fregata.jpg

Zobacz Fregatę na Targach Lotniczych!

16 września 2022
Motoszybowiec bezpieczny, lekki i ekonomiczny: Fregata J6 na Aviation Expo 2022

Aviation Expo startuje lada dzień! Samoloty, śmigłowce i wiropłaty powoli lądują w Kielcach, gdzie już trwają intensywne przygotowania do weekendowej wystawy. Swoją prezentację szykuje między innymi Polskie Towarzystwo Motoszybowcowe, które zademonstruje motoszybowiec Fregata J6.

Zarejestrowany po raz pierwszy w 1994 roku motoszybowiec Fregata J6 to konstrukcja autorstwa Jarosława Janowskiego z firmy J&AS Aero Design. Szybowiec w całości wykonany został z laminatów szklanych. Jest wyposażony w silnik motorowodny o mocy 52 KM, hamulce aerodynamiczne oraz statecznik motylkowy.

Fregata J6 osiąga maksymalną prędkość ponad 180 km/h, a jej prędkość wznoszenia to 6,6 m/s. Posiada maksymalny zasięg 1600 km, a waży prawie 270 kg.  

Maszyna produkcji J&AS Aero Design należy do najbezpieczniejszych statków powietrznych. Przedstawiciele zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia pilotów, z pewnością docenią dostępność uprawnień niezbędnych do pilotowania tego motoszybowca. Jakie jeszcze atuty posiada Fregata J6? Jest lekka i stosunkowo nieduża, a ponadto wyjątkowo ekonomiczna.

W jaki sposób wykorzystywany jest motoszybowiec J&AS Aero Design? Między innymi do edukacji lotniczej, szczególnie młodzieży szkół i klas lotniczych – pierwsze kroki na tej ścieżce mogą stawiać już 14-latkowie, a o licencję szybowcową może się starać każdy pełnoprawny (i przeszkolony) 16-latek.

Fregata J6 to także idealna maszyna rekreacyjna, która doskonale sprawdza się przy długodystansowej, samotnej turystyce lotniczej.

Motoszybowiec J&AS Aero Design na Aviation Expo zaprezentuje Polskie Stowarzyszenie Motoszybowcowe, czyli organizacja promująca rozwój edukacji lotniczej oraz dążąca do stworzenia warunków sprzyjających produkcji nowoczesnych, lekkich statków powietrznych. Do grona założycieli Stowarzyszenia należą poznańscy naukowcy, nauczyciele akademiccy, konstruktorzy i producenci motoszybowców, a zarazem instruktorzy i dydaktycy szkolenia lotniczego oraz organizatorzy i użytkownicy lądowisk.

Polecane aktualności
18 września 2022
Drony zyskują na znaczeniu, wpływają na rozwój wielu branż, takich jak transportowa czy budowlana. Szybki rozwój możliwości BSP wymusza zmiany, takie jak cyfryzacja obsługi lotów, ale i bywa zagrożeniem. O rynku, potrzebach i ich przyszłości dyskutowano podczas konferencji Global Drone Conference, którą przeprowadzono w niedzielę, 18 września, w czasie IV Targów Lotniczych Aviation Expo.
18 września 2022
Pierwszy raz Targi Lotnicze Aviation Expo odbywają się nie tylko w Targach Kielce, ale i na lotnisku w Masłowie. Są tu samoloty lekkie, śmigłowce i wiatrakowce. Maszyny można także podziwiać w powietrzu.
17 września 2022
Strategiczne znaczenie małych lotnisk dla obronności kraju, rozwój ich infrastruktury oraz znaczenie aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych – między innymi takie tematy poruszone zostały przez ekspertów podczas pierwszego Europejskiego Forum Aeroklubów. Spotkanie odbyło się 17 września w Targach Kielce, gdzie w weekend trwały IV Targi Lotnicze Aviation Expo.
17 września 2022
Aviation Expo 2022, które w weekend 17-18 września trwa w Targach Kielce, jest okazją do światowej premiery wiatrakowca Argon GTL produkcji Manufaktury Lotniczej. W hali kieleckiego centrum wystawienniczego Argon przyciąga wzrok zwiedzających nie tylko nowoczesną bryłą – uwagę zwracał również głęboki odcień błyszczącego lakieru z palety firmy McLaren.
17 września 2022
- Innowacje nas dziś zasypują z każdej strony. Sztuką jest wybrać te, które są sensowne i inteligentne – mówił Andrzej Gniadkowski z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” rozpoczynając Konferencję Technology & Law for Aviation w Targach Kielce.
17 września 2022
Samoloty lekkie, śmigłowce, wiropłaty oraz wszelkiego rodzaju asortyment lotniczy można z bliska oglądać od soboty w Targach Kielce w ramach wystawy Aviation Expo.
17 września 2022
- To wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do pasjonatów i przedsiębiorców, którzy potrzebują szybko się przemieszczać na dalekie dystanse – mówiła Bożena Staniak, wiceprezes zarządu Targów Kielce podczas uroczystego otwarcia targów Aviation Expo. - Bardzo się cieszę, że widzę tak wielu fanów lotnictwa – zaznaczyła Joanna Wieczorek, współorganizator konferencji prowadzonych podczas wystawy.
15 września 2022
Goście Targów Lotniczych w weekend 17-18 września będą mogli bezpłatnie wylądować na lotnisku w podkieleckim Masłowie.