DSC09757.JPG

O przyszłości Europy w Targach Kielce. Kluczowy głos rolników

15 września 2022
– Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów podczas dyskusji w Targach Kielce.

Przypomnijmy, w Centrum Kongresowym Targów Kielce od 12 do 15 września trwa Europejski Parlament Wiejski, który organizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. 

 

W środę, 14 września, podczas trzeciego dnia Europejskiego Parlamentu Wiejskiego zorganizowano panel dyskusyjny o przyszłości Europy i obszarów wiejskich, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji europejskich, pochodzący z sześciu krajów.

 

Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów, podkreślił znaczenie dokumentu jakim jest długoterminowa wizja dotycząca obszarów wiejskich, który może w znaczący sposób przyspieszyć transformację tych obszarów. – Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił.

Toma Šutić z Chorwacji, członek Gabinetu Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z demokracją obywatelską i aspektami społecznymi wspomniał o wartościach, które pozwolą zbudować silne społeczeństwo europejskie. –  Powinniśmy słuchać głosu obywateli, aby przy takich zasobach jakie posiadamy, w jak najlepszy sposób wypracować wspólne rozwiązanie.

Normunds Popens, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej zaznaczał, że nie tylko rolnictwo jest przyszłością obszarów wiejskich.  – W DGREGIO, w ramach polityki spójności, tworząc długoterminową wizję dla obszarów wiejskich, wspieramy lokalne grupy działania i inteligentne wioski. Chcemy pokazać, że jedynie we współpracy z różnymi terytoriami będziemy w stanie odnieść sukces. Nowe cele polityki spójności opierają się o stymulację dialogu między różnymi modelami zarządzania czy interesariuszami – opowiadał 

W kolejnym etapie panelu podjęto dyskusję na temat zmian klimatu, zielonego ładu, spójności oraz wykorzystania dostępnych programów i instrumentów europejskich.

Wspomniano także o Polsce, w której w nowej perspektywie budżetowej dostępnych jest na rzecz polityki spójności na najbliższych siedem lat ponad 300 miliardów złotych. Te środki z pewnością umożliwią zrealizowanie celów służących wprowadzaniu Ładu Zielonego dla Europy. Do stworzenia Zielonego Ładu w całej Europie trzeba stosować podejście horyzontalne. 

Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes Agricultural and Rural Convention 2020.

 

 

Polecane aktualności
19 września 2022
Przez cztery dni 400 uczestnikom V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego towarzyszyły „świętokrzyskie” folklor i smaki. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Polsce, w Targach Kielce, a goście z 40 państw spędzali czas pomiędzy owocami, warzywami, kwiatami, widokami i rolniczymi maszynami z naszego województwa.
15 września 2022
Pilne potrzeby i konieczne zmiany wskazuje Deklaracja Mieszkańców Wsi wypracowana w czasie czterodniowego V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach. Mowa między innymi o bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym, prostym dostępie do funduszy unijnych oraz eliminacji węgla.
13 września 2022
– Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi – mówił Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie od poniedziałku do czwartku trwa w Targach Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.
12 września 2022
– Europejski Parlament Wiejski  to partner do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas otwarcia wydarzenia w poniedziałek, 12 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi.