Aktualności

Wysokość płatności bezpośrednich od 2023 roku – co się zmieni?
Instytucja szacuje się, że w 2023 roku stawka płatności podstawowej w Polsce wyniesie około 116 EUR/ha, a zatem będzie wyższa od stawki Jednolitej Płatności Obszarowej (JPO) za 2022 rok. Przypomnijmy, że w kampanii 2022 stawka JPO wynosi ok. 107 EUR/ha.
Według wyliczeń, wysokość stawki płatności podstawowej w Polsce będzie zwiększała się z roku na rok, a w 2026 roku może wynieść ok. 120 EUR/ha. Jednocześnie przewiduje się, że suma stawki płatności podstawowej i średniej stawki ekoschematów (które zastąpiły płatność za zazielenienie) będzie zbliżona do sumy stawki JPO i płatności za zazielenienie (ok. 180 EUR/ha).
Szczegółowe informacje o wysokości projektowanych stawek płatności bezpośrednich na lata 2023–2027 zostały podane w Planie Strategicznym WPR.
Natomiast rzeczywista wysokość stawek w Polsce będzie, tak jak dotychczas, określana corocznie, po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ministerstwo rolnictwa, zwraca uwagę, że w okresie 2023-2027 będą obowiązywały nowe przepisy unijne i krajowe dotyczące systemu płatności bezpośrednich. W przypadku niektórych płatności od 2023 roku zmienią się zasady przyznawania, a także udział w całkowitej puli środków na płatności bezpośrednie, co może skutkować zmianą wysokości stawek w porównaniu do obecnego okresu.
Nie zmienią się podstawowe zasady przyznawania wsparcia – wysokość dopłat będzie uzależniona od rzeczywistego stanu jednostek produkcyjnych w gospodarstwie, a w przypadku płatności niezwiązanej do tytoniu – również od ilości surowca z okresu referencyjnego.
Wpływ na wysokość wparcia będzie miał także rodzaj prowadzonej produkcji (Polska będzie stosowała dobrowolne wsparcie związane z produkcją), a także rodzaj praktyki w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (tzw. ekoschematy), które są dobrowolne dla rolników.
Informacje o proponowanych rozwiązaniach i szacunkowych stawkach na lata 2023-2027 dostępne są na stronie: www.gov.pl/
Wiedzy o wszystkich zmianach rolnicy będą mogli zasięgnąć podczas najbliższych targów Agrotech 17-19 marca 2023,
/oprac. na podstawie gov.pl/