1Z6W1503.JPG
Premier Mateusz Morawiecki zwiedził stoiska światowych firm podczas 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Premier Mateusz Morawiecki: Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego

08 września 2022
- To już 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Kielce stały się stolicą europejskiego przemysłu obronnego na te kilka dni, a Polska jest dzisiaj w centrum architektury bezpieczeństwa Europy - mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce w czwartek, 8 września.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Targach Kielce zwiedził stoiska wystawców 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz spotkał się z dziennikarzami. Zwrócił uwagę, że przedmiotem wielu dyskusji są najbardziej  skuteczne sposoby obrony bezpieczeństwa NATO oraz granic poszczególnych państw.

 

- Wiemy, że tylko ten jest broniony, kto potrafi się sam bronić, dlatego dziś przygotowujemy najlepszą, najnowocześniejszą broń dla naszej armii - zaznaczał. - Najlepsza broń jest skuteczna, nowoczesna i, jeśli tylko możliwe, także polska. Współpracujemy także z dostawcami, z sojusznikami z  kilku kluczowych państw świata. Stany Zjednoczone, Korea, Wielka Brytania, Francja, to nasi czołowi partnerzy w różnych działaniach związanych z wyposażeniem polskiej armii.

 

Jak mówił premier polskiego rządu, dzięki sprzętom i technologii kupowanej ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej,  podnoszony jest  poziom uzbrojenia armii. - Budujemy tak silną armię, by nigdy nie musiała walczyć. Armia w fazie pokoju ma odstraszać. My przygotowujemy jak najsilniejszą armię, by zapewnić bezpieczeństwo naszych granic, to jest nasz podstawowy imperatyw w działaniu - podkreślał. 

 

Jak podkreślał,  pojazdy, urządzenia, sprzęt wojskowy prezentowany przez przedsiębiorstwa z naszego kraju w czasie MSPO pozwala z dumą myśleć o polskim przemyśle obronnym.  - Czas bezpieczeństwa w Europie skończył się 24 lutego wraz z okrutną napaścią Rosji na Ukrainę. Dziś polskie sprzęty obronne pomagają obronić suwerenności tego kraju. Kraby, Pioruny, polskie nowoczesne karabiny pomagają bronić Ukrainie jej niepodległości, a przez to i bronią suwerenności krajów Europy Środkowej, Wschodniej, państw nadbałtyckich, w tym także Polski - mówił.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przyszłym roku na doposażanie polskiej armii przeznaczonych zostanie 138 miliardów. W kontekście ochrony dodał, że przystępujące do  NATO Szwecja i Finlandia wzmocnią wschodnią flankę sojuszu, co  zwiększy także bezpieczeństwo granic Polski.   

-Bezpieczna Polska,  bezpieczni Polacy to cel działania Rządu Rzeczypospolitej - podkreślił Premier Mateusz Morawiecki. 

 

 

 

Polecane aktualności
05 października 2022
To już 9. edycja Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
10 września 2022
Mimo niesprzyjającej pogody tłumy odwiedzają Dzień Otwarty Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wystawę przygotowaną przez Wojsko Polskie możne zwiedzać do 17.00
09 września 2022
Ostatnim akcentem tegorocznej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową i Komisję Konkursową kieleckich targów obronnych. W trakcie uroczystej gali wręczono także m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii, Nagrody Prezesa Targów Kielce oraz nagrody za aranżację stoiska.
09 września 2022
Trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.
08 września 2022
Od pierwszego dnia jubileuszowej edycji MSPO, wystawie sprzętu wojskowego i nowoczesnej technologii, towarzyszą liczne pokazy dynamiczne, które gromadzą sporą grupę zainteresowanych. Najnowsze systemy antydronowe, nowoczesne narzędzia stosowane przez wojsko, czy bezzałogowe statki powietrzne i kamery termowizyjne to tylko część asortymentu wykorzystywanego w pokazach.
08 września 2022
Armatohaubice Krab, czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty, kołowe transportery opancerzone Rosomak, amerykańskie wozy MRAP Cougar będzie można zobaczyć podczas Dnia Otwartego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Będą też koncerty bojowych piosenek i pokazy musztry paradnej. Wydarzenie potrwa od 10.00 do 17.00 w sobotę, 10 września.
08 września 2022
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach na Dzień Otwarty MSPO uruchomił specjalną linię autobusową TK, która pomoże w dotarciu do Targów Kielce w sobotę, 10 września. Na mieszkańców czeka Wystawa Sił Zbrojnych i mnóstwo atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.
07 września 2022
W trakcie drugiego dnia targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostały podpisane dwa porozumienia o współpracy: z amerykańskim REB Technologies i Defence Solutions G.T. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.