IMG-20210827-WA0002.jpg

Kielecki startup z nowoczesnym symulatorem lotu na AVIATION EXPO

30 sierpnia 2021
Profesjonalny symulator lotu na rozsądną cenę – to pomysł kieleckiego startupu, który swoim wynalazkiem chce ułatwić proces szkolenia lotniczego i zwiększyć bezpieczeństwo kursantów. Maszyna i jej twórcy odwiedzą wrześniowe Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce.

MASIM 4S to symulator lotu oraz sytuacji niebezpiecznych dla samolotu ultralekkiego, zbudowany na platformie 3DoF (Depth of Freedom – poziom zaawansowania ruchowego, dostępnego dla danego urządzenia).

- Jesteśmy na etapie rozbudowywania projektu. Współpracujemy z firmami Ekolot oraz Aeropakt. Każda z firm potrzebuje maszyny do innych celów. Jedna chce symulatora współpracującego w pełni z ich systemem urządzeń, druga natomiast chce narzędzia do nauki twardego lądowania i sytuacji niebezpiecznych. Aby nasz symulator mógł zawierać wszystkie te funkcje i wejść na rynek potrzebujemy dodatkowych funduszy. Planujemy na Targach Kielce poszukać inwestorów, a następnie założyć spółkę akcyjną – mówi Piotr Gołacki, założyciel startupu.

Innowacyjnością symulatora będzie jego dostępność dla szerszej grupy odbiorców. Główną zaletą jest cena urządzenia, ale też jego niewielkie wymiary i możliwość zasilania prądem z domowego gniazda elektrycznego, co pozwala na korzystanie z niego w przestrzeni nie wymagających specjalistycznego zaplecza technicznego. Niezaprzeczalnym atutem jest też cena urządzenia. Przeciętny symulator lotu z certyfikatami zapewniającymi możliwość szkolenia dla konkretnej maszyny to wydatek kilkuset tysięcy dolarów. Maszyna kieleckiego startupu planuje zmieścić się w cenie około 10 tysięcy dolarów, czyli minimum dziesięciokrotnie mniej. Dodatkowo na rynku nie ma dedykowanych pilotom samolotów ultralekkich, symulatorów lotu łączących w sobie ruchomą platformę oraz możliwość zastosowania gogli VR.

Do symulatora napisane zostało oprogramowanie sterujące, przygotowane w taki sposób aby jak najlepiej odwzorować lot statkiem powietrznym o specyfikacji samolotu ultralekkiego (waga, osiągi, ograniczenia konstrukcyjne). Urządzenie współpracuje z programem Microsoft Flight Simulator 2020 oraz narzędziami Simtools.

Symulator może być optymalnie wykorzystywany na trzech płaszczyznach: jako urządzenie treningowe do zapoznawania się ze statkiem powietrznym oraz treningiem pamięci mięśniowej i koordynacją ruchową, jako urządzenie do nauki zarządzania stresem oraz nauki procedur podczas sytuacji niebezpiecznych oraz jako narzędzie rekreacyjne dla pasjonatów latania i pilotów.

Prototyp kieleckiego symulatora lotu MASIM 4S będzie można podziwiać na tegorocznych Targach Lotniczych AVIATION EXPO, 11-12 września w Targach Kielce.

Polecane aktualności
16 września 2021
– Na żadnych krajowych targach lotniczych nie mieliśmy takiego zainteresowania od klientów, jak na tegorocznym Aviation Expo – mówią przedstawiciele firm lotniczych, którzy pojawili się na tegorocznych targach Aviation Expo. Wydarzenie odbywające się w Targach Kielce okazało się być niemałym sukcesem.
11 września 2021
Eksperci z dziedziny technologii i prawa lotniczego spotkali się w Targach Kielce. Całodniowa konferencja Technology and Law for Aviation odbyła się przy okazji tegorocznych Targów Lotniczych Aviation Expo 2021.
11 września 2021
Rozpoczął się pierwszy dzień Targów Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce.
09 września 2021
Dbając o bezpieczeństwo uczestników i wystawców w Targach Kielce, konferencje organizowane przy okazji Targów Lotniczych AVIATION EXPO zabezpieczone zostaną najwyższej klasy oczyszczaczami powietrza firmy Tretec. Dystrybutorem oczyszczaczy powietrza Trotec jest firma Energent Polska.
03 września 2021
Lot zapoznawczy z profesjonalnym pilotem i możliwość samodzielnego przetestowania wiatrakowca. Taką atrakcję przygotowała firma Remus z Glywic – przedstawiciel firmy Aviation Artur Trendak, polskiego producenta wiatrakowców, która wystawi się podczas tegorocznego AVIATION EXPO.
25 sierpnia 2021
60 wystawców i trzy tysiące m2 przestrzeni wystawienniczej. Maszyny z całego świata i firmy z takich krajów jak Litwa, Łotwa czy Pakistan. 11 września rozpoczynają się III Targi Lotnicze AVIATION EXPO w Targach Kielce - największa impreza lotnicza w Polsce.
23 sierpnia 2021
Można już kupować bilety na III Targi Lotnicze AVIATION EXPO. W tym roku organizatorzy skupiają się na lekkich maszynach latających, które nie muszą rozbijać budżetu, aby dostarczyć dużo zabawy lub służyć jako narzędzie do pracy. A najlepiej jedno i drugie.
20 sierpnia 2021
Lotnictwo to nie tylko hobby, ale też dochodowy biznes. Każdy, kto myśli o powiązaniu swojej firmy z awiacją musi być biegły w aspekcie prawnym i technologicznym tej branży. Dlatego organizatorzy kieleckich Targów AVIATION EXPO przygotowali kompendium wiedzy o lotnictwie, w formie całodniowej konferencji z udziałem najwybitniejszych ekspertów.