autumn-1868339-960-720.jpg
fot. Pixabay

Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony. Są nowości dla rolników

29 września 2022
31 sierpnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Plan Strategiczny został opracowany na podstawie analizy potrzeb polskiego rolnictwa i wykorzystania możliwości, jakie oferuje zreformowana Wspólna Polityka Rolna.

 

Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 17,3 miliarda euro w ramach I filaru WPR i 4,7 miliarda euro w ramach II filaru WPR. Dodatkowe 3,2 miliarda euro do drugiego filaru ma pochodzić ze środków krajowych. Więc w sumie na rozwój obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych 7,9 miliarda euro.  Ponadto w I filarze realizowane będzie Przejściowe Wsparcie Krajowe finansowane w całości z budżetu krajowego. Corocznie na Uzupełniającą Płatność Podstawową przeznaczane będzie około 400 milionów złotych.

 

Wedle założeń Planu Strategicznego, stosowane będą m. in. uproszczony system płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej) , płatności związanych z produkcją, czy też wsparcie dla młodych rolników, które jest podstawą ogólnej odnowy rolnictwa i zapewnienia mu rozwoju. Utrzymana zostanie inicjatywa LEADER, która ma charakter oddolny i służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. 

 

Nowości w Planie Strategicznym obejmują sposób wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowanie. „Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% EFRROW na środowisko, w przypadku polskiego PS WPR 2023-2027 wartości te wynoszą odpowiednio 47,38% i 43,44%), oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować” - czytamy na stronie gov.pl

 

Plan Strategiczny wprowadza nowe możliwości, jak  interwencje sektorowe, w tym promocję działań grupowych ze środków I filara i wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności wzmacniając rosnącą wagę doradztwa i nauki.

„Zmiana sposobu wdrażania wsparcia w większości będzie dotyczyła wymogów administracyjnych, przy czym nowy model wdrażania uzależnia wypłatę środków od osiągnięcia zakładanych celów” – czytamy w komunikacie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Wedle zapowiedzi, wsparcie ma zostać uruchomione w 2023 roku.

 

/źródło: www.gov.pl/

Polecane aktualności
19 marca 2023
- Jeśli rolnik wypełniając wniosek  o dopłaty nie zaznaczy ekoschematów, może okazać się, że otrzyma połowę zeszłorocznej kwoty. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać – mówili Karolina Szałas i Grzegorz Przysucha z firmy ProInvest Doradztwo Inwestycyjne podczas warsztatów w Targach Kielce.  
19 marca 2023
- Mam i sam korzystam z odpowiedniego ubioru do różnego rodzaju prac. Rodzice nas uczyli od najmłodszych lat, na co zwracać uwagę, by wykonywać roboty bezpiecznie – mówił Tomasz Klimkowski, popularny świętokrzyski rolnik. Tiktoker wspierał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w promowaniu zasad bezpiecznej pracy podczas targów Agrotech.
19 marca 2023
Niedziela to ostatni dzień trwających od piątku targów techniki rolniczej Agrotech i targów gospodarki leśnej Las-Expo. Na zwiedzających czeka 450 wystawców 15 krajów i mnóstwo atrakcji, m.in. prezentacja bezpiecznego ubioru dla rolnika z udziałem Tomasza Klimkowskiego.
18 marca 2023
O internetowej działalności, zmianach wizerunku rolnika oraz najnowszej technologii, która… wcale nie wyparła polskich maszyn mówili popularni w kraju influencerzy podczas wystawy Agrotech w Targach Kielce. Na spotkanie przyszło wiele osób, liczni robili sobie pamiątkowe zdjęcia.  
18 marca 2023
W pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH odbyła się ważna konferencja.
18 marca 2023
Drugiego dnia targów Agrotech 2023 w Targach Kielce firma Claas zaprezentowała serię rozwiązań bezpośrednio i pośrednio wpływających na oszczędność w pracy rolnika. Firma zaprezentowała też swoje najnowsze maszyny.
18 marca 2023
Rzesze rolników od sobotniego poranka odwiedzają Targi Kielce, by zwiedzić 28. edycję  targów techniki rolniczej Agrotech oraz 22. targów gospodarki leśnej Las-Expo. Ofertę prezentuje 450 firm z 15 krajów.
17 marca 2023
Targi Agrotech to także atrakcje dla rolników. W sobotę o 11.30 rozpocznie się spotkanie z popularnymi w mediach – Magdą Urbaniak, znaną jako magda.tractormania, Sebastianem Staniewskim FitFarmerem, który jest rolnikiem i zawodnikiem MMA, oraz Tomaszem Klimkowskim, znanym z udziału w show telewizyjnej Jedynki. Wydarzenie odbędzie się w kapsule E3 w hali E.