20240410-120222.jpg
Konferencja Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) w Targach Kielce przyciągnęła wielu uczestników.

Rośnie znaczenie recyklingu pojazdów. O kluczowych wyzwaniach dla sektora podczas targów Ekotech w Kielcach

10 kwietnia 2024
O sytuacji na rynku recyklingu pojazdów, nowych przepisach, wyzwaniach i problemach mówiono podczas konferencji Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) w Targach Kielce. Spotkanie przedstawicieli tego sektora odbyło się w ramach trwających w środę i czwartek Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.

Rosnące zainteresowanie ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem doprowadziło do wzrostu znaczenia recyklingu pojazdów. Wiele krajów wprowadza surowsze przepisy dotyczące recyklingu i odzyskiwania materiałów z pojazdów po ich wycofaniu z użytku. Jest to związane z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa i potrzebą ograniczania odpadów oraz zużycia surowców naturalnych.

 

Jak podkreślał Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS), podczas prelekcji otwierającej konferencję, branża recyklingu pojazdów będzie się rozwijać. Zaawansowane technologie recyklingu pozwolą na odzyskiwanie większej ilości wartościowych surowców z pojazdów kończących swój cykl życia. Jednak zagrożeń dla rynku jest wiele. – Niepokój budzi wzrost ilości demontażu pojazdów w szarej strefie, co dla nas, działających legalnie, jest znaczącym problemem. Prognozujemy też zmniejszenie liczby legalnie działających stacji ze względu na czynniki ekonomiczne, wygaśnięcie decyzji bądź brak sukcesora – tłumaczył Adam Małyszko. Wśród prognoz na 2024 i 2025 rok prezes FORS wskazywał także wyższe koszty demontażu spowodowane rosnącymi stawkami wynagrodzeń, opłat za energię, podatkami, czy biurokracją. Jak przewiduje, ceny materiałów - surowców pozyskanych z demontażu pojazdów, zachowają stabilność. Ważnymi dla rozwoju branży będą rosnące ilości sprzedaży części do innych krajów, a także rozwój rynku części z pojazdów elektrycznych, w tym baterii litowo-jonowych.

 

Pełna sala uczestników konferencji z uwagą przysłuchiwała się także prelekcjom dotyczącym przepisów. O propozycjach FORS wobec pakietu deregulacyjnego mówiła Agnieszka Misiejuk, wiceprezes stowarzyszenia. Marta Witkowska, specjalista ds. ochrony środowiska przedstawiła uwagi FORS do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Praktyczne porady FORS co do nowych przepisów Prawa o ruchu drogowym zaprezentował prezes Adam Małyszko.

 

Podczas konferencji nie brakowało praktycznych porad dla prowadzących stacje demontażu. Aleksander Demczuk, ekspert w dziedzinie dochodzeń popożarowych mówił o bezpieczeństwie przeciwpożarowym przy demontażu pojazdów elektrycznych. Mariusz Adamik, kierownik stacji demontażu pojazdów przedstawił temat wykorzystania systemu IDIS w demontażu pojazdów elektrycznych. Z kolei praktyczne porady dotyczące ESG przekazała Jolanta Okońska – Kubica, wiceprezes Fundacji ECOLOOP. O pozyskiwaniu dotacji z Funduszy Norweskich mówił zaś Sławomir Szymański, właściciel F.U.H. HOLDMAR.

Ciekawe porady i możliwości dotyczące sprzedaży używanych części przedstawili specjaliści z portali ogłoszeniowych OTOMOTO i OVOKO. Słuchacze poznali też działalność firmy SANTRADE – Centrum Maszyn do Recyklingu.

Targi Ekotech trwają w środę i czwartek, 10 i 11 kwietnia w Targach Kielce. Wszystkie informacje na targikielce.pl/ekotech

/MŚ/

 

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.