39586545c8bc15f06f1b.jpg

O uprawie konopi włóknistych podczas targów Agrotech 2019

09 marca 2019
W rolnictwie „wszystko zaczyna się od nasion”, dlatego hodowla, uprawa i sprzedaż najwyższej jakości materiałów siewnych polskich odmian konopi przemysłowych jest bardzo ważna.

Pierwszego dnia jubileuszowej 25 edycji targów Agrotech odbyła się konferencja dotycząca nauki i doradztwa w praktyce rolniczej. Drugi z jej paneli dotyczył uprawy konopi włóknistych w gospodarstwach rolnych. W Polsce obecnie konopie włókniste uprawia 200 rolników na 600 hektarach.

Zainteresowani usłyszeli o historii uprawiania konopi na świecie, ustawie regulującej hodowlę tych roślin w Polsce. Słuchacze dowiedzieli się także, jak działa Instytut i jak to się stało, że polski Instytut stał się globalnym graczem w branży.

Co program oferuje polskim rolnikom?

  • wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNIRZ,
  • pomoc od siewu do zbioru,
  • zakup 100% plonu nasion,
  • atrakcyjne ceny i warunki rozliczeń,
  • pomoc przy zdobyciu pozostałych elementów rośliny (np.omłotu),
  • pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
  • opieka merytoryczna przedstawiecieli IWNIRZ,
  • współpracę z rządowym instytutem badawczym.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich powołał do realizacji Program Konopny stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

Wszystkie trzy odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych (Δ9THC).

Organizatorem spotkania było Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu

(JL)

Polecane aktualności
10 października 2021
Podczas tegorocznych targów Agrotech zwiedzający mają okazję zapoznać się ze sprzętem i nowościami od wielu zagranicznych i Polskich producentów. Co ciekawego można zobaczyć na Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej oraz Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarski Zasobami Leśnymi?
09 października 2021
Po raz pierwszy Centrum Kongresowe Targów Kielce gości prelegentów i gości Światowego Kongresu Drobiarskiego. Wśród tematów, które podejmują prelegenci znajdują się między perspektywy dla producentów drobiu i jaj, zrównoważony rozwój łańcucha produkcji drobiu czy zarządzanie i dobrostan u stad rodzicielskich brojlerów.
09 października 2021
W drugim dniu Targów AGROTECH zwiedzający mogli spotkać Marlenę i Weronikę z GR.Załogi oraz Matheo780.
08 października 2021
Podczas uroczystej gali wręczono m.in. Puchar Prezesa KRUS oraz Puchar Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza
08 października 2021
250 wystawców z 9 krajów zaprezentuje najnowszy sprzęt i urządzenia niezbędne w każdym gospodarstwie! Rolnicy z całej polski mogą zwiedzać wyjątkową jesienną wystawę, która zajmuje ponad 10 tysięcy metrów.
06 października 2021
Bloki prefabrykowane Wall Block to idealna alternatywa dla popularnie stosowanych murów oporowych. Z ogromem ich zalet przedstawiciele branży rolniczej będą mogli się zapoznać na stoisku ZF-36 podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.
30 września 2021
Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej zapraszają na spotkanie z Influencerami rolniczymi. Podczas Agrotechu będzie można porozmawiać z Mateuszem Misiakiem, popularnym Matheo780 oraz GR Załogą czyli siostrami Marleną i Weroniką Załoga. Spotkanie rozpocznie się 9 października o 11:00 w Kapsule E3 kieleckiego ośrodka.
28 września 2021
Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii zaprasza do udziału w międzynarodowych spotkaniach brokerskich, które odbędą się przy w ramach targów Agrotech 8 i 9 października.