1000008090.jpg
źródło: GLOBENERGIA.

Rok 2022 mocno zakłócił statystyki sprzedaży pomp ciepła w Polsce. Był boom, a teraz branża wraca do „normalnego” rozwoju. Za nami XVII Forum Pomp Ciepła

07 lutego 2024
Eksperci obawiali się, że polska branża pomp ciepła zalicza mocny spadek sprzedaży. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Globenergia przekonują jednak, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zainteresowanie technologią grzewczą z roku na rok jest coraz większe. Można się o tym przekonać podczas 26. Edycji Targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

– W 2022 roku zaobserwowaliśmy największy boom, który wszystkich napawał optymizmem. Teraz się okazało, że w ubiegłym roku mieliśmy dość znaczne spadki sprzedaży. Paweł Lachman Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła podczas Forum Pomp Ciepła przekonywał, że 2022 rok był po prostu anormalny. Rzeczywiście wystąpił potężny wzrost sprzedaży, a teraz rynek wraca do swojego tempa – mówi Anna Będkowska, redaktor prowadzący Globenergia.

Kolejnym istotnym tematem podczas 17. edycji Forum Pomp Ciepła były pompy na czynnik R-290.

Mówiliśmy o propanowych pompach, o wyzwaniach instalacyjnych, o technologiach, o bezpieczeństwie związanych z montażem i eksploatacją tych urządzeń – dodaje Anna Będkowska.

Eksperci omówili także prognozy dla branży na 2024 rok oraz tendencje, zgodnie z którymi ma rozwijać się branża.

Podczas Targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbyło się wiele premier produktowych z zakresu technologii grzewczych. Firma Kołton zaprezentowała pompę ciepła typu powietrze-woda opartą o ekologiczny czynnik R290, komercyjną i hybrydową pompę ciepła Elga Ace przedstawiła natomiast firma BDR Thermea Group. Podczas pierwszego dnia targów odbyła się także premiera gruntowej pompy ciepła produkowanej przez firmę CORAB S.A.

Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX potrwają do 8 lutego.

/YY/

 

Polecane aktualności
08 lutego 2024
Aż 80 firm z Chin, znanych w świecie marek swoją ofertę zaprezentowały podczas 26. targów Enex w Kielcach. Tak liczne grono firm jest m.in. efektem współpracy Miasta Kielce ze spółką Heliview, która od wielu lat inicjuje i wzmacniania kooperację pomiędzy przedsiębiorcami z Chin i Polski.
08 lutego 2024
Technologia gruntowych pomp ciepła to kierunek wyznaczający nowe trendy w branży. Firma Corab właśnie na targach Enex pokazał najnowszy model pompy ciepła. – To najwyższa półka jakości, jaką możemy aktualnie spotkać na rynku – mówił podczas premierowego pokazu Daniel Nowak, inżynier wsparcia technicznego firmy Corab.
08 lutego 2024
Debata o przyszłości programu Mój Prąd, prognozy dla branży oraz cenne porady dla użytkowników paneli fotowoltaicznych – te i inne istotne kwestie poruszą eksperci podczas Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii na Targach ENEX w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
07 lutego 2024
Firmy Panasonic i LG prezentują najnowsze pompy ciepła w czasie targów Enex w Kielcach. Zainteresowanie nowościami jest ogromne. Co je wyróżnia – zerowy wpływ na środowisko. Nowe rozwiązania prezentują także Fronius, Kensol, Corab, NIBE, GoodWe, BayWa r.e., Kołton oraz GARO.
07 lutego 2024
Podczas 26. Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX wyróżniono najlepsze produkty w różnych kategoriach. Podczas uroczystej gali wręczenia medali i wyróżnień doceniono innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość prezentowanych produktów.
07 lutego 2024
Drużyna EKO PRIME wygrała turniej organizowany przez firmę Corab. Zwycięzcy musieli przejść kilka etapów, by móc cieszyć się z nagrody głównej. W pierwszym etapie, polegającym na teście wiedzy, udział wzięło sześć zespołów. Cztery z nich, które w najkrótszym czasie odpowiedziały prawidłowo na jak najwięcej z 25 pytań, awansowały do kolejnego etapu rywalizacji.
07 lutego 2024
Finał gry miejskiej MiastOZE, wizyta Mistrzów Polski w piłce ręcznej, zawodników Industrii Kielce, obecność znanych w branży OZE youtuberów, strefa elektromobilności oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Tak w wielkim skrócie wyglądał pierwszy dzień targów Enex.
07 lutego 2024
- Są konieczne, by odnawialne źródła energii mogły zachować dynamikę rozwoju – mówiła Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii otwierając dwudniowe PESA SMART ENERGY FORUM. Wydarzenie odbywa się w ramach największych w kraju targów odnawialnych źródeł energii Enex.