Wh1y8790-20180611-Targi-Kielce-SacroExpo.jpg
Wystawa Ars Eucharistica podczas Sacroexpo 2022

Wystawa pełna sztuki

27 kwietnia 2022
Ars Eucharistica, czyli sztuka w służbie Eucharystii, to wystawa organizowana podczas tegorocznych targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Wystawa podzielona została na część historyczną i liturgiczną i będzie dostępna w trakcie targów - od 6 do 8 czerwca 2022 roku w Targach Kielce.

Galeria Prima Porta Antiquities zaprezentuje aż 23 obiekty, które przedstawione zostaną w trzech kategoriach: Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie i Liturgia. „Ostatnia Wieczerza” to głównie naczynia, które mogły znaleźć się na stole w Wieczerniku. „Ukrzyżowanie” to druga część wystawy, której głównym elementem będzie Hełm Rzymskiego Legionisty i Hasta, włócznia, analogiczna do tej, którą przebito bok Jezusa. Pojawią się również sprzęty wymienione w Biblii w kontekście ukrzyżowania jak np. rzymskie kości do gry, czy gwoździe. Ekspozycję zamknie część poświęcona Liturgii prezentująca obiekty z czasów Bizancjum, jak Krzyż Ceremonialny z XII w., czy Wisząca Kadzielnica z tego samego okresu.

- Podobnie jak nasi kolekcjonerzy, spoglądając na te artefakty czujemy ogromną fascynację, którą chcielibyśmy się podzielić i pozwolić wielu odwiedzającym targi zbudować w wyobraźni most do czasów, gdy Chrystus chodził po ziemi. Najświętszy Sakrament jest przecież sercem, duszą i centrum kościoła, a my w przystępny sposób chcemy pokazać historię, jaka się z nim wiąże i która zaczęła się podczas Ostatniej Wieczerzy – podkreśla Aleksandra Baranowska, dyrektor galerii Prima Porta Antiquities, historyk sztuki..

- Część historyczną wystawy opowiadającą o głównych etapach ustanowienia Eucharystii i ofierze Chrystusa, która jest w Eucharystii uobecniana, uzupełniamy o pokazanie różnych przedmiotów, które przez wieki były przygotowywane i wykorzystywane w liturgii. Wystawa jest tak stworzona, żeby pokazać pewną historię przedmiotów liturgicznych, aż po współczesność. A cała współczesność to już wystawa Sacroexpo i Wystawcy, którzy do dzisiaj już te przedmioty produkują - wyjaśnia dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, ks. Paweł Tkaczyk.

(MCh)

 

Polecane aktualności
20 czerwca 2022
W Bolonii we Włoszech trwa Międzynarodowa Wystawa Produktów i Usług dla Świata Religii DEVOTIO. Podczas trzydniowego wydarzenia reprezentacja Targów Kielce promuje wystawę SACROEXPO. Współpraca pomiędzy włoskimi targami a kieleckim ośrodkiem wystawienniczym trwa od 2016 roku.
08 czerwca 2022
Wielu duchownych i pracowników wzięło udział w Konsulcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce podczas targów Sacroexpo w Kielcach. Mowa była między innymi o karach za  niewłaściwe zarządzanie majątkiem kościelnym, sposobach na ustrzeżenie się przed oszustem, czy zastosowaniu zielonej energii.
07 czerwca 2022
Drugiego i trzeciego dnia targów Sacroexpo, odbyło się losowanie zwycięzców w loterii konkursowej w kategorii księża i zakonnicy oraz siostry zakonne.
07 czerwca 2022
Przedmioty sprzed tysiącleci, jak gwoździe, kości, grot, czy naczynia mogą wszyscy chętni zobaczyć na wystawie Ars Eucharistica, czyli  sztuka w służbie Eucharystii. To wystawa organizowana podczas trwających targów Sacroexpo przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Galerię Prima Porta Antiquities. Każdy po rejestracji może je bezpłatnie podziwiać jeszcze we wtorek do godziny 17 i w środę od 9 do 16.
07 czerwca 2022
Równolegle podczas targów branży sakralnej w Targach Kielce odbyły się cztery spotkania tematyczne z udziałem zaproszonych gości: florystki, konserwatora zabytków, przedstawicieli policji, straży pożarnej i biura ubezpieczeniowego.
07 czerwca 2022
Na Wystawie Sacroexpo można nabyć wyjątkowe obrazy o tematyce sakralnej, a pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki.
06 czerwca 2022
W tegorocznej Wystawie Sacroexpo bierze udział 170 Wystawców z 7 krajów. Zaprezentowali oni szeroką ofertę, dzięki której każdy Zwiedzający targi znajdzie coś dla siebie.
06 czerwca 2022
Uroczystość otwarcia 23. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO dostarczyła wielu emocji, nie tylko nagrodzonym, ale i zgromadzonej publiczności.