autumn-1868339-960-720.jpg
fot. Pixabay

Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony. Są nowości dla rolników

29 września 2022
31 sierpnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Plan Strategiczny został opracowany na podstawie analizy potrzeb polskiego rolnictwa i wykorzystania możliwości, jakie oferuje zreformowana Wspólna Polityka Rolna.

 

Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 17,3 miliarda euro w ramach I filaru WPR i 4,7 miliarda euro w ramach II filaru WPR. Dodatkowe 3,2 miliarda euro do drugiego filaru ma pochodzić ze środków krajowych. Więc w sumie na rozwój obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych 7,9 miliarda euro.  Ponadto w I filarze realizowane będzie Przejściowe Wsparcie Krajowe finansowane w całości z budżetu krajowego. Corocznie na Uzupełniającą Płatność Podstawową przeznaczane będzie około 400 milionów złotych.

 

Wedle założeń Planu Strategicznego, stosowane będą m. in. uproszczony system płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej) , płatności związanych z produkcją, czy też wsparcie dla młodych rolników, które jest podstawą ogólnej odnowy rolnictwa i zapewnienia mu rozwoju. Utrzymana zostanie inicjatywa LEADER, która ma charakter oddolny i służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. 

 

Nowości w Planie Strategicznym obejmują sposób wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowanie. „Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% EFRROW na środowisko, w przypadku polskiego PS WPR 2023-2027 wartości te wynoszą odpowiednio 47,38% i 43,44%), oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować” - czytamy na stronie gov.pl

 

Plan Strategiczny wprowadza nowe możliwości, jak  interwencje sektorowe, w tym promocję działań grupowych ze środków I filara i wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności wzmacniając rosnącą wagę doradztwa i nauki.

„Zmiana sposobu wdrażania wsparcia w większości będzie dotyczyła wymogów administracyjnych, przy czym nowy model wdrażania uzależnia wypłatę środków od osiągnięcia zakładanych celów” – czytamy w komunikacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Wedle zapowiedzi, wsparcie ma zostać uruchomione w 2023 roku.

 

/źródło: www.gov.pl/

Polecane aktualności
07 grudnia 2022
Ładowarki teleskopowe T7035 i T7042T to nowość, którą przedsiębiorstwo Weideman zaprezentuje podczas targów Agrotech w dniach od 17 do 19 marca 2023 roku w Kielcach.
06 grudnia 2022
Hodowców bydła w pracach przy podgarnianiu paszy zmieni robot sterowany za pomocą smartphona. Urządzenie porusza się nie tylko po oborze, ale i pomiędzy budynkami, samodzielnie steruje drzwiami automatycznymi. Nowość EM LIZARD  od przedsiębiorstwa Euromilk będzie można zobaczyć na targach Agrotech w Kielcach.
30 listopada 2022
Z prezentacją nowych produktów udział w 28.edycji targów Agrotech 2023 zapowiada  się marka Fendt. Zobaczymy  ciągniki z serii Vario Gen7 - całkowicie nowy projekt firmy przedsiębiorstwa i rozszerzenie zakresu mocy do 300 KM dla różnorodnych zastosowań.
29 listopada 2022
Cenione i znane marki deklarują udział w 28. edycji Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. Wydarzenie, które odbędzie się od 17 do 19 marca zapowiada się już teraz okazale. Będą prezentacje najnowszych osiągnięć tej branży przemysłu. Firmy, które chcą przygotować duże stoiska, do 12 grudnia mogą skorzystać ze specjalnych warunków proponowanych przez Targi Kielce.
07 listopada 2022
– Ważne, żeby przed rozpoczęciem naborów rolnicy zostali dobrze poinformowani o wszystkich możliwościach krajowego Planu Strategicznego, aby mogli maksymalnie z nich skorzystać – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej w czwartek, 3 listopada. Resort rolnictwa przygotował prezentację z informacjami o wysokości dopłat, punktacji i warunkach uzyskania.
03 listopada 2022
Średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
17 października 2022
Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk objął patronatem honorowym XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, które odbędą się w dniach 17 - 19 marca 2023 roku w Targach Kielce.
06 października 2022
30 września Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie oraz przejściowe wsparcie krajowe za 2022 rok. Kurs wynosi 4,8483 złotego za jedno euro. Wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie 17 października.