434066631-1184198745934342-7832229820876054908-n-1.jpg
Eksperci dyskutowali o wyzwaniach związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce.

System kaucyjny jest nam niezbędny. Zgodnie przyznawali eksperci podczas targów Ekotech

11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.

Drugiego dnia targów Ekotech odbyła się debata pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” organizowaną przez spółkę PolKa-Polska Kaucja, działająca w branży recyklingu w Polsce i za granicą wpierając świadomą edukację ekologiczną. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci z branży odpowiadali na pytania dotyczące zarówno obowiązków producentów, handlu, a także wszystkim konsumentów.

Prowadzącym debatę był Krzysztof Kieszkowski – Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko i Przewodniczący Rady Nadzorczej PolKa. Spółka działa w branży recyklingu w Polsce i za granicą i wspiera świadomą edukację ekologiczną.

Wśród Prelegentów debaty znaleźli się specjaliści z branży, w tym m.in. Sebastian Anioł z firmy InPost, Filip Piotrowski specjalista GOZ w UNEP/GRID, Marek Mateja – koordynuje wdrożenie SUP, Marcel Rakowski PolKa – Polska Kaucja oraz Ewa Badowska-Domagała, radca prawna.

Wszyscy prelegenci zgodnie przyznali, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu zmniejszenie liczby odpadów i poprawę cyrkularności polskiej gospodarki. Otwiera to również nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom. Będą musieli oni zmienić wiele nawyków i przyzwyczajeń.

Zgodnie z założeniami, celem na rok 2025 jest uzyskanie 77% zbiórki wprowadzonych opakowań. Pewnym jest również, że bez działającego systemu kaucyjnego będzie to niemożliwe. Badania pokazują, że obecnie niemal 90% Polaków popiera pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Ewa Badowska-Domagała, w swojej wypowiedzi podkreślała, że system kaucyjny ma służyć zwiększeniu poziomu selektywnej zbiórki, a Filip Piotrowski dodawał, że system kaucyjny ma zupełnie inną efektywność i dynamikę. Jako przykład podał Estonię, gdzie ponad 80% strumienia odpadów zbieranych wokół dróg były to opakowania po napojach, a po wprowadzeniu systemu kaucji ta ilość wynosiła niecałe 10%. System ten bardzo mocno więc wzmacnia opakowania wielokrotnego użytku, napełniane ponownie i trafiające znowu na rynek, a to kierunek mocno kreowany przez Komisję Europejską. Marek Mateja podkreślał, że system kaucyjny ma wymiar mocno edukacyjny dla konsumenta. Pokazuje społeczeństwu, że śmieci mają wartość, że można je przywrócić ponownie do użycia. Absolutnie całym sercem za wprowadzeniem systemu kaucyjnego jest również Sebastian Anioł z firmy InPost, który jest przekonany, że przyniesie zdecydowaną poprawę środowiska, a także jak to środowisko wygląda. Marcel Rakowski, jako przedstawiciel operatora przyznał zadowolenie z faktu, że bardzo dużo recyklerów, którzy prowadzą taką działalność włącza się w rozmowy i inicjatywy w przetwarzanie materiałów.

Jak zgodnie dodawali rozmówcy, cele są ambitne, bo szacunkowo zakłada się zebranie 13 mld opakowań, z czego 77 proc. wprowadzonych opakowań ma być zebranych już w pierwszym roku funkcjonowania systemu. Zobligowanych punktów zbiórki będzie do tego ok. 14-15 tys.  sklepów powyżej 200 mkw, co daje średnio na sklep ponad 666 tys. opakowań rocznie, a dziennie 2100.

/MSi/

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.
10 kwietnia 2024
O sytuacji na rynku recyklingu pojazdów, nowych przepisach, wyzwaniach i problemach mówiono podczas konferencji Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) w Targach Kielce. Spotkanie przedstawicieli tego sektora odbyło się w ramach trwających w środę i czwartek Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.