Raytheon.jpg

Raytheon Technologies zaprezentuje ofertę podczas 30. MSPO w Kielcach

04 września 2022
Podczas 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Raytheon Technologies skupi się na partnerskiej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Polskimi Siłami Zbrojnymi w zakresie dostarczania najnowocześniejszych rozwiązań, które zagwarantują Polsce bezpieczeństwo, suwerenność i będą chronić obywateli i infrastrukturę państwa przed agresją. Firma skoncentruje się również na współpracy z polskim przemysłem obronnym w trwających programach modernizacji polskiej armii.

Raytheon Missiles & Defense, firma należąca do Raytheon Technologies, zaprezentuje podczas MSPO Kielce kluczowe rozwiązania w najważniejszych programach modernizacji polskich sił zbrojnych. Z kolei Collins Aerospace, firma także należąca do koncernu, przedstawi ofertę nowych rozwiązań dla zintegrowanego i połączonego pola bitwy.

Produkty i rozwiązania RM&D:

 LTAMDS

 Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) to radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array) o polu widzenia 360 stopni. Do jego konstrukcji użyto ukladów w technologii azotku galu, która wzmacnia sygnał i czułość radaru, a także gwarantuje jego niezawodność. Radar ten potrafi wykrywać i śledzić pełną gamę zagrożeń, takich jak pociski balistyczne i manewrujące, samoloty i bezzałogowe statki powietrzne. LTAMDS został zaprojektowany jako sensor dolnej warstwy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) Armii USA. LTAMDS to pierwszy z nowej generacji radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye®.

SkyCeptor

 SkyCeptor to niskokosztowy pocisk przechwytujący, który niszczy cele za pomocą czystej siły uderzenia (hit-to-kill), zaprojektowany do ochrony określonych obszarów przed taktycznymi pociskam balistycznymi i pociskami manewrującymi. SkyCeptor zapewnia ochronę w promieniu 360 stopni i jest wyposażony w odrzucany silnik startowy umożliwiający szybkie odpalenie i przyspieszenie. SkyCeptor cechuje się optymalną manewrowością, błyskawicznie osiąga cel i zapewnia wysoką elastyczność operacyjną w zależności od potrzeb określonej misji.

 Javelin

 Przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin zapewnia amerykańskiej armii i piechocie morskiej oraz wojskom z całego świata zdolność niszczenia szerokiej gamy celów, w tym czołgów, na średnim dystansie w trybie „wystrzel i zapomnij”. Jest on przenoszony i wystrzeliwany przez pojedynczego żołnierza za pomocą wyrzutni Lightweight Command Launch Unit, która może z wysoką dokładnością obserwować pole walki i namierzać cele w dzień i w nocy w dowolnych warunkach atmosferycznych. Javelin może być również wystrzeliwany z pojazdów bojowych. Pocisk jest rozwijany przez Raytheon we współpracy z Lockheed Martin poprzez spółkę  Javelin Joint Venture. Javeliny są na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Excalibur

Pocisk artyleryjski Excalibur, opracowany wspólnie przez Raytheon Missiles & Defense i BAE Systems Bofors, to wysoce precyzyjna broń mogąca poszczycić się celnością wynoszącą mniej niż dwa metry od wyznaczonego celu. Excalibur zwiększa precyzję ataku, minimalizuje straty uboczne i ogranicza obciążenie logistyczne wojsk artyleryjskich. W odróżnieniu od systemów z naprowadzaniem określanym jako „bliskie precyzji” Excalibur jest skuteczny już za pierwszym strzałem na dowolnym dystansie i w dowolnych warunkach atmosferycznych. Broń ta zwiększa również zasięg systemów artyleryjskich o długości lufy 39 kalibrów do 40 km, 52 kalibrów – do 50 km i 58 kalibrów – do 70 km. Pocisk artyleryjski Excalibur, który ma na koncie ponad 1 400 bojowych odpaleń, to przełomowa amunicja precyzyjna o wydłużonym zasięgu dla wojsk artyleryjskich USA i innych państw.

System obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi

 Wykorzystywany przez armię USA system LIDS (Low, Slow, Small-Unmanned Aircraft Integrated Defense System) jest przeznaczony do obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi. System składa się z radaru Ku-band Radio Frequency Sensor (KuRFS), systemu dowodzenia obroną powietrzną Forward Area Air Defense Command and Control oraz rodziny efektorów Coyote®.

KuRFS

 KuRFS to charakteryzujący się wysoką precyzją radar obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Działa on w paśmie Ku, które umożliwia obrazowanie w wysokiej rozdzielczości, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich obiektów latających, takich jak drony. KuRFS to wielozadaniowy radar o polu widzenia 360 stopni, który może jednocześnie wypełniać różnego rodzaju misje, takie jak wykrywanie i ostrzeganie, obrona przed amunicją moździerzową, artyleryjską i rakietową oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Wielozadaniowe, wysoce precyzyjne radary KuRFS/KuMRFS umożliwiają wykrywanie celów i kierowanie ogniem, tworzą przejrzysty obraz sytuacji powietrznej i zwiększają prawdopodobieństwo trafienia w cel za pomocą różnego typu efektorów, takich jak wysokoenergetyczne lasery i systemy walki elektronicznej, a także rodzina efektorów Coyote i działka do obrony przed bezzałogowcami i amunicją moździerzową, artyleryjską i rakietową.

Ku-720 to z kolei wersja radaru KuRFS przystosowana specjalnie do prowadzenia operacji wojskowych o wysokiej mobilności. Jest ona mniejsza, lżejsza i tańsza niż obecnie stosowany KuRFS, a jednocześnie obserwuje, wykrywa, identyfikuje i śledzi zagrożenia, korzystając z tej samej wypróbowanej technologii.  

Coyote

 Kinetyczny efektor Coyote®, wyposażony w zmodernizowany układ naprowadzania i głowicę bojową, jest najskuteczniejszym na świecie systemem obrony przeciwko złożonym zagrożeniom, jakimi są bezzałogowe statki powietrzne.

Podczas przeprowadzonego w 2021 roku testu Coyote w wersji Block 2 pokonywał zagrożenia na dłuższym dystansie i większej wysokości niż inne efektory podobnej klasy, co wpłynęło na decyzję armii USA o wprowadzeniu tej broni do służby. Dzięki zmodernizowanym podsystemom reagowała ona szybciej i skuteczniej w starciu z dronami z grup 1-3.

StormBreaker

 Inteligentna bomba StormBreaker to pierwszy rodzaj amunicji mający zdolność do komunikacji sieciowej, który wszedł na wyposażenie amerykańskich sił powietrznych. Zastosowany w niej innowacyjny układ naprowadzania i wielofunkcyjna głowica bojowa umożliwiają wysoce elastyczne namierzanie nieruchomych i ruchomych celów poza zasięgiem obrony przeciwnika. Ponieważ na jeden samolot można załadować więcej broni tego typu w porównaniu ze starszymi typami uzbrojenia, umożliwia to zaatakowanie większej liczby celów podczas jednego lotu bojowego. Bomba StormBreaker została dotychczas zintegrowana z samolotem bojowym F-15E Strike Eagle. Trwa również jej integracja z myśliwcem F-35 Joint Strike Fighter oraz innymi załogowymi i bezzałogowymi platformami powietrznymi.

Zapraszamy na stoisko E-35 firmy Raytheon Technologies oraz na stoisko E-1, gdzie swoją ofertę zaprezentuje Collins Aerospace.

Polecane aktualności
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.