1663232802770.jpg

Świętokrzyskie akcenty na V Europejskim Parlamencie Wiejskim w Kielcach. Jabłka, soki, ciągniki i urokliwe widoki  

19 września 2022
Przez cztery dni 400 uczestnikom V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego towarzyszyły „świętokrzyskie” folklor i smaki. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, w Targach Kielce, a goście z 40 państw spędzali czas pomiędzy owocami, warzywami, kwiatami, widokami i rolniczymi maszynami z naszego województwa.

 - Już po pierwszym łyku na twarzach gości malował się zachwyt. Antonówka nadaje wyjątkowy smak – mówili Kuba Czaplarski i Jerzy Misch, którzy częstowali gości naturalnym sokiem wyprodukowanym z trzech odmian jabłek przez ich firmę NoToSzok. – Zadawali pytania o skład, uprawę, o nasze gospodarstwo, które prowadzimy w powiecie buskim. Miło było słuchać tak wielu pochwał.

 

Aranżacja przestrzeni wypełniona była świętokrzyskimi akcentami. Kolorowo mieniły się jabłka, śliwy i grusze przywiezione przez rolników Grzegorza Przysuchę i Krzysztofa Marzeckiego z gminy Lipnik w powiecie opatowskim. Marchew, pietruszkę, buraki, pory, kapusty, kukurydzę dostarczyła Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec z powiatu kazimierskiego. Wszechobecne były dynie z  kieleckiej Farmy Dyniowej oraz piękne kwiaty słonecznika od pani Ilony z Barda w gminie Raków w powiecie kieleckim.

 

Bogactwo smaków prezentowane było na stoisku regionalnym. Znalazły się tu  między innymi oleje z Olejarni Zagłoby, cukierki Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie, Krówka Opatowska, przetwory z jagody kamczackiej od Jagodowe Pole. 

 

Pośród starodawnych maszyn i sprzętów gospodarskich z Muzeum Wsi Kieleckiej, takich jak drewniany konny pług, miejsce znalazły także nowoczesne ciągnik i ładowarka teleskopowana Case IH. – Niebywały skok technologiczny nastąpił na przestrzeni ostatniego półwiecza. Ten kontrast to odzwierciedla, a duży wpływ na  te zmianę miały fundusze unijne – przyznaje Mariusz Kisiel, właściciel firmy z Górna koło Kielc, która dostarczyła traktory na czas wydarzenia.

Uczestnicy Europejskiego Parlamentu Wiejskiego dzięki wystawom zdjęć, poznali urokliwe zakątki regionu oraz historię świętokrzyskiej wsi. Na zdjęciach Piotra Michalca „Niezwyczajne Świętokrzyskie” goście oglądali między innymi piękne Ponidzie, Sandomierz i Kielce. Z kolei na  wystawie Szymona Pawlaka z portalu „Okiem Drona”, użyczonej prze Geopark Świętokrzyski, można było podziwiać efekty ujęć z lotu ptaka, a więc zdjęcia Pałacu Biskupów Krakowskich, czy Zamku Królewskiego w Chęcinach.  Na fotografiach  użyczonych z Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach  wystawy „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” uczestnicy oglądali, jak przed dekadami wyglądała wieś, jej mieszkańcy oraz prace gospodarskie.

 

Klimat świętokrzyskiego folkloru dopełniały zespoły ludowe Chełmiowianie z Rudek w gminie Łagów oraz Kapela z Kakonina w gminie Bieliny, w powiecie kieleckim.

 

 

Polecane aktualności
15 września 2022
Pilne potrzeby i konieczne zmiany wskazuje Deklaracja Mieszkańców Wsi wypracowana w czasie czterodniowego V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach. Mowa między innymi o bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym, prostym dostępie do funduszy unijnych oraz eliminacji węgla.
15 września 2022
– Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów podczas dyskusji w Targach Kielce.
13 września 2022
– Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi – mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie od poniedziałku do czwartku trwa w Targach Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.
12 września 2022
– Europejski Parlament Wiejski  to partner do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas otwarcia wydarzenia w poniedziałek, 12 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.