DSC09757.JPG

O przyszłości Europy w Targach Kielce. Kluczowy głos rolników

15 września 2022
– Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów podczas dyskusji w Targach Kielce.

Przypomnijmy, w Centrum Kongresowym Targów Kielce od 12 do 15 września trwa Europejski Parlament Wiejski, który organizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. 

 

W środę, 14 września, podczas trzeciego dnia Europejskiego Parlamentu Wiejskiego zorganizowano panel dyskusyjny o przyszłości Europy i obszarów wiejskich, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji europejskich, pochodzący z sześciu krajów.

 

Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów, podkreślił znaczenie dokumentu jakim jest długoterminowa wizja dotycząca obszarów wiejskich, który może w znaczący sposób przyspieszyć transformację tych obszarów. – Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił.

Toma Šutić z Chorwacji, członek Gabinetu Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z demokracją obywatelską i aspektami społecznymi wspomniał o wartościach, które pozwolą zbudować silne społeczeństwo europejskie. –  Powinniśmy słuchać głosu obywateli, aby przy takich zasobach jakie posiadamy, w jak najlepszy sposób wypracować wspólne rozwiązanie.

Normunds Popens, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej zaznaczał, że nie tylko rolnictwo jest przyszłością obszarów wiejskich.  – W DGREGIO, w ramach polityki spójności, tworząc długoterminową wizję dla obszarów wiejskich, wspieramy lokalne grupy działania i inteligentne wioski. Chcemy pokazać, że jedynie we współpracy z różnymi terytoriami będziemy w stanie odnieść sukces. Nowe cele polityki spójności opierają się o stymulację dialogu między różnymi modelami zarządzania czy interesariuszami – opowiadał 

W kolejnym etapie panelu podjęto dyskusję na temat zmian klimatu, zielonego ładu, spójności oraz wykorzystania dostępnych programów i instrumentów europejskich.

Wspomniano także o Polsce, w której w nowej perspektywie budżetowej dostępnych jest na rzecz polityki spójności na najbliższych siedem lat ponad 300 miliardów złotych. Te środki z pewnością umożliwią zrealizowanie celów służących wprowadzaniu Ładu Zielonego dla Europy. Do stworzenia Zielonego Ładu w całej Europie trzeba stosować podejście horyzontalne. 

Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes Agricultural and Rural Convention 2020.

 

 

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Za 30-letnie doświadczenie w produkcji szerokiego asortymentu maszyn rolniczych została doceniona firma Jar-met z Węgrowa na Mazowszu w czasie targów techniki rolniczej Agrotech. Otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa.
09 maja 2023
W piątek, 8 marca 2024 roku rozpocznie się XXIX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawy potrwają do popołudnia w niedzielę, 10 marca.
05 kwietnia 2023
Targi Agrotech zostały Partnerem Premium pierwszej w Polsce konferencji marketingowej dla branży rolniczej - Agrocon. Ekipa Agrotechu pojawi się również na wydarzeniu i zaprezentuje prelekcję pod tytułem: Targi – marketing przyszłości. Spotkajmy się przy kawie
03 kwietnia 2023
Siedem przedsiębiorstw z Ukrainy prezentowało ofertę podczas 28. edycji targów techniki rolniczej Agrotech w Kielcach, kolejne przyjechały na rekonesans. – Tu można się pokazać i znaleźć klienta, co przyniesie firmie wyniki, sprzedaż, rozpoznawalność – mówił przedstawiciel Maans.
27 marca 2023
Targi techniki rolniczej, zorganizowane w dnia od 17 do 19 marca w Targach Kielce, zostały ocenione najwyżej w Polsce w plebiscycie „Gazety Targowej”. Redakcja wydawnictwa pod uwagę wzięła profesjonalną organizację wydarzenia, doskonałą obsługę wystawców i zwiedzających oraz bardzo dobrą współpracę z przedstawicielami mediów.
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.