DSC09438.JPG
- Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich - mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego.

Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa, o nowej wspólnej polityce rolnej

13 września 2022
– Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi – mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie od poniedziałku do czwartku trwa w Targach Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.

Europejski Parlament Wiejski to inicjatywa trzech ważnych organizacji - są to European Rural Community Alliance (ERCA), Partnership for Rural Europe (PREPARE), European LEADER Association for Rural Development (ELARD). Wydarzenie jest organizowane co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a miejsce spotkania - Targi Kielce i Centrum Kongresowe. W piątej edycji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego uczestniczy 400 przedstawicieli organizacji społecznych, publicznych, naukowych i gospodarczych z niemal 40 krajów Europy.

Nowa wspólna polityka rolna i pakt dla wsi

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa  Janusz Wojciechowski  omówił obecne i przyszłe działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz obszarów wiejskich.

- Kiedy w czerwcu 2021 roku opublikowaliśmy wizję długoterminową dla obszarów wiejskich, zidentyfikowaliśmy Europejski Parlament Wiejski jako partnera do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich. Od stycznia organizacje ELARD [red. Europejskie Stowarzyszenie Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich], ERCA [red.  Sojusz Europejskiej Wspólnoty Wiejskiej] oraz PREPARE [red. Partnerstwo dla obszarów wiejskich Europy] i inne instytucje zaangażowały się i przyczyniły do powstawania Paktu dla Obszarów Wiejskich. Ten pakt ma na celu po raz pierwszy zebrać wszystkich przedstawicieli rządów i przedsiębiorców , aby pracować razem, osiągnąć zamierzone cele dotyczące  długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich aż do 2040 roku. To trudne, ale też obiecujące – mówił komisarz.

 

Jak wyjaśniał, obszary wiejskie borykają się z problemami strukturalnymi, takimi jak brak atrakcyjnych możliwości zatrudnienia, infrastruktury cyfrowej i niezbędnych usług dla młodych osób.

- Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi. Tematy akcji dotyczą m.in. mobilności, energii, klimatu, innowacyjności dla młodzieży czy ekonomii społecznej. Pakt dla Obszarów Wiejskich ma trzy cele: zdefiniować głosy mieszkańców wsi, aby umieścić je wyżej w agendzie politycznej, a także wypracować możliwość współpracy i wzajemnego uczenia się oraz dobrowolnego zaangażowania w działanie. W szczególności mamy nadzieję, że państwa członkowskie zbudują dedykowane strategie dla obszarów wiejskich, rozpoczną działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i zainwestują fundusze Unii Europejskiej na obszarach wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski.

 

Jak wyjaśniał unijny komisarz, nowa wspólna polityka rolna będzie nadal promować wzrost zatrudnienia, równość płci, w tym udział kobiet w rolnictwie, włączenie społeczne i rozwój lokalny na obszarach wiejskich. - W latach 2023-2027 ramy prawne dadzą szeroki wachlarz możliwości wzmocnienia obszarów wiejskich. Inteligentne wioski to społeczności wiejskie, które mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, mają potencjał, aby pomóc przezwyciężyć wyzwania i poprawić jakość życia na obszarach wiejskich poprzez wykorzystanie nowych technologii w innowacjach społecznych. Podczas czwartkowego panelu dotyczącego paktu europejskiego, będziemy omawiali sam pakt, ale również to co może on przynieść w przyszłości - zapowiedział Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.

 

 

 

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Za 30-letnie doświadczenie w produkcji szerokiego asortymentu maszyn rolniczych została doceniona firma Jar-met z Węgrowa na Mazowszu w czasie targów techniki rolniczej Agrotech. Otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa.
09 maja 2023
W piątek, 8 marca 2024 roku rozpocznie się XXIX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawy potrwają do popołudnia w niedzielę, 10 marca.
05 kwietnia 2023
Targi Agrotech zostały Partnerem Premium pierwszej w Polsce konferencji marketingowej dla branży rolniczej - Agrocon. Ekipa Agrotechu pojawi się również na wydarzeniu i zaprezentuje prelekcję pod tytułem: Targi – marketing przyszłości. Spotkajmy się przy kawie
03 kwietnia 2023
Siedem przedsiębiorstw z Ukrainy prezentowało ofertę podczas 28. edycji targów techniki rolniczej Agrotech w Kielcach, kolejne przyjechały na rekonesans. – Tu można się pokazać i znaleźć klienta, co przyniesie firmie wyniki, sprzedaż, rozpoznawalność – mówił przedstawiciel Maans.
27 marca 2023
Targi techniki rolniczej, zorganizowane w dnia od 17 do 19 marca w Targach Kielce, zostały ocenione najwyżej w Polsce w plebiscycie „Gazety Targowej”. Redakcja wydawnictwa pod uwagę wzięła profesjonalną organizację wydarzenia, doskonałą obsługę wystawców i zwiedzających oraz bardzo dobrą współpracę z przedstawicielami mediów.
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.