Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
39586545c8bc15f06f1b.jpg

O uprawie konopi włóknistych podczas targów Agrotech 2019

09 marca 2019
W rolnictwie „wszystko zaczyna się od nasion”, dlatego hodowla, uprawa i sprzedaż najwyższej jakości materiałów siewnych polskich odmian konopi przemysłowych jest bardzo ważna.

Pierwszego dnia jubileuszowej 25 edycji targów Agrotech odbyła się konferencja dotycząca nauki i doradztwa w praktyce rolniczej. Drugi z jej paneli dotyczył uprawy konopi włóknistych w gospodarstwach rolnych. W Polsce obecnie konopie włókniste uprawia 200 rolników na 600 hektarach.

Zainteresowani usłyszeli o historii uprawiania konopi na świecie, ustawie regulującej hodowlę tych roślin w Polsce. Słuchacze dowiedzieli się także, jak działa Instytut i jak to się stało, że polski Instytut stał się globalnym graczem w branży.

Co program oferuje polskim rolnikom?

  • wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNIRZ,
  • pomoc od siewu do zbioru,
  • zakup 100% plonu nasion,
  • atrakcyjne ceny i warunki rozliczeń,
  • pomoc przy zdobyciu pozostałych elementów rośliny (np.omłotu),
  • pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
  • opieka merytoryczna przedstawiecieli IWNIRZ,
  • współpracę z rządowym instytutem badawczym.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich powołał do realizacji Program Konopny stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

Wszystkie trzy odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych (Δ9THC).

Organizatorem spotkania było Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu

(JL)

Polecane aktualności
22 czerwca 2021
Jesienna odsłona Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej nabiera tempa. Pierwsi wystawcy już dziś zachęcają do wizyty na swoich stoiskach. Zetor przyjedzie do Targów Kielce, aby zaprezentować swoje nowości, a są to m.in. kosiarki ciągnikowe i kompaktowe ciągniki z serii COMPAX.
17 marca 2021
W poniedziałek 15 marca ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok. Wnioski w tym roku można składać jedynie w formie elektronicznej, w tym celu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępnia aplikację eWniosekPlus.
17 maja 2020
Czerwcowa edycja XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH została przesunięta na listopad
06 marca 2020
Podczas Targów Techniki Rolniczej AGROTECH swoje jubileusze będą obchodzić nasi stali wystawcy. 10 lat swojej działalności świętuje w tym roku Gospodarz.pl. Z tej okazji przygotował mnóstwo atrakcji urodzinowych, które zaprezentuje w Targach Kielce.
04 marca 2020
Podczas tegorocznych targów rolniczych na stoisku zbiorowym zaprezentują się firmy z Regionu Piermskiego
03 marca 2020
AGRIMET debiutuje na rynku producentów maszyn rolniczych. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się zbudować nowy zakład produkcyjny wyposażony w linię technologiczną dedykowaną produkcji maszyn rolniczych.
26 lutego 2020
Wśród nich premierowo ZETOR CRYSTAL HD 170. Nowości oraz całe portfolio ciągników będzie można obejrzeć już w marcu w Targach Kielce.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy