Bez-tytulu.png
Pomoc zakonów dla Ukrainy.

Zakony dla Ukrainy

12 maja 2022
Z danych przedstawionych na konferencji prasowej przez polski Episkopat, Caritas Polska i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że od początku wojny na Ukrainie, do końca marca br. polskie parafie i zakony udzieliły uchodźcom z Ukrainy pomoc finansową o łącznej wartości ok. 121 mln złotych i przekazały dary o wartości 121 milionów.

Przykładów pomocy dla Ukrainy jest więcej, o czym możemy dowiedzieć się z rozmowy z o. Robertem Wawrzenieckim OMI dyrektorem Forum Współpracy Międzyzakonnej.

Kościół aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jakie działania podejmują polskie zakony?

- Dane są w pewnym sensie fragmentaryczne (ok. 25%), gdyż w takim czasie jak obecnie, nie ma możliwości robić bardzo dokładnych statystyk, gdyż siły skupione są na czym innym. Zasadniczo zakony męskie, podobnie jak żeńskie czy też parafie, angażują się obecnie na 3 podstawowych płaszczyznach: pomoc na miejscu w Ukrainie (na bieżąco m.in. prezentowana na naszej stronie www.zyciezakonne.pl w zakładce "Zakony dla Ukrainy") gdzie trafiło przynajmniej 61 samochodów ciężarowych z pomocą humanitarną o wadze 241,7 ton; pomoc uchodźcom z Polsce (przyjmowanie w domach zakonnych, parafiach, domach rekolekcyjnych itp.) oraz zapewnienie opieki dzieciom i niepełnosprawnym. Wg ostatnich badań znów jednak fragmentarycznych Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego (odpowiedziało na ankietę 25% - 224 domy) zakony męskie w Polsce niosły pomoc w następujących wymiarach: pomoc finansowa o wartości 16 miliony złotych, dary rzeczowe o wartości 13 milionów złotych, zapewniono 27 tys. miejsc noclegowych, wydano 1,8 milionów posiłków, 18 tys. dzieci udzielono opieki, zaopiekowano się 7 tys. osób starszych lub niepełnosprawnych, 13 tys. osób udzielono pomocy psychologicznej lub terapeutycznej, 4,5 tys. osobom udzielono pomocy związanej z pracą zawodową, 25 tys. osób udzielono pomocy prawnej a 23 tys. osób udzielono transportu (szczegółowy raport o pomocy parafii, zakonów żeńskich i męskich można znaleźć w internecie).

Pomoc zakonów dla Ukrainy płynie z całej Polski a nawet z zagranicy, o czym można przeczytać chociażby w serwisie informacyjnym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Przykładów pomocy obywatelom Ukrainy z pewnością jest więcej?

- Oprócz wspomnianej już pomocy, dodatkowo za pośrednictwem sekretariatu Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce są rozprowadzane karty Orange z pakietem dla uchodźców z Ukrainy z rozmowami do Ukrainy, w Polsce i odpowiednim pakietem internetu, by dzieci miały m.in. kontakt z ojcami, którzy walczą lub też mogły zdalnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych (rozprowadzono już ponad 2500 kart). Obecnie zaś rozprowadzane jest przez sekretariat dofinansowanie otrzymane z Caritas Polska na zapewnienie opieki uchodźcom w miejscach zakwaterowania dofinansowanie, zarówno w kwestii już długoterminowego wyżywienia, środków czystości czy też zakupu niezbędnych sprzętów, które służą uchodźcom (np. pralek, lodówek itp.). Zdajemy sobie jednak sprawę, że ta pomoc – biorąc pod uwagę zaostrzenie się działań wojennych w Donbasie – będzie zapewne jeszcze potrzebna o wiele dłużej niż sądziliśmy, a uchodźcy z Ukrainy będący pod naszą opieką będą borykali się z różnymi problemami, nie tylko finansowymi.

Podczas targów Sacroexpo odbywają się liczne spotkania i konferencje m.in. : Konsult Męskiej i Żeńskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów w Polsce, spotkanie Sekretarzy i Ekonomów Prowincjonalnych Zakonów w Polsce oraz wydarzenia organizowane przez Forum Współpracy Międzyzakonnej.

Zachęcamy do rejestracji na targi Sacroexpo: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

(MCh)

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.