MG-5345.jpg

Z Monachium, przez Stany, do Kielc! Zwycięskie samoloty bezzałogowe na Aviation Expo.

09 sierpnia 2022
Samolot klasy Aircargo – występujący na AirCargo Challenge w Monachium i bezzałogowy samolot klasy Micro – pierwsze miejsce w kat. prezentacja techniczna oraz najszybszy samolot na zawodach SAE International w Teksasie. Zwycięskie konstrukcje autorstwa Koła Studenckiego SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej zostaną zaprezentowane na tegorocznych targach lotniczych Aviation Expo w Targach Kielce.

Podczas wydarzenia będzie można przyjrzeć się maszynom, poznać tajniki ich budowy, a przede wszystkim porozmawiać z młodymi autorami samolotów, które deklasują ogólnoświatową konkurencję, gdziekolwiek się pojawią.

Studenckie międzywydziałowe koło naukowe SAE AeroDesign (Politechnika Warszawska) z ponad 30 letnią historią zajmuje się budową bezzałogowych udźwigowych statków powietrznych na zawody SAE International i AirCargo Challenge.

Podczas zawodów AirCargo Challange w Monachium młodzi konstruktorzy przyjechali z bezzałogowym samolotem dostawczym wykonanym głównie z włókna szklanego i węglowego. Przy długości 1.8m, rozpiętość skrzydeł 2.3m, a masie własnej 2.5kg może przewieźć ładunek ważący 3,3kg. Podczas zawodów ładunkiem były worki z krwią.

- Samolot do wystartowania potrzebuje tylko 60m pasa startowego, a jego podwozie jest przygotowane do startu z pasa trawiastego. Samolot przystosowany jest do łatwego transportu. Bez trudu można go rozłożyć  i przetransportować w skrzyni o wymiarach 1100x40x250 mm – mówi Wiceprzewodniczący SMKN SAE AeroDesign, Bartosz Zięzio.

Podczas zawodów SAE International, odbywających się w Teksasie zwycięską maszyną polskich studentów był samolot klasy Micro - wykonany z 80% z włókna węglowego, w układzie tzw. latającego skrzydła. Jego zadaniem jest transport ładunku w postaci kartonowych pudełek wielkości małej pizzy. Maszyna otrzymała pierwsze miejsce w kategorii: Najszybszy samolot na zawodach SAE Aerodesign 2022. Wyposażony jest w  składane, sterowalne podwozie oraz posiada system stabilizacji lotu. Masa własna – 1,4kg Masa startowa – 1,8kg Rozpiętość – 48” (1,22m) Prędkość przelotowa – 39 kt (72km/h).

Zwycięskie maszyny oraz ich utalentowanych konstruktorów będzie można zobaczyć na żywo podczas targów lotniczych Aviation Expo w Targach Kielce, 17-18 września 2022 roku.

Polecane aktualności
18 września 2022
Drony zyskują na znaczeniu, wpływają na rozwój wielu branż, takich jak transportowa czy budowlana. Szybki rozwój możliwości BSP wymusza zmiany, takie jak cyfryzacja obsługi lotów, ale i bywa zagrożeniem. O rynku, potrzebach i ich przyszłości dyskutowano podczas konferencji Global Drone Conference, którą przeprowadzono w niedzielę, 18 września, w czasie IV Targów Lotniczych Aviation Expo.
18 września 2022
Pierwszy raz Targi Lotnicze Aviation Expo odbywają się nie tylko w Targach Kielce, ale i na lotnisku w Masłowie. Są tu samoloty lekkie, śmigłowce i wiatrakowce. Maszyny można także podziwiać w powietrzu.
17 września 2022
Strategiczne znaczenie małych lotnisk dla obronności kraju, rozwój ich infrastruktury oraz znaczenie aeroklubów w szkoleniu profesjonalnych i sportowych kadr lotniczych – między innymi takie tematy poruszone zostały przez ekspertów podczas pierwszego Europejskiego Forum Aeroklubów. Spotkanie odbyło się 17 września w Targach Kielce, gdzie w weekend trwały IV Targi Lotnicze Aviation Expo.
17 września 2022
Aviation Expo 2022, które w weekend 17-18 września trwa w Targach Kielce, jest okazją do światowej premiery wiatrakowca Argon GTL produkcji Manufaktury Lotniczej. W hali kieleckiego centrum wystawienniczego Argon przyciąga wzrok zwiedzających nie tylko nowoczesną bryłą – uwagę zwracał również głęboki odcień błyszczącego lakieru z palety firmy McLaren.
17 września 2022
- Innowacje nas dziś zasypują z każdej strony. Sztuką jest wybrać te, które są sensowne i inteligentne – mówił Andrzej Gniadkowski z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” rozpoczynając Konferencję Technology & Law for Aviation w Targach Kielce.
17 września 2022
Samoloty lekkie, śmigłowce, wiropłaty oraz wszelkiego rodzaju asortyment lotniczy można z bliska oglądać od soboty w Targach Kielce w ramach wystawy Aviation Expo.
17 września 2022
- To wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do pasjonatów i przedsiębiorców, którzy potrzebują szybko się przemieszczać na dalekie dystanse – mówiła Bożena Staniak, wiceprezes zarządu Targów Kielce podczas uroczystego otwarcia targów Aviation Expo. - Bardzo się cieszę, że widzę tak wielu fanów lotnictwa – zaznaczyła Joanna Wieczorek, współorganizator konferencji prowadzonych podczas wystawy.
16 września 2022
Motoszybowiec bezpieczny, lekki i ekonomiczny: Fregata J6 na Aviation Expo 2022