099A2499.JPG
Mateusz Nowak z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej mówił o ogromnym wpływie sytuacji za naszą wschodnią granicą na działalność małych lotnisk.  

Pierwsze Europejskie Forum Aeroklubów okazją do dyskusji i nawiązania branżowych kontaktów

17 września 2022
Strategiczne znaczenie małych lotnisk dla obronności kraju, rozwój ich infrastruktury oraz znaczenie aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych – między innymi takie tematy poruszone zostały przez ekspertów podczas pierwszego Europejskiego Forum Aeroklubów. Spotkanie odbyło się 17 września w Targach Kielce, gdzie w weekend trwały IV Targi Lotnicze Aviation Expo.

Podczas Europejskiego Forum Aeroklubów głos zabrali przedstawiciele wielu działających w Polsce aeroklubów, fundacji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw, skupionych wokół branży lotniczej.

Spotkanie rozpoczął Mateusz Nowak z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, który mówił o ogromnym wpływie sytuacji za naszą wschodnią granicą na działalność małych lotnisk.  

- Okoliczności w bardzo krótkim czasie zmieniły się diametralnie. Myśleliśmy, że podobne problemy po prostu nas nie dotyczą – mówił. – Małe lotniska zaczęły pełnić rolę infrastruktury krytycznej. Choćby nasz aeroklub, od czasu inwazji rosyjskiej armii na Ukrainę, blisko współpracuje z amerykańską armią.

Po przedstawicielu Aeroklubu Ziemi Zamojskiej głos zabrali kolejni prelegenci. W tym gronie znaleźli się: prezes firmy Aero Partner, Sławomir Sarnowski, który mówił o rozwoju infrastruktury małych lotnisk, a także Marek Jóźwicki, prezes Fundacji Nasz Aeroklub, a zarazem prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. Omówił on rolę organizacji pozarządowych w budowie relacji transgranicznych i współpracy międzynarodowej, nie zapominając o znaczeniu aeroklubów w rozwoju i popularyzacji lotnictwa oraz społecznym aspekcie tworzenia zrzeszeń i organizacji pozarządowych.

Następnie głos zabrał Michał Graczyk, ze spółki Lotnisko Leszno, który opowiedział o efektywnym zarządzaniu lotniskami General Aviation na przykładzie portu w Lesznie. Po nim na scenie pojawił się Jan Jawornik, prezes Aeroklubu Kieleckiego, będącego partnerem tegorocznego Aviation Expo. Mówił on o znaczeniu aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych.

O leasingu, jako metodzie finansowania działalności branży lotniczej, opowiedziała Maria Kalwasińska z PGL Leasing. Natomiast jako ostatni głos zabrał Michał Stodolak z Warter Aviation, który swoje wystąpienie poświęcił tematyce stacji paliw lotniczych dla lotnisk.

Ostatnim punktem w programie Forum był networking, dzięki któremu uczestnicy spotkania mogli nawiązać nowe branżowe kontakty i przedyskutować tematy poruszane podczas wystąpień prelegentów.

 

 

Polecane aktualności
18 września 2022
Drony zyskują na znaczeniu, wpływają na rozwój wielu branż, takich jak transportowa czy budowlana. Szybki rozwój możliwości BSP wymusza zmiany, takie jak cyfryzacja obsługi lotów, ale i bywa zagrożeniem. O rynku, potrzebach i ich przyszłości dyskutowano podczas konferencji Global Drone Conference, którą przeprowadzono w niedzielę, 18 września, w czasie IV Targów Lotniczych Aviation Expo.
18 września 2022
Pierwszy raz Targi Lotnicze Aviation Expo odbywają się nie tylko w Targach Kielce, ale i na lotnisku w Masłowie. Są tu samoloty lekkie, śmigłowce i wiatrakowce. Maszyny można także podziwiać w powietrzu.
17 września 2022
Aviation Expo 2022, które w weekend 17-18 września trwa w Targach Kielce, jest okazją do światowej premiery wiatrakowca Argon GTL produkcji Manufaktury Lotniczej. W hali kieleckiego centrum wystawienniczego Argon przyciąga wzrok zwiedzających nie tylko nowoczesną bryłą – uwagę zwracał również głęboki odcień błyszczącego lakieru z palety firmy McLaren.
17 września 2022
- Innowacje nas dziś zasypują z każdej strony. Sztuką jest wybrać te, które są sensowne i inteligentne – mówił Andrzej Gniadkowski z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” rozpoczynając Konferencję Technology & Law for Aviation w Targach Kielce.
17 września 2022
Samoloty lekkie, śmigłowce, wiropłaty oraz wszelkiego rodzaju asortyment lotniczy można z bliska oglądać od soboty w Targach Kielce w ramach wystawy Aviation Expo.
17 września 2022
- To wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do pasjonatów i przedsiębiorców, którzy potrzebują szybko się przemieszczać na dalekie dystanse – mówiła Bożena Staniak, wiceprezes zarządu Targów Kielce podczas uroczystego otwarcia targów Aviation Expo. - Bardzo się cieszę, że widzę tak wielu fanów lotnictwa – zaznaczyła Joanna Wieczorek, współorganizator konferencji prowadzonych podczas wystawy.
16 września 2022
Motoszybowiec bezpieczny, lekki i ekonomiczny: Fregata J6 na Aviation Expo 2022
15 września 2022
Goście Targów Lotniczych w weekend 17-18 września będą mogli bezpłatnie wylądować na lotnisku w podkieleckim Masłowie.