DSC00554.JPG
Podczas otwarcia wystawy w pierwszym dniu targów SACROEXPO przedmioty podziwiali abp Henryk Mieczysław Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie, prezes Targów Kielce doktor Andrzej Mochoń (z prawej), dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach ksiądz Paweł Tkaczyk (z lewej) oraz Matthias Renz z galerii Prima Porta Antiguities.

Gwoździe z czasów Jezusa na wystawie Ars Eucharistica podczas SACROEXPO

07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.

Moc płynącą przez wieki poczuje każdy oglądając wystawę przedmiotów pochodzących z pierwszych czasów chrześcijaństwa. Wystawa Ars Eucharistica  podzielona została na część historyczną i liturgiczną. Galeria Prima Porta Antiguities prezentuje aż 23 obiekty.

Można zobaczyć gwoździe i kości z pierwszego wieku naszej ery, na myśl przywołujące skojarzenie z tymi, którymi do krzyża został przybity Jezus, czy widok  rzymskich legionistów grających właśnie w kości o Jego szaty.

Z pierwszego wieku są tu też przedmioty takie jak grot włóczni, analogiczny do tego, którą przebito bok Jezusa, a także gwizdek i kubek legionisty, a jeszcze starszy – jego hełm. Zobaczymy też przedmioty codziennego użytku – naczynia ze szkła dmuchanego i terakoty,  lampkę oliwną.  Właśnie takie mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku.

Całość dopełnia część poświęcona Liturgii, która prezentuje obiekty z czasów Bizancjum, jak Krzyż Ceremonialny z XII w., czy Wisząca Kadzielnica z tego samego okresu.

- Spoglądając na te artefakty czujemy ogromną fascynację, chcemy pozwolić wielu odwiedzającym targi zbudować w wyobraźni most do czasów, gdy Chrystus chodził po ziemi. Najświętszy Sakrament jest przecież sercem, duszą i centrum kościoła, a my w przystępny sposób chcemy pokazać historię, jaka się z nim wiąże i która zaczęła się podczas Ostatniej Wieczerzy – podkreśla Aleksandra Baranowska, dyrektor galerii Prima Porta Antiquities, historyk sztuki.

- Część historyczną wystawy opowiadającą o głównych etapach ustanowienia Eucharystii i ofierze Chrystusa, która jest w Eucharystii uobecniana, uzupełniamy o pokazanie różnych przedmiotów, które przez wieki były przygotowywane i wykorzystywane w liturgii. Wystawa jest tak stworzona, żeby pokazać pewną historię przedmiotów liturgicznych, aż po współczesność. A cała współczesność to już wystawa Sacroexpo i Wystawcy, którzy do dzisiaj już te przedmioty produkują - wyjaśnił dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, ksiądz Paweł Tkaczyk.

Ważne miejsce podczas wystawy Sacroexpo zajmuje obraz z warsztatu  flamandzkiego malarza Jana Brueghla Starszego „Madonny z Dzieciątkiem” otoczonej girlandą kwiatów. Ten obraz przechowywany jest w klasztorze sióstr Norbertanek w Ibramowicach. Znajduje się za klauzurą, czyli w miejscu niedostępnym, więc na co dzień nie można go oglądać. Po raz pierwszy podczas wystawy można zobaczyć, jak wygląda. 

Do Targów Kielce każdy może przyjść jeszcze we wtorek, 7 czerwca do godziny 17 i w środę, 8 czerwca w godzinach od 9 do 16. Wstęp na wystawę SACROEXPO jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji poprzez stronę Targów Kielce:  https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych lub na miejscu. 

Zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy Ars Eucharistica oraz prezentowanych przedmiotów.

 

/MŚ/

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.
06 czerwca 2022
Wystawy historycznych przedmiotów liturgicznych oraz ikon z różnych miejsc, loteria, w której wygraną jest wycieczka pielgrzymkowa oraz spotkania poświęcone m.in. termomodernizacji, zielonej energii oraz wystrojowi kościoła – te i wiele więcej wydarzeń towarzyszących przygotowano dla Zwiedzających rozpoczynającą się właśnie Wystawę Sacroexpo w Targach Kielce. Targi potrwają do środy, 8 czerwca 2022 roku.