Do wydarzenia pozostało...

Od 25 lat w trosce o ekologię i środowisko – jubileuszowy Ekotech przed nami!

ekotech-2024-galeria-21.jpg [169.44 KB] Targi Ekotech, to kieleckie wydarzenie dedykowane branży komunalnej, które już od ćwierć wieku odgrywa kluczową rolę w rozwoju całego sektora, a także polskich miast i samorządów. Swoje najnowsze rozwiązania i maszyny prezentują dziesiątki czołowych firm, oferując innowacyjne systemy zarządzania odpadami, które znacząco poprawiają efektywność gospodarowania zasobami. Dopełnieniem są liczne fora, konferencje i spotkania, stanowiące doskonałą okazję do inspiracji.

Nadchodząca, jubileuszowa 25. edycja targów Ekotech, która odbędzie się od 8 do 10 kwietnia to  idealne miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, specjalistów ds. gospodarki odpadami oraz liderów z branży komunalnej i ochrony środowiska. To platforma wymiany doświadczeń, nawiązywania współpracy oraz poznawania najnowszych trendów i najlepszych praktyk mających kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności i zrównoważonego rozwoju tego sektora.

Na targach Ekotech po raz kolejny, zaprezentują się wiodące firmy, oferujące nowoczesne rozwiązania technologiczne. Producenci maszyn wykorzystywanych w gospodarce odpadami, urządzeń do transportu odpadów oraz wszelkich usług związanych z segregacją śmieci, przedstawiają rozwiązania, które pomagają w walce z problemem odpadów i przyczyniają się do ochrony środowiska.

W poprzedniej edycji targów uczestniczyło ponad 60 firm. Odwiedzający kielecki ośrodek wystawienniczy mieli okazję zapoznać się z takimi rozwiązaniami jak: modułowy automat zwrotny od firmy AKE Technologies, platforma do zarządzania odpadami od przedsiębiorstwa TwojeBDO, kosz na śmieci, zasilany energią słoneczną od CitySolar, elektryczna śmieciarka polskiego producenta Grupy Auto Moto Projekt, system czterech kamer wyposażonych w moduł sztucznej inteligencji od Globtrak Polska oraz wiele projektów prezentujących praktyczny wymiar recyklingu. To tylko niektóre z nowoczesnych technologii prezentowanych na targach i mogących znacząco poprawić funkcjonowanie samorządów, a także jakości życia mieszkańców.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących targom Ekotech

ekotech-2024-galeria-35.jpg [163.88 KB] Tradycyjnie, podczas targów Ekotech odbywa się Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami poświęcone m.in. innowacyjnym systemom zbiórki odpadów oraz kontroli, a także osiąganiu wyższych poziomów recyklingu. Nie brakuje również spotkań od firmy Ekolog dot. kwestii porzuconych samochodów na ulicach, sporządzania dokumentów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego czy audytów środowiskowych. Udział w Ekotech daje możliwość udziału w spotkaniach szkoleniowo-informacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS na temat m.in. najnowszych trendów i przepisów w branży recyklingu pojazdów, pakietu deregulacyjnego i ESG. W kieleckim ośrodku omawiane są aktualne wyzwania branży takie jak wprowadzenie systemu kaucyjnego czy recykling paneli fotowoltaicznych i baterii litowo-jonowych. Można także skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Każde ze spotkań stanowi doskonałą okazję do dyskusji z przedstawicielami administracji publicznej, przedsiębiorcami oraz osobami zainteresowanymi ochroną środowiska i gospodarowaniem odpadami.

Wyróżnienia dla najlepszych w branży

Stałym elementem targów Ekotech jest uroczyste wręczenie nagród wybranym Wystawcom za najnowsze i najlepsze produkty branżowe. W ubiegłym roku wyróżniono innowacyjne rozwiązania takie jak elektryczna zamiatarka ZEN, system wizyjny GT AI Globtrak, elektroniczna altana śmietnikowa, mobilne elektryczne urządzenie do prac komunalnych oraz w pełni elektryczna śmieciarka. Doceniono również działania w zakresie ochrony środowiska i zwiększania recyklingu. Nagrody przyznano za termiczne przekształcanie odpadów polimerowych oraz za kampanię edukacyjno-informacyjną w zakresie gospodarki odpadami zrealizowanej dla MkaszniaZGOK w Janczycach. Podczas nadchodzącej edycji ponownie wręczone zostaną medale targowe i nagrody za najlepsze prezentacje.

XXV Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH odbędą się od 8 do 10 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce. W tym samym czasie zaplanowano XIII Targi Techniki Gazowniczej EXPO GAS.

Tematem łączącym branżę komunalną i gazowniczą, jaki poruszony zostanie w Targach Kielce to tzw. „zielone działania”, czyli proekologiczne wykorzystanie dostępnych zasobów i możliwości. Połączenie targów Ekotech z targami EXPO-GAS niewątpliwie wyznaczy kierunek rozwoju innowacyjnych technologii w poszczególnych sektorach.

Aktualności
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.
PATRONAT HONOROWY
PARTNER STRATEGICZNY
PARTNER MERYTORYCZNY
WSPÓŁPRACA
PATRONAT: Forum Polsko-Ukraińskie i Strefa współpracy z Ukrainą
PARTNERZY MEDIALNI