1.jpg
Curtiss Model D

Unikatowa replika na AVIATION EXPO

08 lipca 2021
Unikatowa replika samolotu Curtiss Model D z 1911 roku zagości na tegorocznych Targach Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce. Nazywany „Pchaczem Curtissa”, amerykański samolot był jedną z pierwszych masowo produkowanych maszyn tego typu na świecie.

Konstrukcja Modelu D poprzedza wykorzystanie metalu w maszynach latających. Samolot wykonany był głównie ze świerku, z jesionem użytym w łożu silnika oraz belkach podwozia obleczonych domieszkowanym płótnem. Belki podpór zrobione były z bambusa. Prawie wszystkie Modele D zostały skonstruowane z konfiguracją popychacza - ze śmigłem umiejscowionym za pilotem. To właśnie ze względu na tę konfigurację określano je mianem „Pchaczy Curtissa”.

Curtiss Model D

Aby kontrolować nachylenie samolotu, zamiast mechanizmu nożnego, lub ręcznego, użyto unikatowego, nawet na dzisiejsze czasy, rozwiązania. Był to mechanizm zamontowany w siedzeniu, dzięki któremu pilot mógł wykonywać manewry jedynie pochylając się na siedlisku.

3.jpg [10.46 MB]

Choć początkowo Model D kupowany był wyłącznie przez lotników-amatorów, to w 1911 roku Dywizja Lotnicza Korpusu Łączności Armii USA złożyła zamówienie na militarną wersję tego samolotu, który finalnie używany był jako maszyna szkoleniowa. Później Model D do podobnych celów wykorzystywany był w wojskach zagranicznych, w tym przez rosyjską marynarkę wojenną. Pchacz Curtissa był to również pierwszym samolotem, który wystartował i wylądował na pokładzie statku, co miało miejsce kolejno w 1910 i 1911 roku. Wyczyn ten udowodnił, że możliwe jest używanie statków jako lotnisk i dał podwaliny współczesnym metodom transportowania latających maszyn militarnych.

4.jpg [11.06 MB]

Dokładna, w pełni latająca replika Modelu D jest w posiadaniu firmy KFMR Krukowiak. Już teraz zapraszamy na zbliżające się Targi Lotnicze AVIATION EXPO, gdzie będzie można podziwiać tę i wiele innych maszyn lotniczych. Wydarzenie odbędzie się 11 - 12 września 2021 roku w Targach Kielce.

Widzimy się na Targach.

Szczegóły wydarzenia: https://www.targikielce.pl/aviation-expo

(MK)

Polecane aktualności
16 września 2021
– Na żadnych krajowych targach lotniczych nie mieliśmy takiego zainteresowania od klientów, jak na tegorocznym Aviation Expo – mówią przedstawiciele firm lotniczych, którzy pojawili się na tegorocznych targach Aviation Expo. Wydarzenie odbywające się w Targach Kielce okazało się być niemałym sukcesem.
11 września 2021
Eksperci z dziedziny technologii i prawa lotniczego spotkali się w Targach Kielce. Całodniowa konferencja Technology and Law for Aviation odbyła się przy okazji tegorocznych Targów Lotniczych Aviation Expo 2021.
11 września 2021
Rozpoczął się pierwszy dzień Targów Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce.
09 września 2021
Dbając o bezpieczeństwo uczestników i wystawców w Targach Kielce, konferencje organizowane przy okazji Targów Lotniczych AVIATION EXPO zabezpieczone zostaną najwyższej klasy oczyszczaczami powietrza firmy Tretec. Dystrybutorem oczyszczaczy powietrza Trotec jest firma Energent Polska.
03 września 2021
Lot zapoznawczy z profesjonalnym pilotem i możliwość samodzielnego przetestowania wiatrakowca. Taką atrakcję przygotowała firma Remus z Glywic – przedstawiciel firmy Aviation Artur Trendak, polskiego producenta wiatrakowców, która wystawi się podczas tegorocznego AVIATION EXPO.
30 sierpnia 2021
Profesjonalny symulator lotu na rozsądną cenę – to pomysł kieleckiego startupu, który swoim wynalazkiem chce ułatwić proces szkolenia lotniczego i zwiększyć bezpieczeństwo kursantów. Maszyna i jej twórcy odwiedzą wrześniowe Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce.
25 sierpnia 2021
60 wystawców i trzy tysiące m2 przestrzeni wystawienniczej. Maszyny z całego świata i firmy z takich krajów jak Litwa, Łotwa czy Pakistan. 11 września rozpoczynają się III Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce - największa impreza lotnicza w Polsce.
23 sierpnia 2021
Można już kupować bilety na III Targi Lotnicze AVIATION EXPO. W tym roku organizatorzy skupiają się na lekkich maszynach latających, które nie muszą rozbijać budżetu, aby dostarczyć dużo zabawy lub służyć jako narzędzie do pracy. A najlepiej jedno i drugie.