Europie głównym źródłem cyrkularnych surowców są odpady przetworzone mechanicznie, ale potrzebny jest rozwój recyklingu chemicznego, szczególnie dla branż wymagających wysokiej jakości materiałów. Europa staje się bardziej zależna od importu tworzyw sztucznych, co osłabia jej zdolność do inwestowania w cyrkularność. 

Temat recyklingu i cyrkularności wybrzmi podczas targów Plastpol, które odbędą się od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Rejestracja i bilety na  plastpol.com

/MŚ/

Polecane aktualności
24 kwietnia 2024
Polimarky powstały w 1984 roku. Zaledwie dwa lata później przedsiębiorstwo rozpoczęło przetwórstwem tworzyw sztucznych - produkcję rur, która wciąż pozostaje jednym z głównych biznesów. Od ponad 30 lat Polimarky zajmują się compoudingiem, dostarczając materiały dla klientów z najróżniejszych branż w Polsce i Europie. 40 lat istnienia na rynku będą świętować podczas Plastpolu. Na targi zwiedzający mogą się rejestrować.
24 kwietnia 2024
Przez cztery dni Plastpolu będzie można poznać najnowsze maszyny typu ENERGYLINE, zaprojektowane z myślą o oszczędzaniu energii potrzebnej do produkcji i zasobów potrzebnych do konstrukcji maszyn. Co więcej, eksperci Tools Factory na środę, 22 maja, przygotowują prezentację o nowym sposobie grzania tworzyw i maszynach ENERGYLINE. Na targi zwiedzający cały czas mogą się rejestrować.
20 kwietnia 2024
Energooszczędne maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych zaprezentuje firma Wittmann podczas targów Plastpol, w dniach od 21 do 24 maja, na stoisku w F-11 w hali F. Trzonem tegorocznej prezentacji będzie wtryskarka EcoPower DC wraz z robotem WX142 DC, które do swej pracy wykorzystują prąd stały DC.
16 kwietnia 2024
Urządzenie, które TMA Automation zaprezentuje podczas majowych targów Plastpol, ilustruje główne kierunki rozwoju przedsiębiorstwa: etykietowanie IML, overmolding, stanowiska montażowe. Na wydarzenie w Targach Kielce zwiedzający mogą się rejestrować.
16 kwietnia 2024
Podczas targów Plastpol Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny udowodni swoją mocną pozycję w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentując energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250. Na wydarzenie, które potrwa od 21 do 24 maja w Targach Kielce, zwiedzający mogą się rejestrować.
12 kwietnia 2024
Zwiedzający zobaczą model t-win, serwo-hydrauliczną maszynę dwupłytową, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej. Na targi Plastpol 2024, które potrwają od 21 do 24 maja, trwa rejestracja uczestników.
05 kwietnia 2024
Rosnąca potrzeba wprowadzenia zmian w przemyśle tworzyw sztucznych w kierunku zrównoważonej produkcji i skutecznych metod recyklingu zainicjowała organizację Konferencji i Warsztatów Networkingowych dla środowiska akademickiego i przemysłowego. Wydarzenie przygotowane przez przedsiębiorstwo TMBK Partners odbędzie się 22 i 23 maja 2024 roku w Targach Kielce.
26 marca 2024
Arburg, ceniony na świecie producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i stały wystawca majowych targów Plastpol w Kielcach, na najbliższą edycję wydarzenia przygotowuje prezentację najnowszej wtryskarki ALLROUNDER 720 E GOLDEN ELECTRIC. Atrakcją na stoisku przedsiębiorstwa będzie pokaz produkcji półlitrowych kufli do piwa w ekspresowym tempie.