Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
1.jpg
Curtiss Model D

Unikatowa replika na AVIATION EXPO

08 lipca 2021
Unikatowa replika samolotu Curtiss Model D z 1911 roku zagości na tegorocznych Targach Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce. Nazywany „Pchaczem Curtissa”, amerykański samolot był jedną z pierwszych masowo produkowanych maszyn tego typu na świecie.

Konstrukcja Modelu D poprzedza wykorzystanie metalu w maszynach latających. Samolot wykonany był głównie ze świerku, z jesionem użytym w łożu silnika oraz belkach podwozia obleczonych domieszkowanym płótnem. Belki podpór zrobione były z bambusa. Prawie wszystkie Modele D zostały skonstruowane z konfiguracją popychacza - ze śmigłem umiejscowionym za pilotem. To właśnie ze względu na tę konfigurację określano je mianem „Pchaczy Curtissa”.

Curtiss Model D

Aby kontrolować nachylenie samolotu, zamiast mechanizmu nożnego, lub ręcznego, użyto unikatowego, nawet na dzisiejsze czasy, rozwiązania. Był to mechanizm zamontowany w siedzeniu, dzięki któremu pilot mógł wykonywać manewry jedynie pochylając się na siedlisku.

3.jpg [10.46 MB]

Choć początkowo Model D kupowany był wyłącznie przez lotników-amatorów, to w 1911 roku Dywizja Lotnicza Korpusu Łączności Armii USA złożyła zamówienie na militarną wersję tego samolotu, który finalnie używany był jako maszyna szkoleniowa. Później Model D do podobnych celów wykorzystywany był w wojskach zagranicznych, w tym przez rosyjską marynarkę wojenną. Pchacz Curtissa był to również pierwszym samolotem, który wystartował i wylądował na pokładzie statku, co miało miejsce kolejno w 1910 i 1911 roku. Wyczyn ten udowodnił, że możliwe jest używanie statków jako lotnisk i dał podwaliny współczesnym metodom transportowania latających maszyn militarnych.

4.jpg [11.06 MB]

Dokładna, w pełni latająca replika Modelu D jest w posiadaniu firmy KFMR Krukowiak. Już teraz zapraszamy na zbliżające się Targi Lotnicze AVIATION EXPO, gdzie będzie można podziwiać tę i wiele innych maszyn lotniczych. Wydarzenie odbędzie się 11 - 12 września 2021 roku w Targach Kielce.

Widzimy się na Targach.

Szczegóły wydarzenia: https://www.targikielce.pl/aviation-expo

(MK)

Polecane aktualności
28 lipca 2021
Jeszcze nowocześniejszy, lżejszy, szybszy i wygodniejszy. Nowa wersja klasyki prywatnej awiacji helikopterowej, śmigłowiec Enstrom 480B zagości na Targach AVIATION EXPO w Targach Kielce.
19 lipca 2021
Ultralekki samolot Pipistrel Virus SW, polskiej produkcji oświetlenie lotnicze AvioLights oraz słoweńską awionikę lotniczą od Kanardia będzie można podziwiać podczas tegorocznych Targów Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce.
16 lipca 2021
Czy można kupić śmigłowiec w cenie samochodu? Jak zdobyć licencję na latanie wiropłatami? Czym różni się ARGON od XENONA? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie w trakcie najbliższego KWADRANSU LOTNICZEGO. Webinar poświęcony będzie rozwijającej się branży lekkich wiropłatów.
14 lipca 2021
Dynali H3 Sport 135HP - najnowszy i najmocniejszy model ultralekkiego śmigłowca belgijskiego producenta wiropłatów komercyjnych, zagości na tegorocznych Targach Lotniczych AVIATION EXPO w TARGACH KIELCE.
14 czerwca 2021
W dyskusji wezmą udział spółki Lotos Air BP, Warter Aviation, BP, Polskie Linie Lotnicze Lot, EnterAir. Wydarzenie transmitowane będzie na profilu facebook Targów Lotniczych Aviation Expo.
10 maja 2021
Podczas spotkania omówiona przez międzynarodowych ekspertów zostanie droga do zdobycia uprawnień pilota. Porozmawiają o tym eksperci z całego świata. Spotkanie odbędzie się na kanale Aviation Expo.
07 maja 2021
Podczas wydarzenia omówione zostaną ważne dla branży tematy dotyczące m.in. zastosowania bezzałogowych statków powietrznych, innowacji w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem.
13 kwietnia 2021
Nawet o 800 tys. zł. mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegóły będzie można poznać podczas webinarium zorganizowanego przez Targi Kielce.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy