Aktualności

Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony. Są nowości dla rolników
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Plan Strategiczny został opracowany na podstawie analizy potrzeb polskiego rolnictwa i wykorzystania możliwości, jakie oferuje zreformowana Wspólna Polityka Rolna.
Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 17,3 miliarda euro w ramach I filaru WPR i 4,7 miliarda euro w ramach II filaru WPR. Dodatkowe 3,2 miliarda euro do drugiego filaru ma pochodzić ze środków krajowych. Więc w sumie na rozwój obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych 7,9 miliarda euro. Ponadto w I filarze realizowane będzie Przejściowe Wsparcie Krajowe finansowane w całości z budżetu krajowego. Corocznie na Uzupełniającą Płatność Podstawową przeznaczane będzie około 400 milionów złotych.
Wedle założeń Planu Strategicznego, stosowane będą m. in. uproszczony system płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej) , płatności związanych z produkcją, czy też wsparcie dla młodych rolników, które jest podstawą ogólnej odnowy rolnictwa i zapewnienia mu rozwoju. Utrzymana zostanie inicjatywa LEADER, która ma charakter oddolny i służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich.
Nowości w Planie Strategicznym obejmują sposób wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowanie. „Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% EFRROW na środowisko, w przypadku polskiego PS WPR 2023-2027 wartości te wynoszą odpowiednio 47,38% i 43,44%), oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować” - czytamy na stronie gov.pl
Plan Strategiczny wprowadza nowe możliwości, jak interwencje sektorowe, w tym promocję działań grupowych ze środków I filara i wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności wzmacniając rosnącą wagę doradztwa i nauki.
„Zmiana sposobu wdrażania wsparcia w większości będzie dotyczyła wymogów administracyjnych, przy czym nowy model wdrażania uzależnia wypłatę środków od osiągnięcia zakładanych celów” – czytamy w komunikacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wedle zapowiedzi, wsparcie ma zostać uruchomione w 2023 roku.
/źródło: www.gov.pl/