DSC09438.JPG
- Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich - mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego.

Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa, o nowej wspólnej polityce rolnej

13 września 2022
– Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi – mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie od poniedziałku do czwartku trwa w Targach Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.

Europejski Parlament Wiejski to inicjatywa trzech ważnych organizacji - są to European Rural Community Alliance (ERCA), Partnership for Rural Europe (PREPARE), European LEADER Association for Rural Development (ELARD). Wydarzenie jest organizowane co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a miejsce spotkania - Targi Kielce i Centrum Kongresowe. W piątej edycji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego uczestniczy 400 przedstawicieli organizacji społecznych, publicznych, naukowych i gospodarczych z niemal 40 krajów Europy.

Nowa wspólna polityka rolna i pakt dla wsi

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa  Janusz Wojciechowski  omówił obecne i przyszłe działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz obszarów wiejskich.

- Kiedy w czerwcu 2021 roku opublikowaliśmy wizję długoterminową dla obszarów wiejskich, zidentyfikowaliśmy Europejski Parlament Wiejski jako partnera do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich. Od stycznia organizacje ELARD [red. Europejskie Stowarzyszenie Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich], ERCA [red.  Sojusz Europejskiej Wspólnoty Wiejskiej] oraz PREPARE [red. Partnerstwo dla obszarów wiejskich Europy] i inne instytucje zaangażowały się i przyczyniły do powstawania Paktu dla Obszarów Wiejskich. Ten pakt ma na celu po raz pierwszy zebrać wszystkich przedstawicieli rządów i przedsiębiorców , aby pracować razem, osiągnąć zamierzone cele dotyczące  długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich aż do 2040 roku. To trudne, ale też obiecujące – mówił komisarz.

 

Jak wyjaśniał, obszary wiejskie borykają się z problemami strukturalnymi, takimi jak brak atrakcyjnych możliwości zatrudnienia, infrastruktury cyfrowej i niezbędnych usług dla młodych osób.

- Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi. Tematy akcji dotyczą m.in. mobilności, energii, klimatu, innowacyjności dla młodzieży czy ekonomii społecznej. Pakt dla Obszarów Wiejskich ma trzy cele: zdefiniować głosy mieszkańców wsi, aby umieścić je wyżej w agendzie politycznej, a także wypracować możliwość współpracy i wzajemnego uczenia się oraz dobrowolnego zaangażowania w działanie. W szczególności mamy nadzieję, że państwa członkowskie zbudują dedykowane strategie dla obszarów wiejskich, rozpoczną działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i zainwestują fundusze Unii Europejskiej na obszarach wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski.

 

Jak wyjaśniał unijny komisarz, nowa wspólna polityka rolna będzie nadal promować wzrost zatrudnienia, równość płci, w tym udział kobiet w rolnictwie, włączenie społeczne i rozwój lokalny na obszarach wiejskich. - W latach 2023-2027 ramy prawne dadzą szeroki wachlarz możliwości wzmocnienia obszarów wiejskich. Inteligentne wioski to społeczności wiejskie, które mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, mają potencjał, aby pomóc przezwyciężyć wyzwania i poprawić jakość życia na obszarach wiejskich poprzez wykorzystanie nowych technologii w innowacjach społecznych. Podczas czwartkowego panelu dotyczącego paktu europejskiego, będziemy omawiali sam pakt, ale również to co może on przynieść w przyszłości - zapowiedział Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.

 

 

 

Polecane aktualności
06 lutego 2023
Traktory, kombajny, maszyny niemal spod igły zobaczymy podczas targów Agrotech. Nowościami zaskoczą także producenci nawozów. Największe w halach w Polsce i jedne z najbardziej liczących się w Europie targów techniki rolniczej potrwają w Targach Kielce w dniach od 17 do 19 marca.
06 lutego 2023
New Holland, jeden z najważniejszych producentów sprzętu rolniczego po raz kolejny pokaże swoją najnowszą ofertę podczas tegorocznych targów rolniczych Agrotech w Targach Kielce.
03 lutego 2023
Z szeroką gamą produktów szykuje się na targi Agrotech przedsiębiorstwo Pöttinger. Zaprezentowane zostaną nowoczesne i potężne maszyny od uprawy gleby, siewu, mechanicznej pielęgnacji upraw. Nowościami będą kultywator Terria ze zbiornikiem Amico i nowy siewnik Aerosem.
02 lutego 2023
Polski producent maszyn rolniczych Landstal podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje różnorodne maszyny do uprawy ziemi, a przede wszystkim specjalistyczne agregaty. Nie braknie nowości.  
02 lutego 2023
Przedsiębiorstwa mogą zgłaszać produkty związane z rolnictwem i gospodarką żywnościową do konkursu o Złoty Medal Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2023. Ważne, by były one prezentowane w czasie wystawy w Targach Kielce.
30 stycznia 2023
Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk zaplanował udział w 28. Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech, które w Targach Kielce odbędą się w dniach od 17 do 19 marca.
11 stycznia 2023
Automatyczny rozdzielacz ssący (ARS) to innowacyjne rozwiązanie dozowania zboża z silosu lub pryzmy, w którym firma Zuptor zastosowała nową opcję odpowiadającą na konieczność minimalizowania kosztów zużycia energii. Urządzenie zaprezentuje podczas targów rolniczych w Kielcach w dniach od 17 do 19 marca.
28 grudnia 2022
Firma JOST to wiodący światowy producent komponentów dla ciągników i maszyn kołowych używanych przez rolników. Podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje szeroką gamę ładowaczy czołowych oraz sprzęgów i zaczepów.