FPU.jpeg
Tatiana Koczkowa, wiceburmistrz miasta Bojarka gościem Forum Polsko Ukraińskiego.

Forum Polsko – Ukraińskie na targach Ekotech okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami miast z Polski i Ukrainy

10 kwietnia 2024
Rozmowy podczas targów Ekotech miały na celu stworzenie platformy do wymiany wiedzy i nawiązania partnerskich relacji pomiędzy miastami z dwóch krajów, z Ukrainy i Polski. Było owocne w inspirujące prezentacje, cenne dyskusje i budowanie relacji partnerskich.

Uczestnicy Forum Polsko-Ukraińskiego mogli zaczerpnąć z bogactwa doświadczeń oraz znaleźć potencjalnych partnerów do realizacji przyszłych projektów. Spotkanie otworzył Czesław Roll, Prezes Zarządu Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej.

- Nasi goście, delegacja miast ukraińskich jest z nami, aby podzielić się tym, co mają w miastach do zaoferowania, swoimi oczekiwaniami oraz tym, co chcieliby zrobić. To cisi bohaterowie, na których barkach spoczywa los mieszkańców. To oni martwią się o ich zdrowie, życie, jedzenie i mieszkanie w huku bomb czy spadających dronów – podkreślał Czesław Roll.

Wśród przedstawicieli miast ukraińskich uczestniczących w targach znalazły się również osoby pochodzące z takich miejscowości jak Bojarka, Połtawa, Umań, Zviahel, Korosteń oraz Żytomierz. Każde z tych miast miało okazję zaprezentować swój potencjał oraz możliwości rozwoju. Mówiono o innowacyjnych projektach, planach urbanistycznych oraz inwestycjach, które mają przyczynić się do poprawy warunków życia mieszkańców i wzrostu gospodarczego regionów.

Wiceburmistrz, zastępca Mera miasta Bojarki, Tatiana Koczkowa jako pierwsza nawiązała kontakt z miastem Puławy, aby zorganizować w Bojarce Forum Polsko-Ukraińskie. To dało początek współpracy obejmującej później kolejne miasta i kolejne kraje Europy. Podczas Forum Polsko – Ukraińskiego na targach Ekotech Tatiana wspominała o tej współpracy, a także o tym, z jakimi problemami borykają się jako miasta ukraińskie.

- Największym problemem jest uszkodzenie techniki komunalnej w wyniku wojny. Mieliśmy kłopot m.in. z wywozem odpadów, trwający dwa miesiące. Od naszego Partnera z Puław otrzymaliśmy pojemne śmieciowozy, dzięki którym rozwiązaliśmy powstały problem. Chcielibyśmy jednak stać się równoprawnym Partnerem, móc coś również zaoferować w zamian – podkreślała Tatiana.

Na Forum Polsko-Ukraińskim nie zabrakło również przedstawicieli polskich instytucji i firm, które podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie modernizacji miast oraz sposobami korzystania z dofinansowania z Unii Europejskiej. Tomasz Szymajda, Prezes Wschodniego Akceleratora Biznesu w PPNT Puławy, podzielił się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi efektywnego wykorzystania funduszy unijnych, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników.

W trakcie dyskusji poruszono także tematy organizacji współpracy informacyjnej i gospodarczej pomiędzy Polską a Ukrainą oraz planów przygotowywania miast ukraińskich do korzystania z funduszy unijnych. Wymieniano pomysły i strategie na rozwój wspólnych projektów oraz wsparcie dla przedsiębiorców z obu krajów.

Poruszone były zagadnienia dot. rozwoju dróg lokalnych i krajowych,  ośrodków wspierania biznesu, modernizacji zaplecza komunalnego i technicznego oraz budownictwa.  Dla przedstawicieli miast ukraińskich, spotkanie na targach było sposobnością do zaprezentowania bieżących potrzeb w zakresie odbudowy infrastruktury komunalnej ze zniszczeń wojennych,  ale też omówienia ambitnych planów rozwoju. 

Targi Ekotech trwają w Targach Kielce do czwartku, 11 kwietnia do godziny 17.

/MSi/

Polecane aktualności
12 kwietnia 2024
Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych padł podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami EKOTECH w Targach Kielce.
12 kwietnia 2024
Uroczysta gala wręczenia nagród targów Autostrada i Ekotech była idealnym podsumowaniem kończącego się właśnie wydarzenia. – Dziękujemy za Wasze zaufanie i obecność! Głęboko wierzę, że dzięki unijnym pieniądzom już niedługo znów przeżyjemy infrastrukturalny boom – powiedział Andrzej Mochoń, Prezes Targów Kielce kierując słowa uznania do wystawców.
11 kwietnia 2024
W ramach dwudniowych targów Ekotech w Targach Kielce, firma Santrade zorganizowała dwa konkursy: wiedzy i zręcznościowy. Każdy z nich przyciągnął uwagę wielu uczestników. Nagrody trafiły do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet. Gratulujemy zwycięzcom.
11 kwietnia 2024
Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego.
11 kwietnia 2024
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom.
11 kwietnia 2024
Odwiedzający 24. targi Ekotech mogli wziąć udział w dwóch ważnych spotkaniach organizowanych przez firmę Ekolog oraz Polskie Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów EKO-AUTO. Przedstawiciele firm i samorządów pogłębiali swoją wiedzę na temat m.in. audytów środowiskowych czy planowania zasobów energetycznych.
10 kwietnia 2024
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami w pierwszym dniu Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 2024.
10 kwietnia 2024
O sytuacji na rynku recyklingu pojazdów, nowych przepisach, wyzwaniach i problemach mówiono podczas konferencji Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS) w Targach Kielce. Spotkanie przedstawicieli tego sektora odbyło się w ramach trwających w środę i czwartek Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.