1663232802770.jpg

Świętokrzyskie akcenty na V Europejskim Parlamencie Wiejskim w Kielcach. Jabłka, soki, ciągniki i urokliwe widoki  

19 września 2022
Przez cztery dni 400 uczestnikom V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego towarzyszyły „świętokrzyskie” folklor i smaki. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, w Targach Kielce, a goście z 40 państw spędzali czas pomiędzy owocami, warzywami, kwiatami, widokami i rolniczymi maszynami z naszego województwa.

 - Już po pierwszym łyku na twarzach gości malował się zachwyt. Antonówka nadaje wyjątkowy smak – mówili Kuba Czaplarski i Jerzy Misch, którzy częstowali gości naturalnym sokiem wyprodukowanym z trzech odmian jabłek przez ich firmę NoToSzok. – Zadawali pytania o skład, uprawę, o nasze gospodarstwo, które prowadzimy w powiecie buskim. Miło było słuchać tak wielu pochwał.

 

Aranżacja przestrzeni wypełniona była świętokrzyskimi akcentami. Kolorowo mieniły się jabłka, śliwy i grusze przywiezione przez rolników Grzegorza Przysuchę i Krzysztofa Marzeckiego z gminy Lipnik w powiecie opatowskim. Marchew, pietruszkę, buraki, pory, kapusty, kukurydzę dostarczyła Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec z powiatu kazimierskiego. Wszechobecne były dynie z  kieleckiej Farmy Dyniowej oraz piękne kwiaty słonecznika od pani Ilony z Barda w gminie Raków w powiecie kieleckim.

 

Bogactwo smaków prezentowane było na stoisku regionalnym. Znalazły się tu  między innymi oleje z Olejarni Zagłoby, cukierki Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie, Krówka Opatowska, przetwory z jagody kamczackiej od Jagodowe Pole. 

 

Pośród starodawnych maszyn i sprzętów gospodarskich z Muzeum Wsi Kieleckiej, takich jak drewniany konny pług, miejsce znalazły także nowoczesne ciągnik i ładowarka teleskopowana Case IH. – Niebywały skok technologiczny nastąpił na przestrzeni ostatniego półwiecza. Ten kontrast to odzwierciedla, a duży wpływ na  te zmianę miały fundusze unijne – przyznaje Mariusz Kisiel, właściciel firmy z Górna koło Kielc, która dostarczyła traktory na czas wydarzenia.

Uczestnicy Europejskiego Parlamentu Wiejskiego dzięki wystawom zdjęć, poznali urokliwe zakątki regionu oraz historię świętokrzyskiej wsi. Na zdjęciach Piotra Michalca „Niezwyczajne Świętokrzyskie” goście oglądali między innymi piękne Ponidzie, Sandomierz i Kielce. Z kolei na  wystawie Szymona Pawlaka z portalu „Okiem Drona”, użyczonej prze Geopark Świętokrzyski, można było podziwiać efekty ujęć z lotu ptaka, a więc zdjęcia Pałacu Biskupów Krakowskich, czy Zamku Królewskiego w Chęcinach.  Na fotografiach  użyczonych z Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach  wystawy „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” uczestnicy oglądali, jak przed dekadami wyglądała wieś, jej mieszkańcy oraz prace gospodarskie.

 

Klimat świętokrzyskiego folkloru dopełniały zespoły ludowe Chełmiowianie z Rudek w gminie Łagów oraz Kapela z Kakonina w gminie Bieliny, w powiecie kieleckim.

 

 

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Za 30-letnie doświadczenie w produkcji szerokiego asortymentu maszyn rolniczych została doceniona firma Jar-met z Węgrowa na Mazowszu w czasie targów techniki rolniczej Agrotech. Otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa.
09 maja 2023
W piątek, 8 marca 2024 roku rozpocznie się XXIX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawy potrwają do popołudnia w niedzielę, 10 marca.
05 kwietnia 2023
Targi Agrotech zostały Partnerem Premium pierwszej w Polsce konferencji marketingowej dla branży rolniczej - Agrocon. Ekipa Agrotechu pojawi się również na wydarzeniu i zaprezentuje prelekcję pod tytułem: Targi – marketing przyszłości. Spotkajmy się przy kawie
03 kwietnia 2023
Siedem przedsiębiorstw z Ukrainy prezentowało ofertę podczas 28. edycji targów techniki rolniczej Agrotech w Kielcach, kolejne przyjechały na rekonesans. – Tu można się pokazać i znaleźć klienta, co przyniesie firmie wyniki, sprzedaż, rozpoznawalność – mówił przedstawiciel Maans.
27 marca 2023
Targi techniki rolniczej, zorganizowane w dnia od 17 do 19 marca w Targach Kielce, zostały ocenione najwyżej w Polsce w plebiscycie „Gazety Targowej”. Redakcja wydawnictwa pod uwagę wzięła profesjonalną organizację wydarzenia, doskonałą obsługę wystawców i zwiedzających oraz bardzo dobrą współpracę z przedstawicielami mediów.
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.