Aktualności

Raytheon Technologies zaprezentuje ofertę podczas 30. MSPO w Kielcach
Raytheon Missiles & Defense, firma należąca do Raytheon Technologies, zaprezentuje podczas MSPO Kielce kluczowe rozwiązania w najważniejszych programach modernizacji polskich sił zbrojnych. Z kolei Collins Aerospace, firma także należąca do koncernu, przedstawi ofertę nowych rozwiązań dla zintegrowanego i połączonego pola bitwy.
Produkty i rozwiązania RM&D:
LTAMDS
Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS) to radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array) o polu widzenia 360 stopni. Do jego konstrukcji użyto ukladów w technologii azotku galu, która wzmacnia sygnał i czułość radaru, a także gwarantuje jego niezawodność. Radar ten potrafi wykrywać i śledzić pełną gamę zagrożeń, takich jak pociski balistyczne i manewrujące, samoloty i bezzałogowe statki powietrzne. LTAMDS został zaprojektowany jako sensor dolnej warstwy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) Armii USA. LTAMDS to pierwszy z nowej generacji radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye®.
SkyCeptor
SkyCeptor to niskokosztowy pocisk przechwytujący, który niszczy cele za pomocą czystej siły uderzenia (hit-to-kill), zaprojektowany do ochrony określonych obszarów przed taktycznymi pociskam balistycznymi i pociskami manewrującymi. SkyCeptor zapewnia ochronę w promieniu 360 stopni i jest wyposażony w odrzucany silnik startowy umożliwiający szybkie odpalenie i przyspieszenie. SkyCeptor cechuje się optymalną manewrowością, błyskawicznie osiąga cel i zapewnia wysoką elastyczność operacyjną w zależności od potrzeb określonej misji.
Javelin
Przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin zapewnia amerykańskiej armii i piechocie morskiej oraz wojskom z całego świata zdolność niszczenia szerokiej gamy celów, w tym czołgów, na średnim dystansie w trybie „wystrzel i zapomnij”. Jest on przenoszony i wystrzeliwany przez pojedynczego żołnierza za pomocą wyrzutni Lightweight Command Launch Unit, która może z wysoką dokładnością obserwować pole walki i namierzać cele w dzień i w nocy w dowolnych warunkach atmosferycznych. Javelin może być również wystrzeliwany z pojazdów bojowych. Pocisk jest rozwijany przez Raytheon we współpracy z Lockheed Martin poprzez spółkę Javelin Joint Venture. Javeliny są na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Excalibur
Pocisk artyleryjski Excalibur, opracowany wspólnie przez Raytheon Missiles & Defense i BAE Systems Bofors, to wysoce precyzyjna broń mogąca poszczycić się celnością wynoszącą mniej niż dwa metry od wyznaczonego celu. Excalibur zwiększa precyzję ataku, minimalizuje straty uboczne i ogranicza obciążenie logistyczne wojsk artyleryjskich. W odróżnieniu od systemów z naprowadzaniem określanym jako „bliskie precyzji” Excalibur jest skuteczny już za pierwszym strzałem na dowolnym dystansie i w dowolnych warunkach atmosferycznych. Broń ta zwiększa również zasięg systemów artyleryjskich o długości lufy 39 kalibrów do 40 km, 52 kalibrów – do 50 km i 58 kalibrów – do 70 km. Pocisk artyleryjski Excalibur, który ma na koncie ponad 1 400 bojowych odpaleń, to przełomowa amunicja precyzyjna o wydłużonym zasięgu dla wojsk artyleryjskich USA i innych państw.
System obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi
Wykorzystywany przez armię USA system LIDS (Low, Slow, Small-Unmanned Aircraft Integrated Defense System) jest przeznaczony do obrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi. System składa się z radaru Ku-band Radio Frequency Sensor (KuRFS), systemu dowodzenia obroną powietrzną Forward Area Air Defense Command and Control oraz rodziny efektorów Coyote®.
KuRFS
KuRFS to charakteryzujący się wysoką precyzją radar obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Działa on w paśmie Ku, które umożliwia obrazowanie w wysokiej rozdzielczości, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich obiektów latających, takich jak drony. KuRFS to wielozadaniowy radar o polu widzenia 360 stopni, który może jednocześnie wypełniać różnego rodzaju misje, takie jak wykrywanie i ostrzeganie, obrona przed amunicją moździerzową, artyleryjską i rakietową oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi.
Wielozadaniowe, wysoce precyzyjne radary KuRFS/KuMRFS umożliwiają wykrywanie celów i kierowanie ogniem, tworzą przejrzysty obraz sytuacji powietrznej i zwiększają prawdopodobieństwo trafienia w cel za pomocą różnego typu efektorów, takich jak wysokoenergetyczne lasery i systemy walki elektronicznej, a także rodzina efektorów Coyote i działka do obrony przed bezzałogowcami i amunicją moździerzową, artyleryjską i rakietową.
Ku-720 to z kolei wersja radaru KuRFS przystosowana specjalnie do prowadzenia operacji wojskowych o wysokiej mobilności. Jest ona mniejsza, lżejsza i tańsza niż obecnie stosowany KuRFS, a jednocześnie obserwuje, wykrywa, identyfikuje i śledzi zagrożenia, korzystając z tej samej wypróbowanej technologii.
Coyote
Kinetyczny efektor Coyote®, wyposażony w zmodernizowany układ naprowadzania i głowicę bojową, jest najskuteczniejszym na świecie systemem obrony przeciwko złożonym zagrożeniom, jakimi są bezzałogowe statki powietrzne.
Podczas przeprowadzonego w 2021 roku testu Coyote w wersji Block 2 pokonywał zagrożenia na dłuższym dystansie i większej wysokości niż inne efektory podobnej klasy, co wpłynęło na decyzję armii USA o wprowadzeniu tej broni do służby. Dzięki zmodernizowanym podsystemom reagowała ona szybciej i skuteczniej w starciu z dronami z grup 1-3.
StormBreaker
Inteligentna bomba StormBreaker to pierwszy rodzaj amunicji mający zdolność do komunikacji sieciowej, który wszedł na wyposażenie amerykańskich sił powietrznych. Zastosowany w niej innowacyjny układ naprowadzania i wielofunkcyjna głowica bojowa umożliwiają wysoce elastyczne namierzanie nieruchomych i ruchomych celów poza zasięgiem obrony przeciwnika. Ponieważ na jeden samolot można załadować więcej broni tego typu w porównaniu ze starszymi typami uzbrojenia, umożliwia to zaatakowanie większej liczby celów podczas jednego lotu bojowego. Bomba StormBreaker została dotychczas zintegrowana z samolotem bojowym F-15E Strike Eagle. Trwa również jej integracja z myśliwcem F-35 Joint Strike Fighter oraz innymi załogowymi i bezzałogowymi platformami powietrznymi.
Zapraszamy na stoisko E-35 firmy Raytheon Technologies oraz na stoisko E-1, gdzie swoją ofertę zaprezentuje Collins Aerospace.