Aktualności

Świętokrzyskie akcenty na V Europejskim Parlamencie Wiejskim w Kielcach. Jabłka, soki, ciągniki i urokliwe widoki
- Już po pierwszym łyku na twarzach gości malował się zachwyt. Antonówka nadaje wyjątkowy smak – mówili Kuba Czaplarski i Jerzy Misch, którzy częstowali gości naturalnym sokiem wyprodukowanym z trzech odmian jabłek przez ich firmę NoToSzok. – Zadawali pytania o skład, uprawę, o nasze gospodarstwo, które prowadzimy w powiecie buskim. Miło było słuchać tak wielu pochwał.
Aranżacja przestrzeni wypełniona była świętokrzyskimi akcentami. Kolorowo mieniły się jabłka, śliwy i grusze przywiezione przez rolników Grzegorza Przysuchę i Krzysztofa Marzeckiego z gminy Lipnik w powiecie opatowskim. Marchew, pietruszkę, buraki, pory, kapusty, kukurydzę dostarczyła Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców Sielec z powiatu kazimierskiego. Wszechobecne były dynie z kieleckiej Farmy Dyniowej oraz piękne kwiaty słonecznika od pani Ilony z Barda w gminie Raków w powiecie kieleckim.
Bogactwo smaków prezentowane było na stoisku regionalnym. Znalazły się tu między innymi oleje z Olejarni Zagłoby, cukierki Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie, Krówka Opatowska, przetwory z jagody kamczackiej od Jagodowe Pole.
Pośród starodawnych maszyn i sprzętów gospodarskich z Muzeum Wsi Kieleckiej, takich jak drewniany konny pług, miejsce znalazły także nowoczesne ciągnik i ładowarka teleskopowana Case IH. – Niebywały skok technologiczny nastąpił na przestrzeni ostatniego półwiecza. Ten kontrast to odzwierciedla, a duży wpływ na te zmianę miały fundusze unijne – przyznaje Mariusz Kisiel, właściciel firmy z Górna koło Kielc, która dostarczyła traktory na czas wydarzenia.
Uczestnicy Europejskiego Parlamentu Wiejskiego dzięki wystawom zdjęć, poznali urokliwe zakątki regionu oraz historię świętokrzyskiej wsi. Na zdjęciach Piotra Michalca „Niezwyczajne Świętokrzyskie” goście oglądali między innymi piękne Ponidzie, Sandomierz i Kielce. Z kolei na wystawie Szymona Pawlaka z portalu „Okiem Drona”, użyczonej prze Geopark Świętokrzyski, można było podziwiać efekty ujęć z lotu ptaka, a więc zdjęcia Pałacu Biskupów Krakowskich, czy Zamku Królewskiego w Chęcinach. Na fotografiach użyczonych z Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach wystawy „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” uczestnicy oglądali, jak przed dekadami wyglądała wieś, jej mieszkańcy oraz prace gospodarskie.
Klimat świętokrzyskiego folkloru dopełniały zespoły ludowe Chełmiowianie z Rudek w gminie Łagów oraz Kapela z Kakonina w gminie Bieliny, w powiecie kieleckim.