autumn-1868339-960-720.jpg
fot. Pixabay

Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony. Są nowości dla rolników

29 września 2022
31 sierpnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Plan Strategiczny został opracowany na podstawie analizy potrzeb polskiego rolnictwa i wykorzystania możliwości, jakie oferuje zreformowana Wspólna Polityka Rolna.

 

Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 17,3 miliarda euro w ramach I filaru WPR i 4,7 miliarda euro w ramach II filaru WPR. Dodatkowe 3,2 miliarda euro do drugiego filaru ma pochodzić ze środków krajowych. Więc w sumie na rozwój obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych 7,9 miliarda euro.  Ponadto w I filarze realizowane będzie Przejściowe Wsparcie Krajowe finansowane w całości z budżetu krajowego. Corocznie na Uzupełniającą Płatność Podstawową przeznaczane będzie około 400 milionów złotych.

 

Wedle założeń Planu Strategicznego, stosowane będą m. in. uproszczony system płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej) , płatności związanych z produkcją, czy też wsparcie dla młodych rolników, które jest podstawą ogólnej odnowy rolnictwa i zapewnienia mu rozwoju. Utrzymana zostanie inicjatywa LEADER, która ma charakter oddolny i służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. 

 

Nowości w Planie Strategicznym obejmują sposób wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowanie. „Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% EFRROW na środowisko, w przypadku polskiego PS WPR 2023-2027 wartości te wynoszą odpowiednio 47,38% i 43,44%), oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować” - czytamy na stronie gov.pl

 

Plan Strategiczny wprowadza nowe możliwości, jak  interwencje sektorowe, w tym promocję działań grupowych ze środków I filara i wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności wzmacniając rosnącą wagę doradztwa i nauki.

„Zmiana sposobu wdrażania wsparcia w większości będzie dotyczyła wymogów administracyjnych, przy czym nowy model wdrażania uzależnia wypłatę środków od osiągnięcia zakładanych celów” – czytamy w komunikacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Wedle zapowiedzi, wsparcie ma zostać uruchomione w 2023 roku.

 

/źródło: www.gov.pl/

Polecane aktualności
21 czerwca 2023
Za 30-letnie doświadczenie w produkcji szerokiego asortymentu maszyn rolniczych została doceniona firma Jar-met z Węgrowa na Mazowszu w czasie targów techniki rolniczej Agrotech. Otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa.
09 maja 2023
W piątek, 8 marca 2024 roku rozpocznie się XXIX edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXIII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawy potrwają do popołudnia w niedzielę, 10 marca.
05 kwietnia 2023
Targi Agrotech zostały Partnerem Premium pierwszej w Polsce konferencji marketingowej dla branży rolniczej - Agrocon. Ekipa Agrotechu pojawi się również na wydarzeniu i zaprezentuje prelekcję pod tytułem: Targi – marketing przyszłości. Spotkajmy się przy kawie
03 kwietnia 2023
Siedem przedsiębiorstw z Ukrainy prezentowało ofertę podczas 28. edycji targów techniki rolniczej Agrotech w Kielcach, kolejne przyjechały na rekonesans. – Tu można się pokazać i znaleźć klienta, co przyniesie firmie wyniki, sprzedaż, rozpoznawalność – mówił przedstawiciel Maans.
27 marca 2023
Targi techniki rolniczej, zorganizowane w dnia od 17 do 19 marca w Targach Kielce, zostały ocenione najwyżej w Polsce w plebiscycie „Gazety Targowej”. Redakcja wydawnictwa pod uwagę wzięła profesjonalną organizację wydarzenia, doskonałą obsługę wystawców i zwiedzających oraz bardzo dobrą współpracę z przedstawicielami mediów.
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.