1Z6W3049.jpg
Nagrody MSPO rozdane!

Nagrody w ramach jubileuszowej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO rozdane!

09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.

Tradycyjnie w ostatnim dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO przyznawane są m.in. nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej, wyróżnienia specjalne Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, a także Rady Programowej oraz wyróżnienia i nagrody Defender.

Uroczystą galę wręczenia nagród Defender otworzył Prezes Zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, który podsumował tegoroczną jubileuszową edycję Salonu Obronnego i podkreślił :

- Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego Salonu Przemysłu Obronnego byłem przekonany, że będzie on rekordowy. Tak było – 613 firm z 33 krajów, kilkadziesiąt delegacji zagranicznych. Ale to nie rekordy są najważniejsze, najważniejsi są ludzie, którzy tę wystawę tworzą, to oczekiwania i nadzieje, które tutaj w Kielcach się spełniają. Ponad 19 tys. zwiedzających obejrzało imponującą ekspozycję, najnowocześniejsze rozwiązania dla armii zarówno w zakresie sprzętu jak i systemów. Za nami 4, a właściwie 5 dni pełnych prezentacji, rozmów i ważnych wizyt i decyzji – mówił Prezes Targów Kielce.

- Tegoroczny Salon Przemysłu Obronnego jest szczególny z wielu względów. Z powodu jubileuszu 30lecia czy wystawy, która powstała w warunkach trwającej za wschodnią granicą wojny. Duża frekwencja i duże zainteresowanie mediów  pokazuje, jak ważne są Targi Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dla polskiego przemysłu i wszystkich wystawców jest to bardzo ważne miejsce. Salon Przemysłu Obronnego w swojej 30. odsłoni był rekordowy pod każdym względem – mówił podczas gali Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- Za nami jubileuszowa Wystawa i kilka intensywnych dni, z wieloma spotkaniami, możliwością poznania najnowszej oferty przemysłu zbrojeniowego. Już teraz gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, jak również wszystkim, którzy będą wyjeżdżali w tym roku z Kielc z poczuciem satysfakcji, zawartymi umowami i kontraktami oraz przekonaniem, że MSPO jest wciąż najważniejszym tego typu miejscem w Europie Środkowo Wschodniej. Podczas tegorocznej wystawy wiele słów budujących usłyszeliśmy od najwyższych władz państwa polskiego. Wszyscy mogliśmy się także przekonać jak zmieniła się sama ekspozycja, jak również Targi Kielce – podkreślał Prezydent Miasta Kielce, Bogdan Wenta.

W trakcie uroczystej gali MSPO nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP otrzymali: PIT-RADWAR S.A. (lider) z Warszawy; AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. z Warszawy;  Politechnika Warszawska z Warszawy za system pasywnej lokacji.

Wyróżnienie specjalne Wiceprezesa Rady Ministrów,  Ministra Obrony Narodowej otrzymali: REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.(lider) z Gdańska; Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) z Gdyni; PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni za nowoczesny niszczyciel min, okręt projektu 258-ORP Albatros

Podczas uroczystej gali wręczono także wyróżnienie specjalne Rady Programowej, które trafiło do Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy za BotTROP-system wykrywania botów w sieci komputerowej.

Nagrody DEFENDER trafiły do:

- AMZ-KUTNO S.A. (lider) z Kutna; WOJSKOWY INSTYTUT ŁĄCZNOŚCI im. prof. dr hab. J. Groszkowskiego- PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY z  Zegrza Południowego; Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki; WOJSKOWY INSTYTUT CHEMII I RADIOMETRII  z Warszawy  za LOTR-Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy

- Zakłady Mechaniczne TARNÓW S.A.(lider) z Tarnowa; Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy; STEKOP S.A. z Warszawy za PERUN-autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych

- PCO S.A. z Warszawy  za głowicę optoelektroniczną GOS-1

- Jelcz Sp. z o.o., Jelcz-Laskowice  za kołowy zestaw do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsiennicowego o ładowności powyżej 63 ton kryptonim JAK

- LUBAWA S.A.(lider) z Ostrowa Wielkopolskiego; Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX z Łodzi; MindMade Sp. z o.o. z Warszawy za przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne nowej generacji EOD ONE

- Cleamix Oy , Finlandia  za Cleamix VCS-SERIES

- Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider) z Warszawy; Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z  Zielonki; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa z Warszawy; MSP INNTECH Sp. z o.o. z Warszawy za JET-2 LM manewrujący odrzutowy statek powietrzny z głowicą taktyczną

- Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., Konieczki  za kamizelkę kuloodporną ROCK ONE

- MINDMADE Sp. z o.o. | GRUPA WB  za bezpieczny, zintegrowany system łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego PIK-MC

- UMO Sp. z o.o. z Zielonki  za system AXON NETWORK TASER 7+kamera AXON BODY 3

Nagrodę Główną Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w konkursie „Najlepsza prezentacja – najlepsze stoisko” otrzymał Inspektorat Rodzajów Wojsk.

W trakcie uroczystej gali wręczono także Wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Nagrody i Wyróżnienia Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w kategorii sprzętu i wyposażenia lekkiej piechoty, Nagrody i wyróżnienia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju  i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.

Pełna lista zwycięzców znajduje się TUTAJ

(MS)

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.