099A2669.JPG
Prelekcję o nowoczesnych lotniskach moderowała Joanna Wieczorek, ekspert Prawa Lotniczego z Drone Aliance Europe, współorganizator konferencji Technology and Law for Aviation.

Sztuczna inteligencja na lotniskach, czyli Konferencja Technology & Law for Aviation w Targach Kielce

17 września 2022
- Innowacje nas dziś zasypują z każdej strony. Sztuką jest wybrać te, które są sensowne i inteligentne – mówił Andrzej Gniadkowski z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” rozpoczynając Konferencję Technology & Law for Aviation w Targach Kielce.

Joanna Wieczorek,  ekspert Prawa Lotniczego z Drone Aliance Europe, współorganizator konferencji Technology and Law for Aviation, zadbała, by wydarzenie organizowane w ramach targów lotniczych Aviation Expo, było wypełnione ważnymi dla branży zagadnieniami.

 

Konferencję rozpoczęła prelekcja traktująca o  nowoczesnych lotniskach. – Wokół nas jest mnóstwo rozwiązań, innowacyjność nas wręcz otacza. Najważniejsze jest, by spośród licznych ofert wybrać te, które są sensowne, inteligentne, realnie nam posłużą – mówił  Andrzej Gniadkowski z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Jak wyjaśniał, przykładem, który  wspiera pracę na lotniskach, jest sztuczna inteligencja. System za pomocą kamer „ogląda” ludzi, zbiera dane dotyczące ich liczby, rodzaju posiadanego bagażu, przelicza czas, jaki jest potrzebny do ich obsługi, i ustawia w kolejki w ten sposób, by obsługa była maksymalnie sprawna.  

 

W czasie konferencji Technology and Law for Aviation mowa była także o usługach obsługi naziemnej, ładunkach. Prowadzone były prelekcje o tym, co znaczy fuel efficiency (efektywność paliwowa) w praktyce operacyjnej.  Prelegenci podjęli temat  ekologicznych paliw SAF, dyskutowali o tym, czy to  moda czy konieczność.  Uwagę skupił także wykład dotyczący nowoczesnego podejścia do zarządzania przestrzenią powietrzną. Poruszone kwestie bardzo specjalistyczne, jak aplikacje, czy kokpit bez papieru, a także synergiczne połączenie technologii lądowych i lotniczych. Była też mowa o tym, jak zostać pilotem.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
18 września 2022
Drony zyskują na znaczeniu, wpływają na rozwój wielu branż, takich jak transportowa czy budowlana. Szybki rozwój możliwości BSP wymusza zmiany, takie jak cyfryzacja obsługi lotów, ale i bywa zagrożeniem. O rynku, potrzebach i ich przyszłości dyskutowano podczas konferencji Global Drone Conference, którą przeprowadzono w niedzielę, 18 września, w czasie IV Targów Lotniczych Aviation Expo.
18 września 2022
Pierwszy raz Targi Lotnicze Aviation Expo odbywają się nie tylko w Targach Kielce, ale i na lotnisku w Masłowie. Są tu samoloty lekkie, śmigłowce i wiatrakowce. Maszyny można także podziwiać w powietrzu.
17 września 2022
Strategiczne znaczenie małych lotnisk dla obronności kraju, rozwój ich infrastruktury oraz znaczenie aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych – między innymi takie tematy poruszone zostały przez ekspertów podczas pierwszego Europejskiego Forum Aeroklubów. Spotkanie odbyło się 17 września w Targach Kielce, gdzie w weekend trwały IV Targi Lotnicze Aviation Expo.
17 września 2022
Aviation Expo 2022, które w weekend 17-18 września trwa w Targach Kielce, jest okazją do światowej premiery wiatrakowca Argon GTL produkcji Manufaktury Lotniczej. W hali kieleckiego centrum wystawienniczego Argon przyciąga wzrok zwiedzających nie tylko nowoczesną bryłą – uwagę zwracał również głęboki odcień błyszczącego lakieru z palety firmy McLaren.
17 września 2022
Samoloty lekkie, śmigłowce, wiropłaty oraz wszelkiego rodzaju asortyment lotniczy można z bliska oglądać od soboty w Targach Kielce w ramach wystawy Aviation Expo.
17 września 2022
- To wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do pasjonatów i przedsiębiorców, którzy potrzebują szybko się przemieszczać na dalekie dystanse – mówiła Bożena Staniak, wiceprezes zarządu Targów Kielce podczas uroczystego otwarcia targów Aviation Expo. - Bardzo się cieszę, że widzę tak wielu fanów lotnictwa – zaznaczyła Joanna Wieczorek, współorganizator konferencji prowadzonych podczas wystawy.
16 września 2022
Motoszybowiec bezpieczny, lekki i ekonomiczny: Fregata J6 na Aviation Expo 2022
15 września 2022
Goście Targów Lotniczych w weekend 17-18 września będą mogli bezpłatnie wylądować na lotnisku w podkieleckim Masłowie.