1Z6S4889.jpg

Nagrody, medale i wyróżnienia targów Sacroexpo rozdane!

06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.

Jednym z punktów spotkania było wręczenie nagrody PER ARTEM AD DEUM, które odbyło się już po raz osiemnasty. Właśnie o nagrodzie przyznanej włoskiemu reżyserowi Giuseppe Tornatore wspominał w swoim wystąpieniu Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń: „Nagroda dla Giuseppe Tornatore, którą znakomity reżyser otrzymał w siedzibie Papieskiej Rady Kultury, to nagroda za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem relacji z Nieskończonym i Niepoznawalnym”. Widzowie w trakcie gali mogli zobaczyć film z wręczenia nagrody i krótką rozmowę z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, Jego Ekscelencją Kardynałem Gianfranco Ravassim. Prezes Targów Kielce odniósł się również do szerokiej oferty produktów prezentowanych podczas tegorocznej edycji targów Sacroexpo m.in. nowoczesnych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w kościele, dewocjonaliom, literaturze katolickiej i towarzyszących wydarzeniu wystawom. „Myślę, że te targi służyć będą kontemplacji myśli, ale zaowocują również w liczne spotkania biznesowe” – zakończył.

Zabierający głos w trakcie gali, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, mówił o potrzebie stworzenia odpowiednich warunków między człowiekiem, a Bogiem, któremu służyć ma organizacja takiej imprezy jak Sacroexpo w Targach Kielce. Podkreślał również, że Polacy są ludźmi głębokiej wiary. „Nasza wiara jest wiarą żywą. Polacy są ludźmi wrażliwymi i tę wrażliwość pokazują ofiarując pomoc potrzebującym” – wspominał podczas wystąpienia.

1Z6S5022.jpg [1.26 MB] 1Z6S4997.jpg [1.09 MB] 1Z6S4853.jpg [1.40 MB]

W trakcie gali przyznano nagrody i wyróżnienia TOP DESIGN.

Nagrodę TOP DESIGN 2022 za elegancję i kompleksowy styl wystąpienia targowego otrzymała:

  • AXENCIA TURISMO DE DALICIA z Santiago de Compostela w Hiszpanii

Wyróżnienia TOP DESIGN 2022 za elegancję i nowatorski styl wystąpienia targowego otrzymali:

  • za wspólne wystąpienie: Haftina Atelier Ornaty.pl z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Pracownia Brązownicza Mańka, Gęzikiewicz z Konarzewa koło Poznania
  • Jakóbczak Studio z Częstochowy
  • Kannenberg - Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki z Torunia
  • Unox Polska z Warszawy

1Z6S5123.jpg [1.27 MB] 1Z6S5069.jpg [1.18 MB] 1Z6S5216.jpg [1.21 MB]

Wręczono również MEDAL TARGÓW KIELCE za rewitalizację i uruchomienie wawelskiego dzwonu Urban, który milczał prawie 100 lat, firmie RDUCH BELLS & CLOCKS z Czemicy.

Wyróżnienia TARGÓW KIELCE za nowoczesną formę przywitania wiernych i zachętę do korzystania z mszy świętej i nabożeństwa otrzymała firma: Pracownia Projektowa ARCH+, Marek Powiecka z Knurowa za „Parking dla każdej świętej rodziny” oraz „Drogę Krzyżową” ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb młodzieży.

Uroczyste gale to także okazja do wręczenia pamiątkowych dyplomów jubilatom. W tym roku takowy dyplom trafił do wydawnictwa PROMIC, świętującej 35-lecie działalności.

Obecny na uroczystości Arcybiskup Henryk Jagodziński – Nuncjusz Apostolski w Ghanie wręczył z kolei medale honorowe, wspominając wcześniej, że kiedyś, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych na wieść, że reprezentuje diecezję kielecką, usłyszał o targach Sacroexpo, jakie odbywają się w Kielcach. „Wieść o tej imprezie dotarła aż za ocean” – wspominał.

1Z6S4964.jpg [969.79 KB] 1Z6S4826.jpg [1.16 MB] 1Z6S4796.jpg [1.49 MB]

Pierwszą nagrodę wręczoną przez Arcybiskupa, Medal Honorowy im. Jego Ekscelencji Prymasa Świętej Pamięci Kardynała Józefa GLEMPA, otrzymała firma ART10.pl z Łodzi za Drogę Krzyżową z tekstami z objawień błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich.

Nagroda Honorowa Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego Ks. Jana Piotrowskiego trafiła do Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński sp. z o.o. z Krakowa za witraże „Święta Anna” i „Chrzest Chrystusa w Jordanie”, projektu Piotra Ostrowskiego do Kolegiaty w Łasku.

Medal Honorowy Jego Ekscelencji Prymasa Polski Ks. Abp. Wojciecha Polaka otrzymała firma CTS-Audio z Chełmiec za liniowy system nagłośnieniowy DSP – propozycję rozwiązania problemów akustycznych we wnętrzach sakralnych.

Spotkaniu towarzyszył występ zespołu „Józefowe kwiatki”, który przed jego rozpoczęciem zaprezentował kilka utworów muzycznych w wykonaniu dzieci.

(ŁK)

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Wystawy historycznych przedmiotów liturgicznych oraz ikon z różnych miejsc, loteria, w której wygraną jest wycieczka pielgrzymkowa oraz spotkania poświęcone m.in. termomodernizacji, zielonej energii oraz wystrojowi kościoła – te i wiele więcej wydarzeń towarzyszących przygotowano dla Zwiedzających rozpoczynającą się właśnie Wystawę Sacroexpo w Targach Kielce. Targi potrwają do środy, 8 czerwca 2022 roku.