solar-power-862602-960-720.jpg
W styczniu w ramach modernizacji gospodarstw rolnych ma ruszyć nabór wniosków o dotacje do zielonej energii. (fot. pixabay)

Na zieloną energię, nawadnianie… Te działania z PROW są zaplanowane na 2023

28 grudnia 2022
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało harmonogram naborów wniosków na działania w ramach nadal realizowanego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na rok 2023. Zaplanowane zostało wsparcie do inwestycji w nawadnianie i zieloną energię, a także pomoc dla dotkliwie poszkodowanych w wyniku wojny.

W planie na 2023 rok nie ma najpopularniejszych działań, jak restrukturyzacja małych gospodarstw, młody rolnik oraz obszarów a,b, c i d z modernizacji gospodarstw rolnych, czyli dotacji do rozwoju produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego oraz do zakupu maszyn.


Harmonogram trwających i planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020 do 29 grudnia 2023 roku

ROZWÓJ GOSPODARSTW
1. Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - do 30 grudnia 2022 roku oraz od 2 stycznia do 29 grudnia 2023 roku
2. Tworzenie grup producentów i organizacji producentów - od 17 listopada do 30 grudnia 2022 roku
3. Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej -  grudzień 2022 rok
4. Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, czyli nawadnianie w gospodarstwie - styczeń 2023 rok
5. Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar f, czyli zielona energia w gospodarstwie - styczeń 2023 rok
6. Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - styczeń 2023 rok
7. Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych -  luty 2023 rok oraz czerwiec 2023 rok

ROZWÓJ TERYTORIALNY
8. Scalanie gruntów  - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, który ogłasza kolejne nabory w 2022 roku.
9. Gospodarka wodno-ściekowa - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 roku.
10. Budowa lub modernizacja dróg lokalnych - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 roku 
11. Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność - terminy uzależnione od Lokalnych Grup Działania, które ogłaszają nabory w 2023 roku
12. Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania - nabór ciągły. Wnioski o przyznanie pomocy na operacje polegające na realizacji albo przygotowaniu połączonym z realizacją projektu współpracy składa się do 31 grudnia 2022 roku

TRANSFER WIEDZY I INNOWACJI
13. Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków
14. Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków
15. Wsparcie dla szkolenia doradców - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków

OCHRONA EKOSYSTEMÓW I EFEKTYWNE GOSPODAROWANIE ZASOBAMI NATURALNYMI
16. Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa 
17. Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne
18. Rolnictwo ekologiczne
19. Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) 2023 r. 

Na te cztery działania  nabory będą oprowadzone  od 15 marca do 15 maja 2023 roku. Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2023 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 16 maja stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

20. Zarządzanie zasobami wodnymi - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, który ogłosi nabory w 2022 i 2023 roku

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
21. Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt  - od 1 do 30 grudnia 2022 roku, w maju 2023 roku, w listopadzie 2023 roku

 

Jak zaznacza ministerstwo, planowane terminy niektórych naborów wniosków mogą ulec zmianie w wyniku przebiegu procesu legislacyjnego projektów aktów prawnych lub w wyniku wydłużenia terminu naboru wniosków (zgodnie z informacją o tym wydłużeniu podaną do publicznej wiadomości przez podmiot właściwy w sprawie o przyznanie pomocy na stronie internetowej administrowanej przez ten podmiot).

 

Szczegółowych informacji o dotacjach dla rolników będzie można zasięgnąć na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w czasie targów Agrotech i Lax-Expo w dniach 17-19 marca w Targach Kielce. 

 

oprac. na podstawie gov.pl 

/MŚ/

Polecane aktualności
28 grudnia 2022
Automatyczny rozdzielacz ssący (ARS) to innowacyjne rozwiązanie dozowania zboża z silosu lub pryzmy, w którym firma Zuptor zastosowała nowe rozwiązanie odpowiadające na konieczność minimalizowania kosztów zużycia energii. Urządzenie zaprezentuje podczas targów rolniczych w Kielcach w dniach od 17 do 19 marca.
28 grudnia 2022
Firma JOST to wiodący światowy producent komponentów dla ciągników i maszyn kołowych używanych przez rolników. Podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje szeroką gamę ładowaczy czołowych oraz sprzęgów i zaczepów.
21 grudnia 2022
Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH znalazły się w grupie wydarzeń wskazanych przez Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, jako dających pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego albo prawa z rejestracji w przypadku wystawienia na nich wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego.
07 grudnia 2022
Ładowarki teleskopowe T7035 i T7042T to nowość, którą przedsiębiorstwo Weideman zaprezentuje podczas targów Agrotech w dniach od 17 do 19 marca 2023 roku w Kielcach.
06 grudnia 2022
Hodowców bydła w pracach przy podgarnianiu paszy zmieni robot sterowany za pomocą smartphona. Urządzenie porusza się nie tylko po oborze, ale i pomiędzy budynkami, samodzielnie steruje drzwiami automatycznymi. Nowość EM LIZARD  od przedsiębiorstwa Euromilk będzie można zobaczyć na targach Agrotech w Kielcach.
30 listopada 2022
Z prezentacją nowych produktów udział w 28.edycji targów Agrotech 2023 zapowiada  się marka Fendt. Zobaczymy  ciągniki z serii Vario Gen7 - całkowicie nowy projekt firmy przedsiębiorstwa i rozszerzenie zakresu mocy do 300 KM dla różnorodnych zastosowań.
29 listopada 2022
Cenione i znane marki deklarują udział w 28. edycji Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. Wydarzenie, które odbędzie się od 17 do 19 marca zapowiada się już teraz okazale. Będą prezentacje najnowszych osiągnięć tej branży przemysłu. Firmy, które chcą przygotować duże stoiska, do 12 grudnia mogą skorzystać ze specjalnych warunków proponowanych przez Targi Kielce.
07 listopada 2022
– Ważne, żeby przed rozpoczęciem naborów rolnicy zostali dobrze poinformowani o wszystkich możliwościach krajowego Planu Strategicznego, aby mogli maksymalnie z nich skorzystać – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej w czwartek, 3 listopada. Resort rolnictwa przygotował prezentację z informacjami o wysokości dopłat, punktacji i warunkach uzyskania.