solar-power-862602-960-720.jpg
W styczniu w ramach modernizacji gospodarstw rolnych ma ruszyć nabór wniosków o dotacje do zielonej energii. (fot. pixabay)

Na zieloną energię, nawadnianie… Te działania z PROW są zaplanowane na 2023

28 grudnia 2022
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało harmonogram naborów wniosków na działania w ramach nadal realizowanego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na rok 2023. Zaplanowane zostało wsparcie do inwestycji w nawadnianie i zieloną energię, a także pomoc dla dotkliwie poszkodowanych w wyniku wojny.

W planie na 2023 rok nie ma najpopularniejszych działań, jak restrukturyzacja małych gospodarstw, młody rolnik oraz obszarów a,b, c i d z modernizacji gospodarstw rolnych, czyli dotacji do rozwoju produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego oraz do zakupu maszyn.


Harmonogram trwających i planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020 do 29 grudnia 2023 roku

ROZWÓJ GOSPODARSTW
1. Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - do 30 grudnia 2022 roku oraz od 2 stycznia do 29 grudnia 2023 roku
2. Tworzenie grup producentów i organizacji producentów - od 17 listopada do 30 grudnia 2022 roku
3. Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej -  grudzień 2022 rok
4. Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, czyli nawadnianie w gospodarstwie - styczeń 2023 rok
5. Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar f, czyli zielona energia w gospodarstwie - styczeń 2023 rok
6. Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - styczeń 2023 rok
7. Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych -  luty 2023 rok oraz czerwiec 2023 rok

ROZWÓJ TERYTORIALNY
8. Scalanie gruntów  - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, który ogłasza kolejne nabory w 2022 roku.
9. Gospodarka wodno-ściekowa - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 roku.
10. Budowa lub modernizacja dróg lokalnych - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 roku 
11. Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność - terminy uzależnione od Lokalnych Grup Działania, które ogłaszają nabory w 2023 roku
12. Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania - nabór ciągły. Wnioski o przyznanie pomocy na operacje polegające na realizacji albo przygotowaniu połączonym z realizacją projektu współpracy składa się do 31 grudnia 2022 roku

TRANSFER WIEDZY I INNOWACJI
13. Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków
14. Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków
15. Wsparcie dla szkolenia doradców - przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków

OCHRONA EKOSYSTEMÓW I EFEKTYWNE GOSPODAROWANIE ZASOBAMI NATURALNYMI
16. Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa 
17. Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne
18. Rolnictwo ekologiczne
19. Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) 2023 r. 

Na te cztery działania  nabory będą oprowadzone  od 15 marca do 15 maja 2023 roku. Wniosek wraz z załącznikami może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2023 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od dnia 16 maja stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

20. Zarządzanie zasobami wodnymi - terminy uzależnione od Samorządu Województwa, który ogłosi nabory w 2022 i 2023 roku

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
21. Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt  - od 1 do 30 grudnia 2022 roku, w maju 2023 roku, w listopadzie 2023 roku

 

Jak zaznacza ministerstwo, planowane terminy niektórych naborów wniosków mogą ulec zmianie w wyniku przebiegu procesu legislacyjnego projektów aktów prawnych lub w wyniku wydłużenia terminu naboru wniosków (zgodnie z informacją o tym wydłużeniu podaną do publicznej wiadomości przez podmiot właściwy w sprawie o przyznanie pomocy na stronie internetowej administrowanej przez ten podmiot).

 

Szczegółowych informacji o dotacjach dla rolników będzie można zasięgnąć na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w czasie targów Agrotech i Lax-Expo w dniach 17-19 marca w Targach Kielce. 

 

oprac. na podstawie gov.pl 

/MŚ/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Za 30-letnie doświadczenie w produkcji szerokiego asortymentu maszyn rolniczych została doceniona firma Jar-met z Węgrowa na Mazowszu w czasie targów techniki rolniczej Agrotech. Otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa.
09 maja 2023
W piątek, 8 marca 2024 roku rozpocznie się XXIX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawy potrwają do popołudnia w niedzielę, 10 marca.
05 kwietnia 2023
Targi Agrotech zostały Partnerem Premium pierwszej w Polsce konferencji marketingowej dla branży rolniczej - Agrocon. Ekipa Agrotechu pojawi się również na wydarzeniu i zaprezentuje prelekcję pod tytułem: Targi – marketing przyszłości. Spotkajmy się przy kawie
03 kwietnia 2023
Siedem przedsiębiorstw z Ukrainy prezentowało ofertę podczas 28. edycji targów techniki rolniczej Agrotech w Kielcach, kolejne przyjechały na rekonesans. – Tu można się pokazać i znaleźć klienta, co przyniesie firmie wyniki, sprzedaż, rozpoznawalność – mówił przedstawiciel Maans.
27 marca 2023
Targi techniki rolniczej, zorganizowane w dnia od 17 do 19 marca w Targach Kielce, zostały ocenione najwyżej w Polsce w plebiscycie „Gazety Targowej”. Redakcja wydawnictwa pod uwagę wzięła profesjonalną organizację wydarzenia, doskonałą obsługę wystawców i zwiedzających oraz bardzo dobrą współpracę z przedstawicielami mediów.
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.