39586545c8bc15f06f1b.jpg

O uprawie konopi włóknistych podczas targów Agrotech 2019

09 marca 2019
W rolnictwie „wszystko zaczyna się od nasion”, dlatego hodowla, uprawa i sprzedaż najwyższej jakości materiałów siewnych polskich odmian konopi przemysłowych jest bardzo ważna.

Pierwszego dnia jubileuszowej 25 edycji targów Agrotech odbyła się konferencja dotycząca nauki i doradztwa w praktyce rolniczej. Drugi z jej paneli dotyczył uprawy konopi włóknistych w gospodarstwach rolnych. W Polsce obecnie konopie włókniste uprawia 200 rolników na 600 hektarach.

Zainteresowani usłyszeli o historii uprawiania konopi na świecie, ustawie regulującej hodowlę tych roślin w Polsce. Słuchacze dowiedzieli się także, jak działa Instytut i jak to się stało, że polski Instytut stał się globalnym graczem w branży.

Co program oferuje polskim rolnikom?

  • wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNIRZ,
  • pomoc od siewu do zbioru,
  • zakup 100% plonu nasion,
  • atrakcyjne ceny i warunki rozliczeń,
  • pomoc przy zdobyciu pozostałych elementów rośliny (np.omłotu),
  • pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
  • opieka merytoryczna przedstawiecieli IWNIRZ,
  • współpracę z rządowym instytutem badawczym.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich powołał do realizacji Program Konopny stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

Wszystkie trzy odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych (Δ9THC).

Organizatorem spotkania było Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu

(JL)

Polecane aktualności
17 lutego 2020
Marka Case IH zaprezentuje rewolucyjne rozwiązania w branży maszyn rolniczych na targach Agrotech 2020 w Kielcach
17 lutego 2020
Podążając za tym hasłem, marka STEYR tworzy rozwiązania, które rewolucjonizują branżę rolniczą. To właśnie technologia przyszłości zamknięta w maszynach marki STEYR jest tematem tegorocznej ekspozycji w Targach Kielce.
26 lutego 2020
Wśród nich premierowo ZETOR CRYSTAL HD 170. Nowości oraz całe portfolio ciągników będzie można obejrzeć już w marcu w Targach Kielce.
03 marca 2020
Informujemy, że pracujemy zgodnie z kalendarzem targów i żadna z imprez nie została odwołana, jak również nie uległy zmianie terminy planowanych wydarzeń.
03 marca 2020
AGRIMET debiutuje na rynku producentów maszyn rolniczych. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się zbudować nowy zakład produkcyjny wyposażony w linię technologiczną dedykowaną produkcji maszyn rolniczych.
04 marca 2020
Podczas tegorocznych targów rolniczych na stoisku zbiorowym zaprezentują się firmy z Regionu Piermskiego
06 marca 2020
Podczas Targów Techniki Rolniczej AGROTECH swoje jubileusze będą obchodzić nasi stali wystawcy. 10 lat swojej działalności świętuje w tym roku Gospodarz.pl. Z tej okazji przygotował mnóstwo atrakcji urodzinowych, które zaprezentuje w Targach Kielce.
17 maja 2020
Czerwcowa edycja XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH została przesunięta na listopad
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy