1663232802770.jpg

Świętokrzyskie akcenty na V Europejskim Parlamencie Wiejskim w Kielcach. Jabłka, soki, ciągniki i urokliwe widoki  

19 września 2022
Przez cztery dni 400 uczestnikom V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego towarzyszyły „świętokrzyskie” folklor i smaki. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, w Targach Kielce, a goście z 40 państw spędzali czas pomiędzy owocami, warzywami, kwiatami, widokami i rolniczymi maszynami z naszego województwa.

 - Już po pierwszym łyku na twarzach gości malował się zachwyt. Antonówka nadaje wyjątkowy smak – mówili Kuba Czaplarski i Jerzy Misch, którzy częstowali gości naturalnym sokiem wyprodukowanym z trzech odmian jabłek przez ich firmę NoToSzok. – Zadawali pytania o skład, uprawę, o nasze gospodarstwo, które prowadzimy w powiecie buskim. Miło było słuchać tak wielu pochwał.

 

Aranżacja przestrzeni wypełniona była świętokrzyskimi akcentami. Kolorowo mieniły się jabłka, śliwy i grusze przywiezione przez rolników Grzegorza Przysuchę i Krzysztofa Marzeckiego z gminy Lipnik w powiecie opatowskim. Marchew, pietruszkę, buraki, pory, kapusty, kukurydzę dostarczyła Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec z powiatu kazimierskiego. Wszechobecne były dynie z  kieleckiej Farmy Dyniowej oraz piękne kwiaty słonecznika od pani Ilony z Barda w gminie Raków w powiecie kieleckim.

 

Bogactwo smaków prezentowane było na stoisku regionalnym. Znalazły się tu  między innymi oleje z Olejarni Zagłoby, cukierki Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie, Krówka Opatowska, przetwory z jagody kamczackiej od Jagodowe Pole. 

 

Pośród starodawnych maszyn i sprzętów gospodarskich z Muzeum Wsi Kieleckiej, takich jak drewniany konny pług, miejsce znalazły także nowoczesne ciągnik i ładowarka teleskopowana Case IH. – Niebywały skok technologiczny nastąpił na przestrzeni ostatniego półwiecza. Ten kontrast to odzwierciedla, a duży wpływ na  te zmianę miały fundusze unijne – przyznaje Mariusz Kisiel, właściciel firmy z Górna koło Kielc, która dostarczyła traktory na czas wydarzenia.

Uczestnicy Europejskiego Parlamentu Wiejskiego dzięki wystawom zdjęć, poznali urokliwe zakątki regionu oraz historię świętokrzyskiej wsi. Na zdjęciach Piotra Michalca „Niezwyczajne Świętokrzyskie” goście oglądali między innymi piękne Ponidzie, Sandomierz i Kielce. Z kolei na  wystawie Szymona Pawlaka z portalu „Okiem Drona”, użyczonej prze Geopark Świętokrzyski, można było podziwiać efekty ujęć z lotu ptaka, a więc zdjęcia Pałacu Biskupów Krakowskich, czy Zamku Królewskiego w Chęcinach.  Na fotografiach  użyczonych z Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach  wystawy „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” uczestnicy oglądali, jak przed dekadami wyglądała wieś, jej mieszkańcy oraz prace gospodarskie.

 

Klimat świętokrzyskiego folkloru dopełniały zespoły ludowe Chełmiowianie z Rudek w gminie Łagów oraz Kapela z Kakonina w gminie Bieliny, w powiecie kieleckim.

 

 

Polecane aktualności
06 lutego 2023
Traktory, kombajny, maszyny niemal spod igły zobaczymy podczas targów Agrotech. Nowościami zaskoczą także producenci nawozów. Największe w halach w Polsce i jedne z najbardziej liczących się w Europie targów techniki rolniczej potrwają w Targach Kielce w dniach od 17 do 19 marca.
06 lutego 2023
New Holland, jeden z najważniejszych producentów sprzętu rolniczego po raz kolejny pokaże swoją najnowszą ofertę podczas tegorocznych targów rolniczych Agrotech w Targach Kielce.
03 lutego 2023
Z szeroką gamą produktów szykuje się na targi Agrotech przedsiębiorstwo Pöttinger. Zaprezentowane zostaną nowoczesne i potężne maszyny od uprawy gleby, siewu, mechanicznej pielęgnacji upraw. Nowościami będą kultywator Terria ze zbiornikiem Amico i nowy siewnik Aerosem.
02 lutego 2023
Polski producent maszyn rolniczych Landstal podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje różnorodne maszyny do uprawy ziemi, a przede wszystkim specjalistyczne agregaty. Nie braknie nowości.  
02 lutego 2023
Przedsiębiorstwa mogą zgłaszać produkty związane z rolnictwem i gospodarką żywnościową do konkursu o Złoty Medal Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2023. Ważne, by były one prezentowane w czasie wystawy w Targach Kielce.
30 stycznia 2023
Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk zaplanował udział w 28. Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech, które w Targach Kielce odbędą się w dniach od 17 do 19 marca.
11 stycznia 2023
Automatyczny rozdzielacz ssący (ARS) to innowacyjne rozwiązanie dozowania zboża z silosu lub pryzmy, w którym firma Zuptor zastosowała nową opcję odpowiadającą na konieczność minimalizowania kosztów zużycia energii. Urządzenie zaprezentuje podczas targów rolniczych w Kielcach w dniach od 17 do 19 marca.
28 grudnia 2022
Firma JOST to wiodący światowy producent komponentów dla ciągników i maszyn kołowych używanych przez rolników. Podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje szeroką gamę ładowaczy czołowych oraz sprzęgów i zaczepów.