DSC09757.JPG

O przyszłości Europy w Targach Kielce. Kluczowy głos rolników

15 września 2022
– Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów podczas dyskusji w Targach Kielce.

Przypomnijmy, w Centrum Kongresowym Targów Kielce od 12 do 15 września trwa Europejski Parlament Wiejski, który organizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. 

 

W środę, 14 września, podczas trzeciego dnia Europejskiego Parlamentu Wiejskiego zorganizowano panel dyskusyjny o przyszłości Europy i obszarów wiejskich, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji europejskich, pochodzący z sześciu krajów.

 

Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów, podkreślił znaczenie dokumentu jakim jest długoterminowa wizja dotycząca obszarów wiejskich, który może w znaczący sposób przyspieszyć transformację tych obszarów. – Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił.

Toma Šutić z Chorwacji, członek Gabinetu Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z demokracją obywatelską i aspektami społecznymi wspomniał o wartościach, które pozwolą zbudować silne społeczeństwo europejskie. –  Powinniśmy słuchać głosu obywateli, aby przy takich zasobach jakie posiadamy, w jak najlepszy sposób wypracować wspólne rozwiązanie.

Normunds Popens, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej zaznaczał, że nie tylko rolnictwo jest przyszłością obszarów wiejskich.  – W DGREGIO, w ramach polityki spójności, tworząc długoterminową wizję dla obszarów wiejskich, wspieramy lokalne grupy działania i inteligentne wioski. Chcemy pokazać, że jedynie we współpracy z różnymi terytoriami będziemy w stanie odnieść sukces. Nowe cele polityki spójności opierają się o stymulację dialogu między różnymi modelami zarządzania czy interesariuszami – opowiadał 

W kolejnym etapie panelu podjęto dyskusję na temat zmian klimatu, zielonego ładu, spójności oraz wykorzystania dostępnych programów i instrumentów europejskich.

Wspomniano także o Polsce, w której w nowej perspektywie budżetowej dostępnych jest na rzecz polityki spójności na najbliższych siedem lat ponad 300 miliardów złotych. Te środki z pewnością umożliwią zrealizowanie celów służących wprowadzaniu Ładu Zielonego dla Europy. Do stworzenia Zielonego Ładu w całej Europie trzeba stosować podejście horyzontalne. 

Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes Agricultural and Rural Convention 2020.

 

 

Polecane aktualności
06 lutego 2023
Traktory, kombajny, maszyny niemal spod igły zobaczymy podczas targów Agrotech. Nowościami zaskoczą także producenci nawozów. Największe w halach w Polsce i jedne z najbardziej liczących się w Europie targów techniki rolniczej potrwają w Targach Kielce w dniach od 17 do 19 marca.
06 lutego 2023
New Holland, jeden z najważniejszych producentów sprzętu rolniczego po raz kolejny pokaże swoją najnowszą ofertę podczas tegorocznych targów rolniczych Agrotech w Targach Kielce.
03 lutego 2023
Z szeroką gamą produktów szykuje się na targi Agrotech przedsiębiorstwo Pöttinger. Zaprezentowane zostaną nowoczesne i potężne maszyny od uprawy gleby, siewu, mechanicznej pielęgnacji upraw. Nowościami będą kultywator Terria ze zbiornikiem Amico i nowy siewnik Aerosem.
02 lutego 2023
Polski producent maszyn rolniczych Landstal podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje różnorodne maszyny do uprawy ziemi, a przede wszystkim specjalistyczne agregaty. Nie braknie nowości.  
02 lutego 2023
Przedsiębiorstwa mogą zgłaszać produkty związane z rolnictwem i gospodarką żywnościową do konkursu o Złoty Medal Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2023. Ważne, by były one prezentowane w czasie wystawy w Targach Kielce.
30 stycznia 2023
Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk zaplanował udział w 28. Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech, które w Targach Kielce odbędą się w dniach od 17 do 19 marca.
11 stycznia 2023
Automatyczny rozdzielacz ssący (ARS) to innowacyjne rozwiązanie dozowania zboża z silosu lub pryzmy, w którym firma Zuptor zastosowała nową opcję odpowiadającą na konieczność minimalizowania kosztów zużycia energii. Urządzenie zaprezentuje podczas targów rolniczych w Kielcach w dniach od 17 do 19 marca.
28 grudnia 2022
Firma JOST to wiodący światowy producent komponentów dla ciągników i maszyn kołowych używanych przez rolników. Podczas marcowych targów Agrotech zaprezentuje szeroką gamę ładowaczy czołowych oraz sprzęgów i zaczepów.